TİCARET’ten önemli iki işbirliği protokolü

Haber Tarihi: 20.09.2017
İstanbul Ticaret Üniversitesi çok önemli iki iş birliği protokolüne imza attı. Üniversitenin öğrencilerine yeni staj ve kariyer imkanı da sağlayan protokollerden biri Türkiye’nin dev kurumlarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI), diğeri SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile yapıldı.

Türkiye’nin saygın akademik kurumlarından biri olan İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Türkiye’nin gözde kuruluşlarından biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi (TAI), önemli bir işbirliği için ilk adımı attı. İki kurum arasında eğitim içerikli işbirliği protokolü imzalandı. SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile de aynı gün imzalanan protokolle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin laboratuvarları AR-GE çalışmaları için dernek üyesi firmalara açıldı. SAH İstanbul ile imzalanan protokol ayrıca lisansüstü eğitimde işbirliğini ve İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine staj ve kariyer imkanını da içeriyor.

TAİ ile protokole İstanbul Ticaret Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, TAI adına da Genel Müdür Doç. Dr. Temel Kotil imza attı. TAI Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Borat’ın da bulunduğu imza törenine İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Baz, Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ile Mühendislik Fakültesinden akademisyenler ve TAİ yetkilileri de katıldı.

SAHA İstanbul ile protokolü de üniversite adına Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, dernek adına da Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede imzaladı.

TAİ’de staj imkanı

Yapılan protokole göre İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü programları için belli bir kontenjan dahilinde TAI çalışanlarına yüzde 100 oranında indirim imkanı sunacak. Üniversite buna ek olarak, Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenecek sertifika programlarında, TAI çalışanlarıyla, eş ve çocuklarına yüzde 50 oranında indirim uygulayacak. TAI ise faaliyette bulunduğu iş sektöründe, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine staj imkanı sağlayacak. Protokol ayrıca üniversite ile TAI’nin birlikte sektöre yönelik toplantı, konferans, seminer, söyleşi ve benzeri etkinlikler düzenlemelerini de içeriyor. Protokol, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin iş hayatını tanımları, gözlemlemeleri, uygulamadaki işleyişi görebilmeleri için TAİ merkez veya şubelerine geziler düzenlenebilmesini de kapsıyor.

Protokolü imzalayan TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nazım Ekren, yapılan işbirliğinin eğitim alanında büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

‘’Farkındalık üretecek adımlar’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekren anlaşmanın önemini şu sözlerle vurguladı:

"Türkiye'nin güzide kurumu ile yapılacak bu işbirliğinin üniversitemizi gururlandırdığını söylemek isterim. Üniversitemiz kuruluş felsefesi ve yaklaşımında, ticaret ve finans alanları her ne kadar önde gözükse de mühendislik alanında da farkındalık üretecek adımlar atmak istiyoruz. Yapılan işbirliğinin üniversitemizin perspektifini, akademisyenlerimizin bilgi birikim ve tecrübelerini artıracağına eminiz. Mühendislik fakültesi öğrencilerimizin staj süresince bilgi ve tecrübelerini artırmasını da temenni ediyorum."

‘’Geleceğe sağlam adımlar’’

TAI Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil ise, "İmzalanan bu protokol çerçevesinde öğrencilere staj imkanı sağlayacak kurumumuz personeli ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde lisansüstü programlara katılım fırsatı yakalayacak. Böylece, personel ve öğrencilerimizi geleceğe sağlam adımlarla hazırlayacağız. İki kurum arasındaki bu işbirliği öğrencilerimiz için çok büyük şans kapısı yaratacak" dedi.

SAHA İstanbul ile de işbirliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin merkezi Teknoparkta bulunan Saha İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile de eğitim-öğretim, Ar-Ge ve işbirliği protokolü imzaladı. Protokol, ortak eğitim, araştırma-geliştirme (Ar-Ge), yüksek lisans, doktora programları, meslek içi eğitim-öğretim faaliyetleri, sertifikasyon eğitimleri, karşılıklı akademik ve fiziki imkânların kullandırılması, koordinasyon ve işbirliğine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Protokol; SAHA İstanbul üye firmalarının ihtiyaç duyduğu Ar-Ge çalışmalarına Ticaret’in öğretim üyeleri, yardımcıları, yüksek lisans, doktora programları ile katkıda bulunmasına; öğretim üyelerinin SAHA İstanbul üye firmalarının meslek içi eğitimlerinde görev almalarına, üniversitenin laboratuvarından SAHA İstanbul üyelerinin avantajlı imkânlarla yararlanmasına imkan sağlıyor.

İşbirliği alanları

SAHA İstanbul ile imzalanan protokolde işbirliği alanları şöyle belirlendi:
  • SAHA İstanbul firmalarından toplanan proje önerileri ya da sanayiye dair problemler belli periyodlarda Ticaret’e iletilecek. Ticaret tarafından incelenen problemler, önerilen ve mutabakata varılan birlikte çalışma modeli ile çözüme kavuşturulacak. Hazırlanan model fikri mülkiyet haklarını da kapsayacak.
  • SAHA İstanbul’un ihtiyaç duyduğu sertifikasyon eğitimi almış insan kaynağı ihtiyacının belirlenmesi ve karşılanması için Ticaret ile işbirliği yapılacak. İstanbul Ticaret Üniversitesi, mutabık kalınan konulardaki sertifikasyon eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere öğretim üyesi, derslik, eğitim teçhizatı, eğitim yardımcı malzemeleri gibi altyapı ihtiyaçları için hazırlık yapacak ve sertifikasyon eğitimi verecek.
  • SAHA İstanbul firmaları, talep ettikleri konularda meslek içi eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ticaret imkânlarından indirimli faydalanabilecek.
  • SAHA İstanbul üyesi firmalar ihtiyaç duydukları konularda, karşılıklı olarak belirlenen avantajlarla İstanbul Ticaret Üniversitesi laboratuvarlarını kullanabilecek.
  • İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri,  SAHA İstanbul üyesi firmalarda staj yapabilecek.
  • Üniversitede SAHA İstanbul kariyer günleri düzenlenecek. Bu etkinliğe SAHA İstanbul üyesi firmalar katılacak.
  • SAHA İstanbul, organizasyonları için Ticaret yerleşke imkânlarından faydalanabilecek. Üniversitenin yapacağı etkinliklere SAHA İstanbul dernek olarak ya da firmalarının imkânlarıyla katkıda bulunmaya çalışacak. Sanayiden, bürokrasiden ve iş dünyasından tecrübeli ve birikimli insanlar, Ticaret’te konferanslar vererek öğrencilerin motivasyonlarının artırılmasına katkı sağlayacak. Öğrenci kulüplerinin faaliyet ve etkinliklerine SAHA İstanbul firmaları ile katılım sağlanmaya çalışılacak.