Yeniliklerle 17. Yıla

Haber Tarihi: 03.10.2017
İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2017-2018 Akademik Yılına törenle başladı. 2001 yılında İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulan ve 73 öğrenci ile eğitim öğretime başlayan üniversite, 17. Akademik yılına 8596 öğrenci ile merhaba dedi. Törende yapılan konuşmalarda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin süreç içinde ulaştığı gelişmeye vurgu yapıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2017-2018 eğitim öğretim yılına düzenlenen törenle başladı. Sütlüce Yerleşkesi konferans salonunda yapılan 17. Akademik Yıl Açılış Törenine, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi AK Parti MKYK Üyesi Yasemin Atasever, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, İTO Genel Sekreteri Ömer Bal’ın yanı sıra, üniversitenin Mütevelli Heyet Üyeleri, akademik ve idari personel ve öğrencileri, İTO Meclis Üyeleri, İTO Yönetim Kurulu üyeleri, öğrenci velileri de katıldı.

‘’Hayal kurun’’

Açılış konuşmaları için ilk olarak kürüye çıkan İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi Ak Parti MKYK Üyesi Yasemin Atasever, kendisini yetiştiren akademisyenlere teşekkür ettikten sonra arkadaşlarına, ‘’Özellikle öğrenci arkadaşlarımın hayal kurmalarını, icat çıkarmalarını, insanlık için güzel ve faydalı adımlar atmalarını tavsiye ediyorum'' sözleriyle seslendi.

Gençlere çağrı
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ise törende yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yükseköğretim kurumları arasındaki özel konumuna dikkat çekerek, ‘’Özellikle müsteşarlığımız ile yakın ilişki içinde olduğuna vurgu yapmak isterim. İstanbul Teknopark bünyesinde de Savuma Sanayi Müsteşarlığı ile ortak. Savunma Genç adıyla bir program başlattık. Bu programla liseden itibaren gençlerimizi teknolojiye özendirmek istiyoruz. Elektronik sistemler, savunma sistemleri, akıllı sistemler konularında proje yapmak isteyen öğrencilerimize destek vereceğiz. Onlara imkanlar sunacağız. Her üniversitede birer temas noktamız bulunacak. Her üniversitede bu proje kapsamında lider öğrenciler olacak. İstanbul Ticaret Üniversitesi de bu konuda öncülük yapan üniversitelerden biri olacak'' dedi.
 
‘’Üniversiteyi iyi değerlendirin’’
 
Üniversitenin öğretim üyelerinden Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan da törende yaptığı konuşmada öğrencilere başarılar diledi. Gürcan, "Burası benim için çok özel bir yer, mesleki hayatımda asla vazgeçmeyeceğim bir kurum. Esas beni ben yapan yerin üniversite olduğunu paylaşmak isterim. Üniversite adı üzerinde evrenselliği, insana ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi ve beceriyi, donanımı veren, vizyon açan önemli kurumların başında geliyor. Bu anlamda öğrencilerimizin bu tarz kuruluşları iyi değerlendirmeleri gerekiyor" diye konuştu.
 
‘’Proje üretin’’
 
TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, parlamentoya İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sitemleri Uygula Araştırma Merkezi Başkanı olarak gittiğine dikkat çekerek, ‘’Bu üniversitede okuyan öğrencileri tebrik ediyorum. Burası çok özel bir kurum. Sizlerden ülkemizin, İstanbul’un gelişimine katkıda bulunacak projeler geliştirmenizi bekliyorum. İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda görev yapıyorum. Trafik istatistiklerinde ülke olarak kötü bir durumdayız. Bir yılda 7300 kişiyi kazalarda kaybettik. Trafik güvenlik sistemimizi geliştirmemiz lazım. Kazalarda kusur yüzde 98 insanda. Karayolu trafik güvenliğini sağlayacak yüksek teknolojilerin geliştirilmesine ihtiyaç var. Şu anda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İçişleri Bakanlığı ile birlikte yapmakta olduğumuz bir proje var. Bunun gururunu yaşıyoruz. Öğrenciler de pek çok proje yapabilir’’ dedi.
 
