İŞLETME FAKÜLTESİ İŞLETME İngilizce
Öğretim Üyesi Görüşme Gün ve Saatleri
Öğretim Üyesi Görüşme Gün ve Saati
Doç. Dr. Nurgül Keleş Tayşir Salı             15.30-17.30
Doç. Dr. Ali Altuğ Biçer Çarşamba 13.00-15.00
Dr. Öğr. Üyesi Blend İbrahim Perşembe  10.00-12.00
Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Başar Perşembe 15:00- 17:00
   
Bölüm öğretim üyemiz Prof. Dr. Murat Yalçıntaş ücretsiz izinlidir.
BÖLÜM HABERLERİ
BÖLÜM ETKİNLİKLERİ
MEZUN YORUMLARI
Kardelen CİĞERCİ
Kardelen CİĞERCİ - Girişimci ve İçerik Üreticisi
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme Bölümü'nden 2023 yılında mezun oldum. Eğitimime devam ederken, edinmiş olduğum bilgi ve tecrübeler sayesinde mezun olmadan kendi işimi kurma fırsatı buldum. Kariyer merkezimizin bizlere sağladığı staj fırsatlarıyla, ilk senemde büyük bir e-ticaret firmasında staj yaptım. Ayrıca KAMER, kariyerimizi en iyi şekilde inşa etmek için, mezun olana kadar bizleri hep desteklemeye devam etti. Saygın akademisyen kadromuzun samimi ve destekleyici tutumları da özellikle çok değerliydi. Bu sayede dersler dışında da sosyal çalışmalarda da aktif bir şekilde rol alabildim ve her geçen gün kendimi daha da geliştirmeye devam ettim. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde geçirdiğim yıllar, sadece mesleki kariyerim açısından değil, kişisel gelişimim açısından da çok değerliydi.
Hamidettin YÜCEL
Hamidettin YÜCEL - İstanbul Ticaret Odası - Proje ve İş Geliştirme Müdürlüğü Teşvikler ve KOBİ Destek Birimi Uzman Yardımcısı
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve aynı zamanda Üniversitemizin Çift Anadal Programı kapsamında Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. Hâlihazırda yüksek lisans eğitimime yine İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde devam etmekteyim. Üniversitemiz, İş Dünyası’nın Üniversitesi olduğunu akademik kadrolarıyla, kariyer fırsatlarıyla, staj imkânlarıyla, sosyal aktiviteleri ve kulüp faaliyetleriyle öğrencilik hayatım boyunca deneyimleme fırsatı vererek göstermiştir. Teorik bilgiyle pratik uygulamaların harmanlandığı bir müfredatla donanımlı, iş dünyasıyla doğrudan temas halinde olan akademik kadrosu sayesinde bizleri öğrencilik hayatımızın ilk anından itibaren iş dünyasının çevik, esnek ve rekabetçi ortamına hazırlaması Üniversitemizin kalitesini gözler önüne sermektedir. Tüm bunlarla birlikte zorunlu ve gönüllü staj programları, Kariyer Merkezi’nin gerçekleştirmiş olduğu projeler ve istihdam etkinlikleri çalışma hayatına hazır bir şekilde mezun olmamızı sağlamıştır. Tüm bunlarla birlikte sosyal ve zengin kampüs ortamı, öğretim görevlilerimizin samimi ve kolay iletişim kurulabilir olması hem zengin sosyal ağlar kazanmamıza hem de iletişim kabiliyeti yüksek bireyler olarak mezun olmamıza zemin hazırlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi ailesine ait olmanın verdiği mutluluk, motivasyon ve özgüvenle Üniversiteme tüm katkıları için teşekkür ediyorum.
