Gururla yeni ufuklara

Haber Tarihi: 06.07.2018
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2017-2018 öğretim yılı mezuniyet töreni İTO’ya ait Cemile Sultan Korusu’nun eşsiz Boğaz manzarasında yapıldı. Derslerini başarıyla tamamlayıp mezuniyet aşamasına gelen altı fakülteden 825 öğrenci törende kep atarak, yeni ufuklara yelken açtı.


İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 70 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatını 17 yılında 825 öğrenciyi daha mezun etti.  Sorumlu oldukları tüm dersleri başarıyla tamamlayıp diplomalarını almaya hak kazanan öğrenciler kep atarak hayatlarının bir sonraki evresine geçtiler. Sınavları devam edenlerle birlikte bu yıl mezun olma aşamasına gelen öğrenci sayısı ise 1200…


İstanbul Ticaret Üniversitesi 2017-2018 mezuniyet töreni 7 saat sürdü. Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Mütevelli Heyet Üyeleri, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Baz, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. Özgür Çengel, Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve üst yönetimin yanı sıra, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İTO Meclis Üyeleri ve öğrencilerin yakınları olmak üzere binlerce kişi katıldı.

Coşku içinde geçen tören boyunca öğrenciler eşsiz Boğaz manzarası önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.


İLK ÜÇ YABANCI

ÖĞRENCİLERDEN

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin bu yılki mezuniyet töreninde ilginç bir durum da yaşandı. Üniversiteyi ilk üç dereceyle bitirenler tamamı yabancı öğrencilerden oluştu. İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden Endonezyalı Vera Febrina Harludi birinci, İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden Makedonyalı Zulejha İmerovska ikinci, İşletme Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden Ganalı Baba Osman Bukari de üçüncü oldular. İlk üç dereceye girenlerin başarı plaketlerini, İTO Meclis Başkanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İTO Başkanı Şekib Avdagiç  ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren verdiler.


Prof. Dr. Nazım Ekren üniversiteyi ilk üç sırada bitirenlerin yabancı öğrenciler olmasını, ‘’Mezunlarımız arasında 61 yabancı uyruklu öğrenci var. 10 yabancı öğrencimiz dereceyle mezun oldu. Bu öğrencilerimizin dereceyle mezun olması üniversitemizin bilgi birikiminin ve tecrübesinin uluslararasılaştığının önemli bir göstergesi’’ sözleriyle açıkladı.


Üniversite birincisi Vera Febrina Harludi ise 5 yıllık süreçte İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde iletişim alanında dünyaya bakış açının zenginleştiğini belirterek, ‘’Halkla ilişkiler mesleğini akademik ve sektörel anlamda nasıl doğru icra edeceğimi ve her şeyden önemlisi de “nasıl doğru, düzgün ve topluma faydalı bir insan” olabileceğimi burada öğrendim. İletişimin insanlar arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde nasıl bir önemli güce sahip olabileceğini, bu nedenle de halkla ilişkiler mesleğinin ülkelerin yönetilmesinden kurum ve markaların yönetilmesine kadar uzayan düzlemde ne kadar ciddi ve stratejik bir yapıya sahip olduğunu bölümüm sayesinde öğrenmem, gelecekte icra edecek olduğum mesleğin ciddiyetini ve sorumluluğunu daha çok hissettiriyor‘’ diye konuştu.


Rektör Prof. Dr. Ekren:

‘’Yeni girişimciler yetiştiriyoruz’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, mezuniyet törenindeki konuşmasında üniversitenin ‘’girişimci öğrenci yetiştirme kapasitesine’’ vurgu yaptı. Rektör. Prof. Dr. Ekren mezun öğrencilerden üniversite ile bağlarını sürdürmelerini istedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2017-2018 öğretim yılı mezuniyet töreninin açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, artık iş hayatına atılacak mezunlara önemli mesajlar verdi. ‘’Değerli mezunlar’’ diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ekren, ’’Yıllar önce öğretime başladığınız fakültelerimiz ve bölümlerinizden mezun oldunuz. Bu dönemde edindiğiniz bilgiler ve tecrübeler, talep ve beklentileriniz değiştirdi ve farklılaştırdı. Tercihleriniz ve önceliklerinizi belirleyeceğiniz yeni bir aşamaya geldiniz. Sizleri tebrik ediyor,  desteklerinden ve katkılarından dolayı ailelerinize ve akademisyenlerimize şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

