Lefke Bezi Projesi

Haber Tarihi: 12.06.2017
Üniversitemiz ile Osmaneli Belediyesi arasındaki ‘Lefke Bezi’ proje kapsamında 11-12 Mayıs 2017 Perşembe ve Cuma günlerinde, Osmaneli’nde aşağıda belirtilen konularda konferans düzenlenmiştir.

  • Prof. Dr. Habip Dayıoğlu : Tekstil Elyaf, Ekolojik Tekstil
  • Doç. Dr. Nigar Merdan : Doğal Boyama
  • Yrd. Doç. Irmak Bayburtlu : Geleneksel Yaklaşımla Giyim Tasarımı
  • Öğr. Gör. Gülay Kaygusuz : Renk ve Yüzey Tasarımı
  • Öğr. Gör. Haluk Duğa : Dokuma Uygulamaları
Proje kapsamında, Lefke Bezi üretimi ve genel tekstil ve tasarım eğitimleri verilmektedir. 01 Şubat-31 temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay sürtecek olan proje büyük bir oranda tamamlanmıştır.
Yaklaşık 25 adet personele uygun niteliklerde eğitim verilmektedir. Oluşturulan atölyede 10 adet mekikli el dokuma makinası alınmış olup, gerekli eğitimler bitiş aşamasındadır.
Normal dokuma becerileri kazandırılmış elemanlara, Osmaneli’ndeki tarihi binalara geleneksel perde, masa örtüsü, koltuk kumaşı dokuma çalışmalarına başlanılmıştır. Proje süresi içerisinde, projede belirtilen tüm programlar yerine getirilecektir.
Projenin gerçekleşmesinden sonra, bir Kalkınma Ajansı Proje kapsamında elyaftan konfeksiyon ve pazarlamaya kadar organik, ekolojik olmak üzere tüm tekstil üretimimi kapsayacak çok kapsamlı bir proje düşünülmektedir. İç piyasa ve ihracata yönelik olacak, söz konusu projenin gerçekleşmesi halinde, Bilecik ve yöresinde kayda değer bir iş gücü potansiyeli olacaktır.