‘’Üniversite yeniden yapılanıyor’’
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 17. Akademik Yıl açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, yeni eğitim öğretim yılında akademik ve idari personel ile öğrencilere başarı diledi. ‘’Başarılarımızla toplumumuzun refah ve mutluluğuna katkı sağlamaya devam edeceğiz’’ cümlesiyle öğrencilere hitabını sürdüren Rektör Prof. Dr. Ekren, ‘’Genç, dinamik, kaliteli yükseköğretim hizmeti sunma sorumluluğu taşıyan bir üniversiteyi seçtiniz. Sizleri tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Üniversite öğreniminizi zamanında tamamlayabilmeniz için öncelikle dersleri ve uygulamaları, devamında hocalarınızla iletişimde olan sorumluğunuzu unutmayın. Mezun olduğunuzda tercih edeceğiniz kariyer seçeneklerinizde ihtiyaç duyacağınız donanımı üniversitemizde kazanacaksınız. Size sunulan fırsatları etkin ve verimli bir şekilde değerlendirdiğinizde, ulusal ve uluslararası başarılar elde edeceksiniz. Bunlar sizin memnuniyetinizi artıracaktır’’ dedi.
Prof. Dr. Nazım Ekren, akademisyenlere ise şu cümlelerle hitap etti:
‘’Öğrenci dostu evrensel ders ve öğretim metodu uygulayarak öğrencilerimize kaliteli farkındalık kazandıracağız. Genç öğretim üyelerimizin akademik performansı, üniversitemizin performansını şekillendirmede kritik rol ve fonksiyona sahip. Tecrübeli öğretim üyelerinin usul ve esas öğreticiliği ve yol göstericiliği, akademik teamüllerimizi ve geleneklerimizi belirleyecektir.’’
Üniversitenin yükseköğretim politikasının ana önceliklerini ‘’öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmak, Türkiye’nin rekabet gücüne katkı sağlamak, topluma hizmet sunmak’’ olarak tanımlayan Rektör Prof. Dr. Ekren, ‘’Buna yönelik kurumsal altyapımızı ve fonksiyonel kapasitemizi sürekli yükseltiyoruz. Üniversitemiz kadrosunda; bürokraside, iş dünyasında, siyasette, meslek ve sivil toplum kuruluşlarında görev üstlenmiş öğretim üyelerimiz bulunmaktadır. Benzer şekilde daha önce bu alanlarda görev almış bilgi ve tecrübesini olan değerli uzmanlar da kadromuzda yer almaktadır. Teknolojik donanıma sahip derslikler ve kütüphane bu amaca uygun şekilde hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz yurt dışında anlaşma yaptığımız üniversitelerde bir dönem boyunca öğrenim görebilmektedir. Her fakültemizde öğrencilerimizin becerilerini geliştirmeye yönelik uygulama birimleri bulunmaktadır. Mahkeme salonunda, bankacılık ofisinde, uygulama atölyelerinde, laboratuvarlarda akademik ve bilimsel veri ve bilgi uygulanma ve uygulama şekli öğretilmektedir’’ diye konuştu.
 
Öğrencilere yönelik projeler
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren öğrencilere yönelik yeni yılda uygulanacak veya geliştirilecek projeleri de şöyle sıraladı:
‘’Global Experience Campus uygulamamızı güncelleştirecek ve paydaşlarımıza yaygınlaştıracağız.
Öğrencilerimiz üniversitemizin sunduğu sertifika programlarından ikisini ücretsiz alabilecek. Böylece mezun olduktan sonra iş bulma imkanları artmış olacak. İTO ile işbirliği içinde öğrencilerimize sunulan girişimci koçluğu projesi ülkemizin rekabet gücünün artırılması açısından önemli bir proje. Bireysel ve  toplumsal refahın artırılması amacıyla öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin uygun fikirleri; eğitim, danışmanlık ve finansman açısından da desteklenmektedir. İTO'nun kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, üniversitemizin faaliyete geçen Teknoloji Transfer Ofisi bu amaca yönelik olarak öğrencilerimize hizmet sunmaktadır. YAPKO ve İktisadi İşletme personelimizin ve öğrencilerimizin bilgi ve tecrübelerinin topluma ve iş dünyasına aktarılmasına aracılık etmektedir. Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak imkan ve kaynaklarımızın paydaşlar arasında kullanımı için ortak yapılar oluşturuyoruz. Son düzenlemeyle artık öğrencilerimizin uygulama ve araştırma merkezlerinde istihdam edilmesi mümkün olacaktır.’’
 