GİRİŞİMCİLİĞE VURGU

‘’Fakültelerinizde bilgi kazandıran derslerin yanında becerinizi artıran uygulamalara da ağırlık verdik. Sütlüce ve Küçükyalı Yerleşkemizde akıllı tahtaların kullanıldığı sınıflarda, Uygulamalı Mahkeme Salonunda, teknik donanımı yüksek İletişim Fakültesi stüdyolarında, Bankacılık Uygulama Şubesinde, Borsa İstanbul Laboratuvarında, bilgisayar be mühendislik laboratuvarlarında, tasarım atölyeleri ve stüdyolarında bilgi ve becerinizi mümkün olan en üst düzeye çıkardınız. Kazandığınız bu bilgi ve beceriyle kaliteli farklılığınız gösterecek hedeflerinize ulaşacaksınız’’ sözleriyle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin eğitim kalitesini ortaya koyan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, üniversitenin ‘’girişimci yetiştirme’’ potansiyelini de şu sözlerle dile getirdi:

‘’İstanbul Ticaret Üniversite’sinin farkı, girişimci öğrenci yetiştirme, öğrencilerine girişimcilik için gerekli bilgi ve beceri kazandırma kapasitesidir. Bunu, sizlere sunduğumuz girişimcilikle ilgili dersler, girişimci koçluğu, iş dünyası temsilcilerinden dersler alma, iş dünyasının sunduğu sertifika ve eğitim programlarına katılma, iş dünyası etkinliklerinde aktif görev alma, stajlar, asistan öğrenci uygulaması gibi iş ve işlemlerle gerçekleştiriyoruz. Bu sürecin her aşamasını İstanbul Ticaret Odası’nın katkı ve destekleriyle planlıyor ve uyguluyoruz.’’

‘’BAĞLARINIZI KOPARMAYIN’’

Öğrencilerden aynı sıraları paylaştıkları arkadaşları bölümleri ve hocalarıyla bağlarını korumaya devam etmelerini isteyen Prof. Dr. Ekren, ‘’Mezunlar Derneği’ne üyeliğinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Düzenlenecek mezunlar toplantılarına ve etkinliklerine ajandanızda yer verin. Kariyer merkezini hem hizmetlerinden faydalanmak hem de katkıda bulunmak amacıyla ziyaret edin. Kariyer merkezinin sunduğu imkan ve kaynakları etkin ve verimli şekilde değerlendirmek, sizlere mukayeseli rekabet avantaj kazandıracaktır’’ diye konuştu.

‘’BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİN’’

Konuşmasını ‘’Sürdürülebilir başarılı performansa sahip olmanız için bilimsel ve entelektüel kapasitenizi, duygusal yetkinliğinizi sürekli güncellemelisiniz’’ sözleriyle devam ettiren Rektör Prof. Dr. Ekren, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

 ‘’Sabırla ve özenle oluşturacağınız itibarınızın ve karakterinizin, hayatınızın her aşamasında ihtiyaç duyacağınız en önemli aktifiniz olacağını unutmamalısınız. Bunu kendinize, ailenize ve topluma karşı sorumluluğunuz olarak düşünmelisiniz. Sizler üniversitemizin gurur kaynağısınız. Yen temsilcilerimiz sizlersiniz. Arzu ettiğiniz, planladığınız kariyeri gerçekleştirmenizi temenni ediyor, sağlık, başarı ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.’’


