Üniversitemizin Pandemi Raporuna Yoğun İlgi

Haber Tarihi: 10.07.2020
İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Yusuf Balcı ve Dr. Öğretim Üyesi Güldenur Çetin tarafından hazırlanan rapor kamuoyunda büyük ilgi gördü. “COVID-19 pandemisinin Türkiye Ekonomisinde İstihdam Ve Çalışma Hayatı Üzerindeki Etkileri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı rapora ulusal ve yerel medya geniş yer verdi.

Raporda Türkiye’nin krizlere karşı artık dirençli olduğu, pandemi sürecinde de Avrupa’nın üretim üssü olmayı hedeflemesi gerektiği belirtiliyor. COVİD-19 sürecinde oluşabilecek olumsuz durumlara karlı alınması gereken tedbirlerin de yer aldığı ve uygulanabilir, somut çözümlerin önerildiği rapor İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin web sitesinden okunabiliyor.

Prof. Dr. Yusuf Balcı ve Dr. Öğr. Üyesi Güldenur Çetin’in hazırladığı rapor kamuoyunda da ilgiyle karşılandı. Rapor, ulusal ve yerel çok sayıda gazetede haber olurken onlarca haber sitesi de rapora geniş yer verdi.

SANSASYONEL HABERLERE DİKKAT!

Bu arada bazı medya kuruluşlarının raporu haberleştirirken “İTO’nun üniversitesi uyardı: İşsizlik ciddiyet arz ediyor” kullandığı başlık raporun ana fikrini yansıtmıyor. Raporda son birkaç yılda yükselme eğilimi gösteren işsizlik oranında genel artış ve özelde de yüksek genç işsizlik oranlarıyla bir küresel krize girmesinin krizin olumsuz etkilerini arttırabileceği uyarısı yapılıyor. Ancak çalışmada bunun boyutunun tehdit derecesinde olduğuna dair bir ifade yer almıyor. İşsizlikle mücadele için alınan tedbirlere de değinilen raporda ücretsiz izin döneminde çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39,24 TL ödeme yapılması ve kısa çalışma ödeneği sisteminin önemli tedbirler olduğu vurgulanıyor.