Matematik Bölümü Araştırma Görevlisi Elif Nuray’ın Şiir Kitabı Yayımlandı!

Haber Tarihi: 29.09.2017
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültemizin Matematik Bölümü Araştırma Görevlisi olan, ilk şiirini 2003 yılında yayınlayan Elif Nuray; matematikçi kimliğinin yanı sıra yıllardır sürdürdüğü edebiyat çalışmalarını bir şiir kitabı ile ortaya koydu. Bu zamana dek Dergâh, Hece, İtibar, Yasak Meyve gibi seçkin dergilerde şiirleri ve inceleme yazıları yayınlandı. Kendi kuşağının güçlü şairleri arasında gösterilen genç şairin ilk kitabı, O Korkunç Mahâret adıyla İz Yayıncılık aracılığıyla okurla buluştu.


“Şiir kitapları içeriğinde barındırdıkları evrensel, ulusal, kültürel, kültürlerarası, sosyolojik, psikolojik, mitolojik, tarih, felsefe, din, dil gibi öğelerle çok katmanlı okumaya ve yorumlamaya müsait eserlerdir.  Elif Nuray’ın İz Yayıncılık tarafından yayımlanan ilk şiir kitabı ‘O Korkunç Mahâret’ için ‘ilk dizeden itibaren çok katmanlı üslubu ve şiir sesinin saflığı ile okurlarını eşikte karşılıyor’ diyebiliriz.

Kitap ilk şiirden son şiire kadar modernitenin her şeyi imha edebilecek tehditkâr yapısına karşı durmanın, uyumsuzluğa direnişin kelâmla vücut bulmuş hâli, şairin gönlünü göğe yöneltip, kâh susarak, kâh sorgulayarak, umarak, üzülerek, kimi zaman hayret ederek, sabırla sürdürdüğü bir ferahlama arayışıdır. Bir tür terapi. Ve her şeye rağmen göğe inancını yitirmeyen, “gözlerim kovulmuş bir ümidin hayreti/nasıl oluyor da bu gök hala başıma devrilmiyor” diyen şairin yüzünü tanrı katına çevirmiş benliğidir.”


Elif NURAY’ın geçtiğimiz günlerde TRT Haber’e konuk olduğu program;