İTO Başkanı Avdagiç müjdeler verdi

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezuniyet töreninde üniversiteye yönelik müjdeler verdi. Avdagiç, 1970 yılından itibaren İTO’ya ev sahipliği yapan ve şu an restorasyon aşamasında olan Eminönü’ndeki bina, yeniden üniversiteye tahsis edildiğini açıkladı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önemli konukları arasında kurucu irade İstanbul Ticaret Odası’nın yeni başkanı Şekib Avdagiç de vardı. Konuşmasına, ‘’Geçmişle geleceğin, bugün ve yarının buluştuğu böylesine muhteşem bir toplantıda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.’’ Cümlesiyle başlayan Avdagiç, İTO’nun üniversiteye verdiği değeri de sık sık vurguladı.

ÜNİVERSİTENİN ÖNEMİ

‘’Burada Türkiye’nin birikimini, Türkiye’nin gücünü, Türkiye’nin umudunu, Türkiye’nin geleceğini görüyorum. Bu geleceğin mimarları ve bu mimarları yetiştiren akademisyenlerle buluşmanın heyecanın yaşıyorum’’ diyen Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Türk üniversite hayatında birikimi temsil eden hocalarımızın bilgisiyle Türkiye’nin geleceğini şekillendireceğimize yürekten inanıyorum. Daha önce birçok kez İTO Meclis Başkanı, Başkan Yardımcısı, Meclis üyesi sıfatıyla mezuniyet törenlerine katılmıştım. Ama bu gün ilk kez sizlerle İstanbul Ticaret Odası Başkanı sıfatıyla buluşuyorum. Bunun heyecanı ve mutluluğunu, aynı zamanda sorumluluğunu taşıdığımı ifade etmek istiyorum. Üniversite İTO’nun maddi ve manevi sorumluluğunda olan, gözbebeği bir kuruluşumuz. Biz bu üniversiteyi kurarken aslında 135 yıl önce Sultan 2. Abdülhamit’in odamızın kuruluşu sırasında bize verdiği bir görevi yeniden ve çağdaş bir anlayışla yerine getirdik aslında. İTO 1882 yılında kurulduğunda eğitim dünyası ile iş dünyası arasındaki bağlantıyı güçlendirmesi için bugünkü Marmara Üniversitesinin temelini teşkil eden Sultan Ahmet Ticaret Mekteb-i Aliyesi’ni Sultan Abdülhamit himayemize vermişti. Böylece Sultan Abdülhamit İstanbul iş dünyasıyla bu mektep dolayısıyla güçlü bağlar oluşturmayı hedeflemişti. Bu tarihsel ve ulvi görevimizi İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni kurarak çok daha sistematik, çok daha yaygın bir anlayışla devam ettirmeye çalışıyoruz. İTO var oldukça İstanbul Ticaret Üniversitesi de var olacak. Nitelikli ve donanımlı gençlerin yetiştiği bir ocak olarak tütmeye devam edecek.’’

ÜNİVERSİTEYE YÖNELİK MÜJDELER

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, konuşmasında üniversiteye yönelik müjdeler de verdi. Avdagiç müjdeleri, ‘’İTO’nun göreve yeni seçilmiş yönetimi olarak üniversitemize verdiğimiz değeri gösteren bir müjdeli haber paylaşmak istiyorum. 1970 yılından beri İTO’ya ev sahipliği yapan İstanbul ticaretinin kalbinin attığı Eminönü yerleşkemiz İstanbul Ticaret Üniversitemizin kullanımına tahsis edilmiştir. Eminönü yerleşkemiz en kısa zamanda restore edilmiş haliyle akademik dünyamıza hizmet vermeye devam edecek. Bu binanın çatısı altında Bilgiyi Ticarileştirme Merkezimiz de var. Olması gerektiği gibi üniversitemiz bünyesinde bu kuruluşumuz da olmaya devam edecek. Birbirlerini tamamlayan iki kuruluş olarak çalışmalarını sürdürecekler. Bizim akademik dünyaya bakışımızın şekillendiği yer üniversitemiz. Üniversitemize sahip çıktıkça diğer kurullarımız da tıkır tıkır işleyecek. Üniversitemizi hem altyapı hem akademik nitelik bakımından öncü hale getirtecek başka müjdeli haberlerimiz de olacak’’ cümleleriyle verdi.