Onur KOÇAK
Onur KOÇAK - KMS Endüstriyel Mutfak Makinaları - Dijital Pazarlama Uzmanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu ve özel sektör çalışanı olarak, üniversite deneyimlerimden sizlere bahsetmek isterim. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki; okulu sevmeyen bir çocuk olarak girdiğim İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden, okumaya ve eğitime aşık bir genç olarak mezun oldum. Eğitimin dinamiklerini ve eğitimde iletişimi iyi şekilde uygulayan hocalarıma minnettarım. Bizlere yaklaşımları her zaman samimi bir dost gibiydi. Üniversitemizin bana ilk hediyesi, Uluslararası Ticaret Bölümü’nde %100 burslu olarak çift anadal (ÇAP) yapma fırsatı sunması oldu. ÇAP programı ve geniş seçmeli ders müfredatından kendimi geliştirebileceğim çok yönlü dersler alma şansı yakaladım. Özellikle pazarlama ve dijital dönüşüm konusunda deneyimli hocalarımla ders işlemek keyif vericiydi. Öğrenci kulüplerinde aktif rol oynayarak iş dünyasından ve İTO bünyesinden birçok isimle tanışma fırsatım oldu. Okulumuzun sosyal ve ticari yapısı sayesinde alanında uzman kişilerle etkinlikler düzenledik. Kariyer Merkezi aracılığıyla kurumsal firmalarda staj yaparak iş tecrübesi edindim. Üniversitede oluşturduğum sosyal ağlarımın, devam eden iş hayatımda faydasını görmek beni mutlu ediyor, iyi ki Ticaret Üniversitesi'nde okumuşum diyorum.
BENSU KAMIŞLI
BENSU KAMIŞLI
  İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Havacılık Yönetimi Bölümünden 2022 yılında mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca Sivil Havacılık Topluluğu’ nda aktif rol göstererek çeşitli sektörlerden çalışan insanları ve mesleklerini tanımaya fırsatım oldu. Üniversitemin kulüpleri sayesinde kendime bir network ağ oluşturdum. Üniversitemde aldığım teorik dersler sayesinde havacılık sektöründe kendimi daha ön plana çıkardım. Şu anda uçuş operasyon memuru olarak görev yapmaktayım ve buralara gelebildiysem çok değerli hocalarımızın kıymetli bilgileri sayesindedir. Üniversitemizin akademik kadrosu gerçekten çok başarılıdır. Üniversitemizi öğrencilerimize tavsiye ediyorum.
Sena Özkara
Sena Özkara,2021

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde 2016-2021 yılları arasında İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum ve şu anda hala üniversitemizin aktif olarak İngilizce işletme tezli yüksek lisans programı öğrencisiyim. Aynı zamanda tez çalışmamı Almanya Mannheim Üniversitesi'nde Ziyaretçi Master öğrencisi olarak birlikte yürütüyorum. İngilizce İşletme bölümü, öğrencilere global dünyanın dinamiklerine hazırlanmalarını ve sürdürülebilir iş hayatı ilkeleriyle yetişmelerini sağlayan çok kıymetli bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Lisans döneminde, alanındaki kıymetli hocalarımızın tecrübe ve bilgileriyle gerçekten inanılmaz bir vizyon kazandırdığını gördüm. Hayal edemeyeceğim başarıları görmemi sağlayan bir dönem oldu benim için. Öğrenciyken, derslerin zorluğu veya yoğun geçen sınav dönemlerinden şikayet edebiliyoruz, fakat İngilizce işletme bölümü alanındaki kavramları ve terminolojiyi öğrenmek, uluslararası iş dünyasında daha rekabetçi ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için önemli bir program. Bölümümüzün İngilizce olmasının bir avantajı olarak, hiç düşünmeden lisansüstü eğitimi veya global iş imkanlarını rahatlıkla düşünebiliriz. Tüm hocalarıma, bizlere kattıkları eğitim ve vizyon için içtenlikle teşekkür ediyorum.

Şura Mert
Şura Mert,2023
I chose Istanbul Commerce University because of its quality academic staff, strong history and the fact that it serves as a planned bridge for the best experience of theoretical knowledge in practice and commercial life, and I have not regretted it even once. During my undergraduate education, our professors, who had extensive knowledge and were well-equipped, provided selfless knowledge transfer. It was a unique opportunity for me to be with them and benefit from their knowledge. Meeting with executives of leading companies in academic matters in various programs held within our university is a great feature that distinguishes us from other universities. Hearing stories about the experiences of the managers we meet has undeniable benefits for us in business life.
