Fen Bilimleri Enstitüsü
Mücevherat Mühendisliği Doktora Programı
Mücevherat Mühendisliği doktora programlarına 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı Bahar yarıyılında öğrenci alınmayacaktır. 

Ülkemiz halen dünya mücevher üretimi ve satışında önde olup dünya mücevher piyasasında ilk 5’de, mücevher tüketiminde ilk 3’de, üretim ve ihracatta İtalya’dan sonra ikinci sırada, turistlerin en çok mücevher satın aldığı ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Ülkemizin coğrafi konumu, komşu ve Orta Doğu ülkelerin zenginliği de dikkate alındığında, önümüzdeki yıllarda ülkemizin mücevherat alanında dünya pazarında lider bir konuma gelmesi kaçınılmaz olarak görülmektedir. Nitekim, 2023 yılında ülkemizin altın ve mücevher merkezi konumuna gelmesi hedeflenmiştir.

Ülkemiz mücevherat sektöründeki üretim kapasitesinin büyüklüğüne rağmen bu alanda araştırma, geliştirme ve yenilik (inovasyon) faaliyetleri maalesef yetersiz olup bu durum uluslararasıpazarda ileriye dönük bir tehdit olarak tespit edilmiştir. Sektörün dünya devleri, araştırma yaparak yeni malzeme, ürün, cihaz ve proses geliştirmektedir.

Doktora programının amacı; mücevherat sektöründe bilimsel araştırma, geliştirmenin yanı sıra, yenilikçi özellikte malzeme, techizat ve üretim yapabilecek, mesleki literatürden yararlanarak uygulayabilecek, ulusal ve uluslararası proje hazırlayabilecek, “Know-How” ve patent üretebilecek araştırıcıları yetiştirmektir. Böylece, ülkemizin sadece ürün imalatında değil aynı zamanda bilgi üretiminde de uluslararası lider konumuna gelmesi ve sektörde uluslararası pazar payı ve itibarının yükselmesi sağlanacaktır.

 

Yüksek lisans ve doktora programları hakkında detaylı bilgi için aday öğrenci sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ENSTİTÜ HABERLERİ
ENSTİTÜ ETKİNLİKLERİ

FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
ENSTİTÜ DURULARI
1
Eyl
Fen Bilimleri Enstitüsü DUYURULAR
29
Ağu
Fen Bilimleri Enstitüsü 2022-2023 Güz Yarıyılı Yatay Geçiş Onay Listesi
24
Haz
2021-2022 Bahar Dönemi Doktora Yeterlik Sınavı Sonuçları
20
Haz
2021-2022 Bahar Dönemi Tez Önerisi Sınavı Sonuçları
14
Haz
2021-2022 Bahar Dönemi Tez İzleme Sınavı Sonuçları