ESKİ BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

Avdagiç konuşmasında üniversitenin kurulmasında ve gelişmesinde emeği olan eski İTO Başkanlarına da şu sözlerle teşekkür etti:

‘’Büyük bir fedakarlıkla üniversitemize hizmet eden aynı zamanda mütevelli heyet başkanlığımızı yapan İTO başkanlarımıza, Atalay Şahinoğlu beyden Mehmet Yıldırım beye, Murat Yalçıntaş beyden merhum İbrahim Çağlar beye, bugün de mütevelli heyet başkanlığımızı yürüten Öztürk Oran beye takdir ve minnetlerimi ifade etmek istiyorum.  Onlara çabaları için teşekkür ediyorum.’’

‘’İLK 10’A GİRECEK’’

Şimdi vazifenin artık İstanbul Ticaret Odası’nın yeni yönetiminde olduğunu vurgulayan Avdagiç, ‘’Yeni yönetim olarak biz İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni Türkiye’nin en nitelikli, en başarılı ilk 10 üniversitesinden biri yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Yenilenecek mütevelli heyetimiz bu bilinçle ve bu inançla yola çıkacak. İnanıyorum ki bu çalışmalarımız Ticaret Üniversiteli olmanın bir ayrıcalık olduğu duygusunu öğrencilerimize doyasıya yaşatacaktır’’ dedi.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

‘’Üniversiteyi büyük yapan; akademisyenlerimiz ile üniversitemizi tercih eden, genç ve zeki beyinlerin merkezi haline getiren öğrencilerimizdir’’ cümleleriyle konuşmasına devam eden Avdagiç, öğrencilere üç ünlü ismin sözleriyle tavsiyelerde bulundu:

 ‘’Kendilerine üç şeyi hatırlatmak istiyorum. Birincisini ünlü şairimiz Ahmet Haşim’in ‘’Melali anlamayan nesle aşina değiliz’’ dizesiyle ifade edeyim. Demek istiyor ki, bir derdiniz bir hüznünüz olacak. Üzüldüğünüz bir konu olacak. Ki onun düzelmesi için çalışıp uğraşasınız. Hayatınızı bu dertlerin çözümüne vakfedesiniz. İkincisi büyük üstat Yahya Kemal Beyatlı’dan. ‘’İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar’’ diyor. Size de yol gösterecek olan hayallerinizdir. Yelkenlerinizi dolduracak rüzgar ya Ahmet Haşim’in dediği gibi derdiniz, ya da Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi hayalleriniz olmalıdır. Hayallerinizi kaybettiğiniz an, çöküşün ve başarısızlığın başladığı an olacaktır. Hayallerinizin peşinden gidin ve onlardan asla vaz geçmeyin. Ve nihayet hayatın anlamını, başarını, gayesini, çalışmanın karşılığını anlatan bir sözle de üçüncü konuyu söylemek istiyorum. Rus yazar Tolstoy şöyle sesleniyor: ‘’Hakikati isteyin, gerisi size verilecektir.’’ Ama nedense insan hep ikincil şeyleri ister. Hakikati kaçırır. Hakikat nedir biliyor musunuz? Hakikat ahlaktır. Size yön veren ilkelerinizdir. Peşinden gittiğiniz dünya görüşünüzdür. İnsanı  insan yapan her şeydir. Ruhunuzu şekillendiren ilahi ilkelerdir. Bunlardan asal taviz vermeyin. Hakikatin ilkelerinden ayrılmayın. Göreceksiniz ki başarı ve arzuladığınız her şey birbirinin ardı sıra gelecektir.’’ 


Mütevelli Heyet Başkanı Oran:

‘’Büyük ve iddialı hayaller kurun’’


İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada mezun öğrencilerden hayal kurmalarını istedi. Oran, ‘’Hayalleriniz amaca, amaçlarınız başarıya dönüşür. Bugün düşlediğiniz şeyler yarın bir bakıvermişsiniz sizin hayatınız olmuş’’ dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde konuşan İTO Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran konuşmasında mezun öğrencilere yönelik tavsiyelerde bulundu. Sözlerine ‘’Bu kürsüden baktığımda ışıl ışıl gözler, heyecanıyla, enerjisiyle geleceğimizi aydınlatacak pırıl pırıl gençler görüyorum’’ diye başlayan Oran, mezun öğrencilerden büyük ve iddialı hayaller kurmalarını istedi.

