Halkalı Lojistik Merkezi’ne Teknik Gezi

Haber Tarihi: 14.05.2019
Üniversitemiz, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Bölümü 1. Sınıf öğrencileri ile Lojistiğe Giriş dersi kapsamında dönemin son dersinde Halkalı Lojistik Merkezi teknik gezisi yapıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa ILICALI tarafından organize edilen teknik gezide Halkalı Lojistik Merkezi İşletme Müdürü Sayın Hasan YETİM, öğrencilere lojistik merkezin işleyişini anlattı.

Türkiye’de faal olan 9 lojistik merkezden en faal olanı ve ülkemizin batıya açılan konumu niteliğindeki Halkalı Lojistik Merkezi, yaklaşık 60 bin m2 alanda hizmet vermektedir. Genellikle, demiryolu ile karayolu intermodal ve kombine taşımacılık yapılmaktadır. Marmaray istasyonuna oldukça yakın bir konumda olan merkez, Marmaray hattının 3. rayının da devreye girmesiyle birlikte yük taşımacılığında gece 12:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında hizmet vermesi planlanmaktadır.

Yapılan teknik gezide öğrenciler bir lojistik merkezde işletmenin nasıl yönetildiğini, yükleme ve boşaltmanın konteynır vinçlerinin nasıl çalıştığını, dorsenin vagonlara yüklenmesi işlemlerini, konteyner istiflenmesi, kaba elleçlemeyi yerinde izleyerek görmüşlerdir. Ayrıca, gerektiğinde işletme müdürüne de sorular sorarak bilgilerini artırmışlardır. Bu gibi teknik geziler ile hem öğrencilerin heyecanı üst seviyede tutulmakta, hem de öğrenilenler pratiğinde de görülerek konuya ve mesleğe hakimiyet artmaktadır.