Üniversitemizde Rekor Doluluk Oranı

Haber Tarihi: 01.09.2020
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre faaliyet gösterdiği 20 yıllık zamanın en yüksek doluluk oranına ulaştı. Üniversite, 2019’da 91,5 olan doluluk oranını dört puan arttırarak yüzde 95,5’e çıkardı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, YKS 2020 sonuçlarında büyük başarı elde etti. Üniversite, bu sene kontenjanlarını büyük ölçüde arttırmasına rağmen yüzde 95,5 doluluk oranına ulaştı. Vakıf üniversitelerinin ortalama doluluk oranı ise yüzde 85,75 oldu. Devlet üniversitelerinin doluluk oranı ise yüzde 95,75 olurken İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin bu oranla devlet üniversitelerinin oranını yakalaması dikkat çekti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2001 yılında 73 öğrenci ile başladığı eğitim hayatının 20’nci yılında başarılarını katlayarak arttırdı. İstikrarlı bir şekilde büyüyen üniversite, bu yıl birçok bölümde kontenjan artışına gitti. Buna rağmen doluluk oranını 2019 yılına göre dört puan arttırdı. Üniversitenin ÖSTM tercih rehberinde yer alan 50 bölümünden sadece beşinde açık kontenjan kalırken diğerleri yüzde 100 doluluğa ulaştı.

Üniversitenin birçok bölümünün taban puanlarında da gözle görülür bir artış yaşandı. Hukuk Fakültesi ücretli bölümün puanı 336’dan 353’e; burslu bölümün puanı 412’den 430’a yükselirken Endüstri Mühendisliği burslu bölümün puanı ise 414’ten 437’ye çıktı. 

REKTÖR PROF. DR. OĞURLU’DAN TEŞEKKÜR

Sonuçların açıklanmasından sonra üniversite personeline bir mektupla teşekkür eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, bu başarının tüm personelin çabasının sonucu olduğunu belirterek “Personelimiz zaman engeline takılmadan, yeni usulleri de deneyerek, veli ve öğrencilerimizle sayısız yüz yüze, çevrimiçi ve telefonla görüşme trafiğini başarıyla yürüttüler; sayısız görsel ürettiler” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Oğurlu, gelecek yıllarda başarılarının artarak devam edeceğine inandığını belirterek üniversite personeline teşekkür etti.

KAYITLAR BAŞLADI

Bu arada İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni kazanan 1315 yeni öğrencinin okula kayıt işlemleri de başladı. İsteyen öğrenciler elektronik ortamda kayıtlarını yaparken Sütlüce Kampüsü’nde de kayıt için masalar oluşturuldu. 

31 Ağustos’ta başlayan kayıtlarda ilk öğrencinin kaydını Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu gerçekleştirdi. Üniversiteyi kazanan öğrenciler ve velileriyle sohbet eden Prof. Dr. Oğurlu, öğrencilere dersleri takip etmeleri ve okulda yapılan kültürel faaliyetlere katılmalarını tavsiye etti.