‘’HAYALLER BAŞARIYA DÖNÜŞÜR’’

Öğrencilere ‘’Genç arkadaşlarım, bugün hayatınızın önemli bir eşiğini başarıyla geride bırakıyorsunuz. Bilgisiyle, donanımıyla, sosyal bağlantılarıyla Türkiye ekonomisine değer katacak 825 öğrencimizi aramızdan uğurluyoruz. Öncelikle bu başarıdan dolayı sizleri tebrik ediyorum! Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum’’ diye seslenen Oran, şöyle konuştu:

’Bugün sizlere bakarken, en büyük holdinglerin yöneticilerini, Türkiye'nin en önemli kurumlarının başkanlarını görüyorum. Ülkemizi geleceğe taşıyacak siyasetçiler, bürokratlar ve elbette ki en başarılı girişimciler sizlerin arasından çıkacak. Yeter ki bu yolda azimle, cesaretle ama en önemlisi hayallerinizle birlikte yürümeyi bilin. Kendiniz için, bu ülke için büyük ve iddialı hayaller kurmaktan çekinmeyin. Çünkü hayalleriniz amaca, amaçlarınız başarıya dönüşür. Bugün düşlediğiniz şeyler yarın bir bakıvermişsiniz sizin hayatınız olmuş. Bakın Hazreti Mevlana ne güzel demiş, “Testinin içinde ne varsa, dışına o sızar.”, “Gül düşünür gülistan olursun…" Bilin ki, bu ülkeyi gülistana çevirmek sizin hayal gücünüze ve azminize bağlı.’’

‘’BTM’YE BEKLİYORUZ’’

Mezunlara hayallerinin peşinden koşarken en büyük destekçilerinden birinin üniversiteleri olacağının altını çizen Öztürk Oran, ‘’Siz İstanbul Ticaret Üniversitesi ailesinin bir parçasısınız. Buradan sadece bilgi edinmekle kalmadınız, burada gerçek hayatı tecrübe ettiniz. Dostluklar, sosyal bağlar, ticari bağlantılar edindiniz. Unutmayın ki İstanbul Ticaret Üniversitesi demek; İstanbul iş dünyasının desteği, İstanbul Ticaret Odası'nın 136 yıllık mirası ve 400 bin firmanın gücü demek. Bu güç hep sizinle. İşte bu yüzden, sizin bir kampüsünüz de Eminönü'ndeki İstanbul Ticaret Odası binasıdır. Ne zaman isterseniz oraya gelin, bizlerle irtibatı asla kesmeyin. Ayrıca biliyorsunuz Eminönü’ndeki üniversite binamızda Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı'nı hayata geçirdik. Sizler gibi gençler icat çıkarabilsin, fikirlerini ticari değere dönüştürebilsin istedik. Fikri olan buraya gidiyor, biz de bu fikri orada olgunlaştırıp kuluçka merkezinde büyüttükten sonra hayata geçirmek üzere İTO üyelerine sunuyoruz. Merkezimize bugüne kadar 1.500’ü aşkın iş fikri başvurusu oldu. İçinizde girişimci olmak isteyenleri mutlaka merkezimize davet ediyorum.’’

 ‘’SİZLERE GÜVENİYORUZ’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Oran, teknolojiyle birlikte başkalaşan şartlara, jeopolitik eksendeki köklü değişikliklere, Dünya ekonomisinde yaşanan devrim gibi değişimlere dikkat çekerek öğrencilere şöyle seslendi:

‘’Sizler bilginizle, eğitiminizle, cesaretinizle ve hayallerinizle bu değişimlerle başa çıkacak, hatta o değişimlere yön tayin edeceksiniz. Şüphe yok ki bunu yaparken aynı zamanda çevreye duyarlı, ülkesine yararlı irfanı yüksek bir neslin de temsilcileri olacaksınız. 24 Haziranda gerçekleşen seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye, kararlı yürüyüşünde yeni bir dönemece girmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve Milletimizin ferasetiyle önümüzde yepyeni ve aydınlık bir ufuk belirmiştir. Malum 15 Temmuz hain darbe girişiminin de ikinci yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Şunu belirtmek isterim ki bu üniversitenin çatısı altında öncelikle bu ülkenin dirliği ve birliği için var olduğumuzu bilelim. Sizler tarih boyu onuru için mücadele etmiş bir ülkenin evlatlarısınız. Bu onuru dünyanın her yerine başarılarla taşıyacaksınız. Ülkemizi her şeyin üzerinde tutmak önce kendinize, sonra ailenize borcunuzdur. Bu bilinçle yürüyeceksiniz. Kurduğunuz hayallere ve ülkemizin geleceğine sımsıkı sarılın. Ülkeniz, aileniz, üniversiteniz ve siz bir bütünsünüz. Biz sizlere güveniyoruz. Size inanıyoruz.’’


Mütevelli Heyet Onursal Üyesi Vali

Şahin: ‘’Öğrenme devam edecek’’


İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Üyesi İstanbul Valisi Vasip Şahin de mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada öğrenmenin mezun olmakla son bulmadığını söyledi. Şahin, ‘’Milletimizin sizden beklentisi en iyi şekilde hizmet etmenizdir’’ dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Mütevelli Heyet Onursal Üyesi olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin mezuniyetinde yaptığı konuşmada mezunlara önemli mesajlar verdi.  Genç bir üniversite olarak tanımladığı İstanbul Ticaret Üniversitesinin mütevellisinde bulunmaktan onur duyduğunu belirten Vali Şahin, ‘’Hızla gelişen üniversiteler arasında hem uluslararası hem ulusal anlamda gittikçe değeri artan, söz sahipliği yükselen bir üniversite. Bu üniversitede okumak buradaki öğrenciler için önemli bir şanstı. İstanbul Ticaret Üniversitesi ülkemizdeki sektörel birkaç üniversiteden biri. Hem sektörel bilgilere hem de akademik bilgilere bir arada ulaşabildiniz. Dolayısıyla burada alınan eğitimin uygulamaya yansıması diğer üniversitelere göre bir adım önde ve imtiyazlı olacaktır’’ dedi.

Üniversiteler arası memnuniyet araştırmasında İstanbul Ticaret Üniversitesinin gelişim ve kariyer kategorisinde ilk sıralarda olduğuna dikkat çeken Şahin, ‘’Yani saygınlığı her geçen gün artan bir eğitim kurumu burası. İstanbul gibi bir şehirde okudunuz. İstanbul üç büyük medeniyete 1500 yıldan fazla bir süreyle başkentlik yapmış. Bunun bilgisi, birikimi, tecrübesi İstanbul’un her yerine sinmiş durumda. Siz burada hem bir üniversite bitirdiniz hem de bir medeniyet havuzundan kana kana su içtiniz. Yani, burada en az iki diplomanız oldu. Temennim bu bilgi ve birikimi bundan sonraki yaşamınızda icra edeceğiniz mesleğiniz ya da iş hayatınızda kullanmanız. Bu tecrübeyi kendinize rehber edininiz.’’ Diye konuştu.

‘’HİZMET SIRASI SİZDE’’

Konuşmasına,  ‘’Şu ana kadar önce aileleriniz sonra ülkemiz bütün imkanlarını sizlerin yetişmesi için seferber ettiler.’’ Cümleleriyle devam eden Vali Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

‘’Öğrenme bundan sonra da devam edecek. Kendinizi ancak rakiplerinizle test edebileceğiniz bir öğrenme dönemine geçiyorsunuz. Hem ailelerinizi, hem ülkemizi, hem milletimizin sizden beklentisi en iyi şekilde hizmet etmenizdir. Hangi alanda olursa olsun bu millete borcunuzu ödemek gibi bir sorumlulukla karşı karşıyasınız. Bu yolda sizlere başarılar diliyorum.’’