Yeni öğretim anlayışı
 
Rektör Prof. Dr. Ekren, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin benimsediği yeni eğitim öğretim anlayışıyla, yükseköğretim sektöründe farkını iyice belirginleştireceğini de vurguladı:
‘’İş bulma alternatiflerini artırmak amacıyla yükseköğretim sektöründe yeni bir konsept olarak girişimci öğrenci yetiştirme kapasitemizi güçlendiriyoruz. Uygulama araştırma merkezlerimizde yeni yaklaşım olarak Araştırma Enstitüsü kurarak merkezleri tel bir çatı altında toplayacağız. Bölümlerimizi ve programlarımızı, üniversitemizin akreditasyon sürecini YÖK'ün kurallara ve standartları çerçevesinde yeniden yapılandırıyoruz. Üniversiteler sıralamasının belirlendiği göstergelerdeki konumuzu iyileştirmek için yükseköğretim yaklaşımımızı güncelliyor, üniversitemizin kapasitesini ve performansını artıracak modeller üretiyoruz. Aday öğrencilerle lise düzeyinde oluşturduğumuz ilişkiyi yaygınlaştırıyor ve güçlendiriyoruz. Yükseköğretimde bir ilk olarak önce lisans düzeyinde sonra da lisansüstü düzeyde ölçme ve değerlendirme sistemi oluşturacağız. Ayrıca mesleki yeterlilik kurumlarıyla iş birliği yaparak, İTO'nun desteğini de alıp mesleki standartları belirleyen sınav ve belgelendirme işlemlerine başlayacak bilgi ve beceri ölçme ve değerlendirme merkezi kuracağız. Şirketlerin uyguladığı hizmet içi eğitim faaliyetlerini, ‘’şirket üniversitesi’’ konseptine dönüştüreceğiz. Hem iş dünyasına kaliteli personel kazandıracak hem de formel eğitimi bulunmayan çalışanların farklı bir sertifika ile etkinliklerini belgelendireceğiz.’’
 
Konu liderliği
 
Yen yükseköğretim trendinin konu liderliği olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, ‘’Konu liderliği ön plana çıkacak ve farklılaşma ve gelişmeler bu trende bağlı olacaktır. Bu durum üniversitelerin ilk aşamada bölgesel, daha sonra da küresel konum kazanmasında etkili olacaktır. Öğrenim ücretleri, indirim ve burslar bu çerçevede planlanmakta ve uygulanmaktadır. Diğer yükseköğretim kurumlarında bulunmayan lisansüstü öğretim hizmeti sunan akademik birimlere sahip bir üniversiteyiz. Uygulama ve araştırman merkezlerimizin etkinlik ve faaliyetlerini toplumla ve medyayla düzenli paylaşıyoruz. Bu üniversitemizin farklılaşabileceği bir başka alana da işaret etmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi, isminde yer alan bu üç kavramı meczeden alanında özel konuma sahip bir yükseköğretim kuruluşudur. Kurucumuz olan 400 yıllık geçmişe sahip İstanbul Ticaret Odası’nın, üniversitemizin misyonunun ve ihtisaslaşma alanının, konu liderliğinin belirlenmesinde her zaman önemli katkıları olmuştur. Ülkemizin, kurumlarımızın ve şirketlerimizin stratejik hedeflere ulaşabilmesi için üniversitemizin kritik rol ve fonksiyonu bulunduğuna inanıyoruz. Bu rol ve fonksiyonu etkin şekilde yerine getirebilmek için yükseköğretim sektörüne yaklaşımımızı sürekli güncelliyoruz. Her sene bölüm ve programlarımızı ülkemiz ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırıyoruz. Bölüm politikalarımızı ülkemizin mevcut ve gelecek dönemde ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik belirliyoruz. Ülkemizin ulusal ve küresel konum kazanmasına, konumunun güçlenmesine, güvenliğinin artırılmasına katkı sağlayacak beşeri sermaye ihtiyacını karşılamaya yönelik adımlar atıyoruz. İnterdisipliner yaklaşımla lisansüstü programlar açmaya da öncelik veriyoruz’’ diye konuştu.
 
‘’Yenilikçi ve sonuç odaklı eğitim’’
 
Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim de açılışta yaptığı konuşmasında, 70 öğrenciyle çıktıkları bu yolda bugün 8 bin 596 öğrenciyle devam ettiklerini vurgulayarak, "Binlerce mezunumuz iş hayatında ve akademik camiada önemli bir yer tutuyor. 243 akademisyenimizle deneyimden geleceğe, teoride pratiğe kadar daha güçlü, daha sağlam bir eğitim ateşi yayıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
‘’Önemli değişiklikler’’
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde önemli değişikliklere imza attıklarının da altını çizen Erkesim, ‘’Üniversitemiz kurumsal kimlik çalışmaları ekseninde sadece maddi değil zihniyet değişimiyle de buluştu. Çağın gereklerini esas alan, yenilikçi ve sonuç odaklı eğitim sistemini egemen kıldık. Üniversiteler; bilginin aydınlığıyla yürüyen, fikir zenginliğiyle üreten, yenilik azmiyle çalışan, tarihin seyrini değiştirebilecek kudrete sahiptir! İşte bunu başarmak için İstanbul Ticaret Üniversitemizi yeni bir kurumsal kimlikle buluşturduk’’ diye konuştu.
 
