Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Göç Zirvesi’nde

Haber Tarihi: 21.11.2018
İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Kocaeli’nin Kartepe İlçesinde düzenlenen “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” Zirvesine katıldı.

Kocaeli Kartepe’de ‘’Göç, Mültecilik ve İnsanlık’ başlığıyla gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi’nde 30 ülkeden 300 bilim, siyaset ve medya insanı ile birlikte İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi de katıldı. Zirvede insanlığın en büyük meselesine çözüm yolları arandı. Zirve kapsamında açılış oturumu, iki çalıştay, 48 panel, 12 akademik oturum, 11 vaka kritik toplantısı yapıldı ve sonuçları Göç, Mültecilik ve İnsanlık Deklarasyonu olarak yayınlandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger,  Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşması nyaptığı zirvede Yunanistan Eski Göç Politikaları Bakanı Yuannis Mouzalas, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, BM Mülteci Örgütü Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp da açılış özel oturumunun konuşmacıları oldular.

Zirve kapsamındaki Göç ve Ekonomi Panelinde konuşan İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, ‘’Mülteciler işveren açısından bakıldığında emeği sömürülen insan kitlesi; Türk toplumu açısından bakıldığında ise yük olarak görülmektedir. Mültecilerin gittiği ülkeye yük olduğuna dair bir algı mevcuttur. Bu tür toplantılar ile stereotipleşmiş yargıları yıkmak amaç edilmektedir’’ dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzmanı Güllü Sonakalan ise “Göçmenler ve Mülteciler İçin Yardım: Kurumlar, Durumlar ve Yapılandırma” temalı çalıştayda, uluslararası araştırmaların göç sonucunda gelenlerin ancak %30’luk bir oranının ülkelerine geri döndüğüne dikkat çekerek, ‘’Doğal olarak kalacak olan %70’lik bir oran içinde ülkemizin gelişmesi ve göçlerden en az etkilenmesi için artık insani yardımların ötesine geçilip uyum politikaları geliştirilmeli. Bunun yanında Kamu-STK işbirliği modeli geliştirmeli. Göçmen ve mültecilerle muhatap olan personel için eğitimlerin verildiği programlar oluşturulmalıdır ki, kalifiyeli insan kaynağı oluşsun’’ görüşlerini dile getirdi.