RAMAZAN GÜNEŞ
RAMAZAN GÜNEŞ,2023
  Ben Ramazan Güneş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılık Yönetimi Lisans bölümünden 2023 yılında bölüm ve fakülte ikincisi olarak mezun oldum. Üniversitemizin sunduğu imkanlar doğrultusunda eğitim hayatım boyunca aktif bir öğrencilik hayatı geçirdim. Bölüm topluluğumuz olan Sivil Havacılık Topluluğunda çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2 yıl süreyle topluluk başkanlığını yürüttüm. Bu süreçte gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar ve çalışmalar sonucunda birçok tecrübe ve network elde etmeyi başardım. Yalnızca sınıf arkadaşlarımla değil tüm bölümdeki arkadaşlarımla etkileşim halinde bulunarak çok verimli bir 4 sene geçirmiş oldum. Gerek bölüm hocalarımız gerek sektörün içinden gelen deneyimli hocalarımız olmak üzere çok kaliteli ve deneyimli bir akademik kadrodan eğitim almış oldum. Yalnızca akademik olarak değil hocalarımızla kurduğumuz yakın ilişkilerle aramızda samimi bir bağ oluştu. Bizleri yalnızca öğrenci olarak değil; kendi çocukları, kardeşleri gibi gördüler. Elde ettiğim networkler sayesinde birçok staj ve çalışma deneyimim oldu. Yalnızca hocalarımız değil üniversitemiz idari personeli de her alanda bize destek oldular. Şu anda da üniversitemizin sunmuş olduğu bir diğer imkân olan çift anadal programı ile Psikoloji Lisans Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Eğitim hayatımı tamamladığımda 5 yılda iki diploma sahibi olmuş olacağım. Üniversitemizin bize sunduğu gibi yetkin ve çok yönlü bir öğrenci olarak ve birçok anıyla birlikte okulumuza veda edeceğim. Yerimize gelecek arkadaşlara sunulan tüm imkânları değerlendirmelerini ve farklı işler yapmak için çabalamalarını önerir, hepsine şimdiden başarılar dilerim.
Elif Ötgen
Elif Ötgen
Türkiye Emlak Katılım Bankası – Budget Assistant Specialist
İktisat bölümündeki neredeyse her hocamın farklı bir alana mensup olmasından ötürü farklı bakış açılarıyla iktisattın teori kısmından öte, aynı zamanda uygulama alanlarıyla ilgili de birçok bilgi edinilebilmektedir. Hem okuldan kürsüden yetişen hem sektörlerden, politikadan, bankacılık alanından gelen birçok hocamızın malumatını farklı kaynaklardan öğrenmek biz öğrencilerin bilgi birikimini güzel bir şekilde zenginleştirerek kitabi bilginin dışında farklı bakış açıları kazanmamıza yol açmakta ve ileriki kariyerimiz içinde bir nevi ışık tutmaktadır. İktisattan mezun bir öğrenci olarak bölümüm sayesinde birçok açıdan teorik bilginin dışında, sahada da yardımcı olacak bilgiler öğrendiğimi söyleyebilirim. Öğrenim gördüğüm dönemler boyunca, birçok farklı alanda makale formatında yazılar hazırlayarak öğrendiğim her bilgiyi unsurlarla desteklemenin faydalarından yararlandım. Ödev, not, ders ya da herhangi bir sorun yaşadığımda bununla alakalı her türlü desteği bu zamana kadar hep gördüm. Üniversitemizde genel olarak hocalarımızın kimi zaman bir ağabey/abla, kimi zamanda desteğini esirgemeyen bir arkadaş, kimi zamanda sorularına cevap bulduğun hepsi birbirinden değerli hocalarım oldu.