‘’Takip edilen olmalıyız’’
 
Sözlerine, ‘’Başarmak için, güçlü olmak için, yenilip geriye düşmemek, ileriye koşup takip edilen olabilmek için, zamanın ruhunu iyi tanıyacaksınız’’ cümlesiyle devam eden Hasan Erkesim, şunlara dikkat çekti:
‘’Bir üniversiteyi, dört duvar, bir de çatı olmaktan çıkartıp onu hayatın parçası yapan asıl mesele budur.
Bizim zamanımız bizden ne bekliyor? 10 bin yıl önce tarım devrimini yapanlar bayrağı ileri taşıdı. 664 yıl önce tarih bir çağı kapatıp, diğerini açanların elinde yükseldi. 200 yıl önce sanayinin çarklarını çevirenler kazandı. İnternet çağının kapılarını açanlar gücün anahtarını da ellerine aldı. Şimdi yeni bir inşa ve gelecek tasavvuruna ihtiyacımız var. Teknolojiyle birlikte başkalaşan şartlar, jeopolitik eksende köklü değişiklikler, dünya ekonomisinde adeta devrim gibi değişimler yaşanıyor. Biz bunları takip mi edeceğiz? Yoksa ileri geçip, takip edilen mi olacağız? Üniversitelere çok iş düşüyor.’’
 
‘’Teori ile pratik buluşmalı’’
 
İnsanın sosyal bir varlık olarak dokunarak, yaşayıp, deneyim kazanarak öğrendiğine dikkat çeken Erkesim, ‘’Deneyimle bilgiyi, teori ve pratiği aynı çatıda buluşturan üniversiteler çağımızın gereklerini yakalayabilmiş demektir. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik eğitimde ortaya koyduğu fark tam da bu zeminden kaynaklanıyor. Çünkü biz, doğal olarak iş dünyasının üniversitesiyiz. 404 bin üyenin sesi burada yankılanıyor. Her sektörden iş adamı, deneyimi akademik hayatla burada buluşturuyor. Yurtiçi ve yurtdışında ticaretin, üretimin, iş dünyasının işaret fişeği olan İstanbul Ticaret Odası sizin yanınızda.
17. akademik yılın açılışında yeni ufuklara yelken açıyoruz. Bizler Rektörümüz ve Mütevelli Heyetimiz,
akademisyenlerimiz, idari kadromuz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızla beraber bir aileyiz. Bu güzel ailenin 2017 - 2018 döneminde de yeni başarılara imza atacağına inanıyorum’’ diye konuştu.
 
Gençlere önemli tavsiyeler
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, öğrencilere de seslenerek tavsiyelerde bulundu:
‘’Hayat, hedeflere doğru yürünen engebeli bir yoldur. Bu yolda; ne istediğini bilecek, çok çalışacak ve
cesur olacaksınız. Tüm bunlar bir tarafa, asıl olan ayaklarınızı yere sapasağlam basarken, gözlerinizi ufuklara dikebilmektir. Gerçeklerle yüzleşirken, hayal kurabilmektir. Mesele; kendiniz olabilmektir. Aynaya baktığınızda ‘’karakterli bir insan’’ görebilmektir. Hayatın size sunabileceği maddi şeyler için; kişiliğinizden, değerlerinizden, inançlarınızdan ödün vermemektir mesele. Parayla alınabilecek her şey
yeri gelir kaybedilebilir. Bunları yeniden kazanabilirsiniz. Ama kaybettiğinizde bir daha geri getiremeyeceğiniz şeyler de vardır. Şeref gibi, haysiyet gibi, dik durmak ve kararlı olmak gibi ya da dürüstlük gibi. Bunları kaybeden emin olun hayatını kaybeder, hedeflerini kaybeder, kendini kaybeder. Çevresinde toplaşan çıkarcı insanları değil ama gerçek dostlarını kaybeder. O nedenle, ister çalışan, ister iş adamı, ister öğrenci, ister hayallerini yeşerten yeni bir mezun olun; başarılarınızı insani duruşunuz belirlesin. İşin reçetesi belli: Nasıl hatırlanmak istiyorsan öyle yaşa! İnanıyorum ki sizler de bugünün dünyası için gereken nitelikleri kazanırken; çevreye duyarlı, ülkesine yararlı, irfanı yüksek bir neslin temsilcileri olacaksınız.’’