981 öğrenci gururla kep attı

Haber Tarihi: 11.07.2019
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni İTO’ya ait Cemile Sultan Korusu’nda yapıldı. 2001 yılında kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 15. mezuniyet töreninde mezun olmaya hak kazanan 981 öğrenci kep attı. Üniversitenin kurulduğundan bugüne mezun ettiği öğrenci sayısı 16 bin 500’ü aştı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni protokol, öğrenciler ve velilerden oluşan binlerce kişinin katılımıyla İstanbul Ticaret Odası’na ait Cemile Sultan Korusunun sunduğu muhteşem İstanbul Boğazı manzarasında gerçekleşti.

Mezuniyet törenine İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, üniversite Mütevelli Heyet Üyeleri Orhan Albayrak, Bilal Topçu, Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M.Sait Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. İbrahim Baz, Rize Milletvekili Dr. Osman Aşkın Bak, Giresun Milletvekili Sabri Öztürk ve İTO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri de katıldı.
DERECEYE GİRENLERE PLAKET

Mezuniyet töreninde üniversiteyi ilk üç sırada bitiren, üstün onur, onur belgesi almaya hak kazanan ve fakültelerinde dereceye öğrencilere plaket verildi. Okul birincisi Sabiha Öztürk, ikinciler Elmas Öztürk, Melisa Bayraktar, İrem Öztürk, Zeynep Bıyık ve üçüncü Merve Yorulmaz plaketlerini Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren’den aldılar.


Üstün onur, onur belgesi ile fakültelerinde ilk üç dereceye giren öğrencilere ise plaketlerini Mütevelli Heyet Üyesi Orhan Albayrak, Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Topçu, Mütevelli heyet Üyesi ve İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu verdiler.

İLK ÜÇE GİRENLERE MÜJDE

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, ödül töreni sırasında ilk üç dereceye giren öğrencilere önemli bir müjde verdi. Oran, Cumhurbaşkanlığı’nın üniversiteleri ilk üç sırada bitiren öğrencilerden bir havuz oluşturduğunu, buna ilişkin üniversitelere resmi yazı gönderildiğini açıkladı, ‘’Üniversitemizi ilk üçte bitiren öğrencilerimiz de bu havuza dahil olacak. Özgeçmişlerini Cumhurbaşkanlığı’na ileteceğiz’’ dedi.


BİRİNCİDEN DUYGUSAL KONUŞMA

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılını birincilikle bitiren İletişim Fakültesi öğrencisi Sabiha Öztürk, törende yaptığı konuşmada üzerinde emeği olan akademisyenlere, kendisine maddi ve manevi her türlü desteği veren ailesine, okul yönetimine ve okul arkadaşlarına teşekkür etti.


REKTÖR PROF. DR. NAZIM EKREN:

"ÜNİVERSİTE İLE İRTİBATINIZI KESMEYİN"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise mezunlara tavsiyelerde bulunurken, "Arkadaşlarınızı unutmayınız, hocalarınızla ilişkilerinizi sürdürünüz, mezunlar derneğine üye olunuz ve etkinliklerine katılınız. Üniversitenizle iletişiminizi de devam ettiriniz. Kariyer Merkezimizi faydalanmak için ya da katkıda bulunmak için ziyaret ediniz" dedi.
Bu tavsiyeleri yerine getirmenin sağlayacağı faydalara değinen Ekren, "Ayrıca beceri ve yetkinliğinizi, bilimsel kapasitenizi sürekli güncellemelisiniz. Sizler üniversitemizin gurur kaynağısınız. Bizim yeni temsilcilerimiz sizlersiniz" diye konuştu.


İTO BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ:
‘’MEZUNLARIMIZ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞACAKLAR’’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden bugüne kadar mezun ettikleri öğrenci sayısının 16 bin 579'a çıktığını, bugün ise bine yakın öğrenciyi mezun ettiklerini belirterek, "Türkiye'nin üretimine, gelişmesine, kalkınmasında rol alacak, sorumluluk üstelenecek bine yakın İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunu gencimiz olacak. Sadece kendileri ve aileleri için değil, ülkemizin geleceği için de çalışacaklar" dedi.

İTO Başkanı Avdagiç, bu mezuniyet etkinliğinin, gençlerin sadece üniversiteyi bitirme töreni değil, aynı zamanda üniversitenin başarılarla dolu tarihinde yeni bir sayfa olduğunu söyledi.

Mezuniyeti hak eden ve başarılı bir üniversite geçmişini geride bırakan gençleri kutlayan Avdagiç, ilk mezuniyet töreninin üzerinden tam 15 yıl geçtiğini, bu törenlerin birçoğuna katıldığını, her zaman gençlerin arasında bulunduğunu ifade etti.