Ece Melisa Arslan
Ece Melisa Arslan
Stajyer Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat ve İşletme (ÇAP) bölümlerinden mezun oldum. Mezun olduğumda SMMM Staja giriş sınavımı kazanarak mali müşavirlik stajıma başladım. Muhasebe ve Denetim tezli yüksek lisans programında eğitimime devam etmekteyim. Eğitim hayatımda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin saygın akademik kadrosu sayesinde kendimi çeşitli alanlarda geliştirdim. Öğrenci asistanlığı sayesinde çeşitli araştırmalar ve YAPKO projesinde faaliyet gösterdim. Okulumuzun sağlamış olduğu sertifika programları sayesinde kendimi geliştirme imkanı buldum. Hocalarımızın cana yakınlığı ve bizimle birer dost olmaları her zaman bizim daha da gelişmemizi sağladı. Derslerimizi sadece ders olarak değil, “kendimize ne katarız?” düşüncesi ile geçirdik. Derslerimizde çeşitli bilgisayar programları öğrendim, bu programlar sayesinde iktisadın temel öğretilerini bilgisayar ortamında yaptığımız analizler ile öğrenme şansı yakaladım. Ayrıca okulumuzda gerçekleştirilen sosyal aktiviteler, konferanslar ve çeşitli seminerlerin de iş hayatımda faydasını gördüm. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimimi İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde aldığım için çok memnunum.
Görkem Ilık
Görkem Ilık, 2023
2023 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans (%30 İngilizce Destekli) bölümünden mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin akademik kadrosu ve iş dünyasıyla olan bağlantıları gerçekten benzersizdir. Bu süreçte, üniversitenin sunduğu eşsiz olanaklardan yararlanarak kariyerime sağlam bir temel attım. Akademik bilgiyi pratik deneyimle birleştirmemde büyük rol oynayan staj fırsatları ve kariyer etkinlikleri, beni iş dünyasına hazırlarken aynı zamanda kendimi geliştirmeme olanak sağladı. Mezun olduktan kısa bir süre sonra, üniversitemizin Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nde yeni işime başladım. Öğrencilik yıllarımda güzel ilişkiler kurduğum ve kaliteli vakitler geçirdiğim ve aile sıcaklığını hissettiren bu kurumda şimdi bir profesyonel olarak çalışmak beni daha da motive ediyor. Mezun olduktan sonra bile burada geçirdiğim yılların değerini her zaman hissediyorum. Ve unutmayın! İstanbul Ticaret Üniversitesi sadece iş hayatından önceki bir son değil, aynı zamanda muhteşem bir başlangıçtır.
Sude Dündar
Sude Dündar, PWC - Denetim Asistanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni onur belgesi ve derece ile tamamlamış bulunmaktayım. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih etmemdeki en önemli sebepler İstanbul Ticaret Odası tarafından desteklenmesi, staj imkanları ve akademik kadrosuydu. Okulun Kariyer Merkezi sayesinde mezun olmadan önce İstanbul Ticaret Odası ve Volkswagen Doğuş Finansman gibi önemli iş yerlerinde staj yapma imkânı buldum. İlk yıllarımdan itibaren okul kulüplerinde aktif olarak görev aldım. Son senemde hocalarımızın da desteği ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nde yarı zamanlı görev aldıktan sonra mezun oldum. Okulda aktif görev almam, yaptığım stajlar ve hocalarımın desteği sayesinde mezun olmadan iş buldum ve uluslararası bir şirkette denetçi olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Okul hayatına ve kariyerine nereden başlayacağını bilmeyenler için yeni mezun olmuş biri olarak kendi deneyimlerim ile bazı önerilerde bulunmak isterim. Okulda aktif olarak görev almanız kendinizi geliştirmenizi sağlayacak ve iletişimlerinizi güçlendirecektir, hocalarım her zaman ulaşılabilir ve desteklemeye hazır olduğu için akademik ve iş hayatım için tavsiye almaktan asla çekinmedim bu yüzden hocalarınızın yanına gitmekten çekinmeyin. Son olarak; iş mülakatlarında anlatabilmeniz, kendinize bir şeyler katabilmeniz ve ne istediğinize mezun olmadan karar verebilmeniz için staj imkanlarından olabildiğince faydalanın.
