“Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü” Etkinliği

Haber Tarihi: 17.11.2020
Her yıl yollarda, dünya genelinde yaklaşık 1.25 milyon insan hayatını kaybediyor. Yaklaşık 50 milyon kişi yaralanıyor veya ömür boyu kalıcı sakatlıklarla hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Ayrıca, dünya genelinde trafik kazalarının yüzde 90’ı gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.


Tüm yaş grupları için trafik kazası, ölüm nedeni olarak 8. sırada iken özellikle 5-29 yaş arası çocuk ve genç yaş grubu için 1. sırada yer alıyor. Karayolunda trafik kazası kaynaklı ölüm ve yaralanmaların neredeyse yarısı yayalar, bisikletliler ve motosikletlilerden oluşmaktadır. Ülkemizde de 2019 yılı istatistiklerine göre her gün 15 kişi hayatını kaybetmektedir. Kara yolu ağında 2019 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölenlerin yüzde 42,7'si sürücü, yüzde 34,1'i yolcu, yüzde 23,2'si yayalardan oluşmuştur. Türkiye'de ölümlü-yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 204 bin 538 kusura bakıldığında, bunların yüzde 88'inin sürücü, yüzde 8,2'sinin yaya, yüzde 2'sinin taşıt, yüzde 1,3'ünün yolcu ve yüzde 0,5'inin de yol kaynaklı olduğu belirlendi. Özetle, yapılan trafik kazalarının başlıca nedeni yüzde 98’lik payla insandır. 

Bu nedenle, trafik bilincinin oluşturulması için başlattığımız ve hız kesmeden devam ettiğimiz “Trafikte Küçük Hata Yoktur!” projesi kapsamında Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Mehmet YAVUZ, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Birol EKİCİ, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Özcan YILDIRIM, TBB Eğitim müdürü Cenk KADIOĞLU gibi kamu kurumları ile Trafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim AYÖZ, Trafikte Haklarım Derneği Başkanı Yasemin USTA, Bisikletliler derneği Başkanı Murat SUYABATMAZ, Trafikte Ortak Akıl Platformu’ndan Sayın İbrahim AYBAR gibi sivil toplum örgütleri yöneticilerinin katılımlarıyla çok önemli ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştirilmiştir. Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa ILICALI’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü” etkinlik moderatörlüğünü RadyoTrafik İstanbul’dan Kerim Öztürk üstlenmiştir.