Her geçen yıl mezunlarının sayısının arttığına işaret eden Avdagiç, bugünkü kalabalığın sadece sayının arttığını değil, eğitim kalitesinin de yükseldiğini gösterdiğini kaydetti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin eğitim yolculuğunun 2001-2002 öğretim yılında 130 öğrenci ile başladığını, bugün ise yüksek lisans ve Sürekli Eğitim Merkezi'ndeki öğrencilerle birlikte sayının 8 bine ulaştığını aktaran Avdagiç, şunları söyledi:

"Ben inanıyorum ki, İstanbul Ticaret Odası'nın üyeleri nasıl Türkiye ekonomisinin lokomotifi ise İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin mezunları da Türk iş gücünün nitelikli insan gücü olacaktır, lokomotifi olacaktır."

Şekib Avdagiç, bugün resmen mezun olup da yeni bir hayat yürüyüşüne başlayan öğrencilere tavsiyelerde de bulundu. Avdagiç, "Size bilinenin tersine bir tavsiye söyleyeceğim; hayatın tadını çıkarın. Dolu dolu yaşayın. Bu hayatı öyle yaşayın ki sizleri tanıyanlar, bu dünyadan sizin geçtiğinizi fark etsin. Ama hayatın tadını çıkartmayı, magazin sayfalarına manşet olmakla karıştırmayın. Hayatın tadını çıkarmak, yaptığınız işi aşkla, zevkle yapmaktır. Yaptığınız işin hakkını vermektir. Yaptığınız işte en iyisi olmaktır" dedi.

İkinci tavsiyesinde, kolay ve çabuk başarı olmadığından, merdivenlerin yavaş yavaş çıkılması ve işin hakkının verilmesi gerektiğine işaret eden Avdagiç, başarısızlığı tatmadan başarının gelmeyeceğini söyledi. Avdagiç, "Başarısızlıklar sizi yıldırmasın, umudunuzu kaybettirmesin" diye konuştu.

İTO Başkanı Avdagiç, son tavsiyesinin vicdanla ilgili olduğunu dile getirerek, "Vicdanınızı kaybetmeyin. Vicdanlı bir insan olarak anılmak, bu hayat boyunca bir insanın duyabileceği en büyük takdir sözüdür. Çünkü vicdan, bizim bu hayattaki pusulamızdır" dedi.

Avdagiç, mezun olan tüm öğrencilerin yanı sıra onları yetiştirmek için ter döken anne babaları da tebrik ettiğini söyledi.


MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI ÖZTÜRK ORAN:

"MEZUNLARIMIZ YALNIZ OLMAYACAK"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran da üniversitenin kurulduğu 2001'den beri büyüdüğünü, geliştiğini, geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü, bu süreçte hiç yılmadıklarını, akademik ve idari başarılarda çıtayı hep yükseklerde tuttuklarını anlattı.

Oran, "Bugün şu tablo, bu işlerin en güzel meyvesidir. Mezun olan her öğrencimiz, bu yüksek gayretlerin en büyük ve en güzel örneğidir" dedi.

Öğrencileri, onların ailelerini ve üniversite camiasını bu başarıdan dolayı tebrik eden Oran, "Öğrenciler; heyecanlısınız ve en önemlisi de yepyeni bir başlangıcın şafağındasınız. Şimdi başarınızın tadını çıkarın, bugünü doyasıya yaşayın" diye konuştu.

Öğrencilere bundan sonraki hayatlarında neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde de bulunan Oran, ‘’Yaşamak özgür olmak kadar başkalarına karşı sorumluluk duymaktır. Cesaretin yanında aklı başında olmaktır. Kazanmayı bilmek kadar fedakarlık da yapabilmektir. Bir tek insanın hikayesi bile aslında büyük bir ders kitabı gibidir. O nedenle sadece kitapları değil insanları da iyi okuyun’’ dedi.

Mezuniyetin bir ayrılık olmadığını vurgulayan Oran, "Sizler, hayallerinizin peşinden giderken yalnız değilsiniz. İstanbul Ticaret Üniversitesi hep arkanızda duracak. Başarınız için destek olmaya devam edecek. Bir aile olduğumuzu, bu yolu beraber yürüdüğümüz unutmayın" ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra mezun olan öğrenciler bölümler halinde sahneye çıkarak kep attılar.


İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ve üniversite yönetimi organizasyonda emeği geçen personelle hatıra fotoğrafı çektirdiler.