Doğukan Hodancı
Uluslararası Ticaret Lisans Programı (2020), DHL Supply Chain - Uluslararası Nakliye Uzmanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi arkasında İstanbul Ticaret Odası gibi bir kurumun desteğiyle ve deneyimiyle harmanlanmış ve iş dünyasının bu büyük kurumunun da desteğiyle öğrenciyi iş hayatına yönlendirme ve destekleme konusundaki sayılı vakıf üniversitelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Üniversitemizde alanında birçok tecrübeli hocalarımızın bulunması ve birçoğunun iş dünyasıyla daha önceden çok yakın ilişkiler içinde bulunmuş olması kendi derslerimde gözlemlediğim ve bu yüzden teorikte aldığımız dersleri gerçek hayattaki vakalarla ve kendi kişisel hayatlarındaki tecrübeleriyle harmanlamaları açıkçası öğrencilik dönemim boyunca şanslı olduğumu düşündüğüm konulardan biriydi. Mezuniyetim sonrası dahi engin deneyimlerinden yararlanmaya devam ettiğim çok kıymetli hocalarımız Üniversitemizin bana göre bana kazandırdığı başlıca değerleridir. Yine çok kıymetli hocalarımız, Prof. Dr. Beliz Ülgen, Doç. Dr. Oğuz Demir, Prof. Dr. Öykü İyigün,  Prof.Dr Figen Yıldırım gibi isimlerin uğraşları ve destekleri sayesinde ve Üniversitemizin katkılarıyla birden fazla prestijli uluslararası projede ve yarışmada yer alma, seyahat etme ve parçası olma fırsatını yakaladım ve bu deneyimlerim sayesinde kendimi iş dünyası için bir adım daha öne çıkarabilme fırsatım oldu. Üniversite benim için sadece derse girip, dersten çıkma ile kalmasın diye Üniversitemizin sunmuş olduğu katkılarla birden fazla öğrenci kulübünde birden fazla görevde bulunarak ve çok sayıda sosyal sorumluluk, organizasyon ve çeşitli projeler üreterek her etkinlikte hem hayatlara olumlu anlamda dokunup hem de kendi hayatıma ve tecrübelerime bir yenisini ekleminin de bana çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bunlar ve okul dışında yapmış olduğum faaliyetler, çalışmalarım ve emeklerim sayesinde mezun olur olmaz alanının en iyisi olan uluslararası bir firmada çalışmaya başlama şansım oldu ve halen bu firmada da almış olduğum eğitimin ve vermiş olduğum emeklerin yansımasını gözlemlemekteyim. Yeni mezun olacak, halen okumakta olan ve iş hayatına hazırlanmak için nerden başlayacağına bilmeyen arkadaşlara naçizane tavsiyem; araştırmaları, bol bol emek vermeleri. Sadece Üniversite eğitimi ile yetinmemeleri birden fazla staj tecrübesine sahip olmaları, dernek çalışmaları ve faaliyetlerinde bulunmaları, derslerini geçmek için çalışmak yerine gerçekten anlayarak ve sindirerek öğrenmeleri. Dört sene içerisinde en azından bir kere olsa dahi Kariyer Merkezine uğramaları, sundukları olanaklardan yararlanmak için iletişime geçmeleridir. Çünkü araştırmadan veya emek vermeden ve farkındalık oluşturmadan maalesef Üniversitemizin sağlamış olduğu bu olanaklarından da faydalanmayı gözden kaçırabilirsiniz. Ülkemizin geçtiği zor günlere rağmen emeğin olduğu yerde hiçbir şey umutsuz veya olanaksız değil.
