İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Musa Kulaklıkaya İslam Dünyası Dersinin Konuğu oldu

Haber Tarihi: 23.05.2019
Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu hocamızın İslam Dünyası lisans dersinin son hafta konuğu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı ve TİKA Başkanı (E) Büyükelçi Sn. Musa Kulaklıkaya oldu. Üniversitemiz, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri ile öğretim üyelerinin katılım gösterdiği derste Büyükelçi Kulaklıkaya, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluşu ve günümüze gelene değin geçirdiği gelişim süreçlerinden bahsetti. Teşkilat organlarının yapısı, daimi komitelerin oluşum süreçleri ve söz konusu organların devletlerarası ilişkilerde üstlendiği rol ve fonksiyonlar, Büyükelçi Kulaklıkaya tarafından oldukça kapsamlı bir şekilde katılımcılara aktarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin İslam İşbirliği Teşkilatı içerisindeki etkin konumunun birçok diplomasi uygulaması ile ele alındığı ders kapsamında, teşkilatın yeni dönem öncelikleri ve küresel siyasetteki mevcut rolü Büyükelçi Kulaklıkaya tarafından değerlendirildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yapısına ek olarak ders kapsamında ifade edilen bir diğer önemli kuruluş ise Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) oldu. Büyükelçi Kulaklıkaya’nın TİKA Başkanı olduğu dönem boyunca Türkiye’nin kültür coğrafyasında gerçekleştirdiği kamu diplomasisi faaliyetleri, günümüz uluslararası siyasetine pozitif ve sürdürülebilir etkileri yönüyle ifade edildi.

Türkiye’nin 2009-2010 yılında üstlendiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği Unvanının elde edilmesinde TİKA’nın üstlenmiş olduğu oldukça önemli roller ve başarılı diplomasi süreci başta Afrika kıtası olmak üzere, dünyanın farklı coğrafyalarındaki tecrübeler ışığında katılımcılarla paylaşıldı.

Ders, Büyükelçi Kulaklıkaya’nın sunumunun ardından, soru-cevap bölümüyle devam etti. Soru-Cevap bölümünün ardından ders, Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu hocamızın derse ilişkin değerlendirmeleri ve teşekkür konuşmaları ile sona erdi.