Ali Eren Yılmaz
Uluslararası Ticaret Lisans Programı (2021), Levent Ofis - Kategori Yönetimi
2021 Uluslararası Ticaret bölümü mezunuyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih etme sebebim tamamen gelecek odaklıydı, hayalim hep iş dünyası içerisinde aktif olmak, üretmek ve ürettirmekti ve bu sebeple üniversite tercihimi iş dünyasının üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesinden yana kullandım. Tercih yapmak için danışmanlarla görüşmeye geldiğimde üniversitenin atmosferi beni çok etkiledi, hocaların bölüm hakkında bilgilendirici konuşmaları ve tercih danışmanlarının üniversite ve bölümler hakkında objektif cevapları kafamdaki tüm soruları sildi ve ardından ilk tercihim olan bölümüme yerleştim. Hazırlık okuluna başlamamdan itibaren etkinlikler, seminerler ve kurslarla dolu dolu bir eğitim hayatı yaşadım. Yazılım, Dil, Office programları, mülakat teknikleri, işaret dili eğitimi gibi sayısız eğitime girerek sertifika sahibi oldum. Kulüplerin yapmış olduğu etkinliklere katılarak sosyal çevremi genişlettim, bir kulübün başkanlığını yapıp yönetimdeki arkadaşlarımla birlikte yeni etkinlikler yaptık. Aktif bir sosyal yaşantı içerisindeyken Kariyer Merkezi ile iletişime geçerek gönüllü stajımı alanında öncü bir firmada yaptım ve yine Kariyer Merkezi aracılığıyla İstanbul Ticaret Odası’nın etkinliklerine katıldım. Mevcut öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem Üniversitedeki imkanlardan sonuna kadar yararlanmaları ve sosyal çevrelerini genişletmeleridir. Üniversite sonuna kadar öğrencilerinin ve mezunlarının arkasında olduğunu hissettiriyor. Bunu öğrencilerin iyi değerlendirmesini tavsiye ediyorum.
Edip Çağtay Güleray
İşletme (İngilizce) Lisans Programı (2017), Şişli Amerikan Life Dil Okulları - İdari İşler Sorumlusu
İstanbul Ticaret Üniversitesi ile serüvenim 2012 yılının eylül ayında başladı. İlk başta özel bir üniversiteye gidip gitmemek arasında çok kararsız kalmıştım. Ama sonrasında yanıldığımı anladım. Üniversitede çok güzel 5 senem geçti. Öncelikle Üsküdar kampüsünde hazırlık eğitimimi tamamladım. Sonrasında Sütlüce kampüsünde İngilizce İşletme bölümünde eğitimimi tamamladım. Eğitim ve öğretim hayatım boyunca çok fazla proje yapma imkanım oldu. Bu konuda kendimi çok geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite hayatımda en çok gelişimime katkı sağlayan şeylerden biri de topluluklar olmuştur. Tiyatro topluluğunda yer aldım çok güzel oyunlar sahneye koyduk. Hatta okulumuzun sağladığı imkanla beraber Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine turne yapmaya bile gittik. Benim için çok güzel bir deneyim oldu diyebilirim. ÜNİFEB yani Üniversite Fenerbahçeliler Topluluğuna üye oldum. Orada pankart boyama etkinlikleri beraber maç izleme aktiviteleri gibi sosyal etkinliklere katılım sağladım. Atatürkçü Düşünce Topluluğunun okulda kurulmasında ve etkin rol almasında çalışmalara katıldım. Tarihçi yazarlar ile söyleşiler gerçekleştirdik. Ankara’ya Anıtkabir’e ziyaretler düzenledik. Burada kendi organizasyon yeteneğimi geliştirdim. Son olarak ise Girişimcilik Topluluğu Sosyal Sorumluluk Proje Liderliği görevinde bulundum. Burada ekibimle beraber ‘’HAYALLER GERÇEK OLSA ‘’ isimli sosyal sorumluluk projesine imza attık. Her sene düzenlediğimiz ‘’GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’’ ne çok fazla girişimcinin katılmasını ve öğrencilerimizin onların yanında stajlar yapmasını sağladık. Burada da kendimi sosyal alanda çok fazla geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite hayatım boyunca Kariyer Merkezinin yapmış olduğu tüm etkinliklere katılım sağladım. İşaret Dili eğitimi ile işitme engelli insanları anlamanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Psikodrama eğitimi ile korkularımla yüzleşmeyi ve kendimi tanımayı öğrendim. Girişimci Koçluğu projesi ile İTO da görev alan saygıdeğer insanlarla tanıştım. Meclis-i Muhabbet ile İTO’nın bir toplantısında rahmetli başkanımız İbrahim Çağlar benim görüşlerimi paylaşmam için konuşma yapmama izin verdi. Kariyer Günleri etkinliği ile bir çok firmanın insan kaynakları sorumluları ile iletişim kurma şansı elde ettim. Firma ziyaretleri kapsamında Vakıfbank 2. Bölge Merkezinde düzenlenen toplantıya katılım sağladım. Gçnüllü staj programı ile İstanbul Marriott Hotel Asia Finans Departmanında 3 ay gönüllü staj yaptım ve bunun gibi çok fazla güzel etkinliğe ve projelere katılım gösterdim. Üniversitemizi kazanan ve orada eğitimine devam eden öğrencilere naçizane birkaç tavsiyem olacaktır.
 • İş dünyasının en büyük üniversitesinde olduğunu sakın unutmayın.
 • Kariyer Merkezinin tüm imkanlarından sonuna kadar faydalanın.
 • Topluluklara kesinlikle katılın ve aktif rol alın.
 • Kendinizi geliştireceğini düşündüğünüz şeyleri dile getirmekten korkmayın.
 • Gönüllü stajlar yapın.
 • Her türlü etkinliğe katılım gösterin ve bol bol sunumlar yapın.
 • Tabi tüm bunları yaparken kendinize de zaman ayırmayı unutmayın.
Hepiniz sağlıcakla kalın.  
Ali Ammar Dinler
İşletme (İngilizce) Lisans Programı (2018), İstanbul Invest - İhracat Satış Sorumlusu
İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü mezunuyum. Öğrenciliğim boyunca hocalarımızla hala devam eden çok güzel ilişkiler kurduk. Ayrıca kulüplerimiz ve okulumuz tarafından düzenlenen etkinliklerle verimli bir lisans hayatı geçirdik. Mezuniyet sonrasında da Kariyer Merkezi’nin desteğini hep arkamda hissettim. Her şey için Üniversiteme teşekkür ediyorum ve herkese İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tavsiye ediyorum.  
Mustafa Yaman
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2017), Ptt Bank - Bankacılık İşlemleri Yetkilisi
İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni ilk olarak lisemize yaptıkları ziyaret esnasında tanıma fırsatı buldum. Üniversiteden gelen ekip bizlere hem okulu tanıttı hem de doğru bir tercih için yapılması gerekenleri anlattı. Lise zamanlarında finans alanında bir bölümde okumak en büyük hayalimdi. İstanbul Ticaret Üniversitesinin hayallerimi gerçekleştirme de en büyük destekçim olacağını biliyordum. Böylece 2013 yılında Bankacılık ve Finans bölümünü kazanmam ile birlikte İstanbul Ticaret Üniversitesinde serüvenim başlamış oldu. Hocalarımız derslerde bizimle çok ilgililerdi. İstediğimiz zaman randevu almadan onlarla iletişim kurabilme imkanımız vardı. Üniversitemizde ilk yıllarda yine hocalarımızın önerisiyle okulun en aktif kulüplerinden birisi olan Bankacılık ve Finans Kulübünü tanıdım. Kulübün amacı; bankacılık ve finans alanındaki gelişmelere katkıda bulunmak, öğrencilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yapmak, projeler üretmek, akademik programı tamamlayıcı nitelikte faaliyetlerde bulunmaktı. Kendimi en iyi seviyede geliştirebileceğimi düşüncesiyle Bankacılık ve Finans kulübü yürütme kurulunda aktif olarak görev almaya başladım. Ardından yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığım kulüpte, 2016 yılında yönetim kurulu başkanı seçildim. Kulüp olarak okulumuzun da desteğiyle bankalara, finansal kurumlara eğitim gezileri düzenledik. Üniversitemizde özel sektörden ve kamu kurumlarından alanında uzman olan kişileri konuşmacı olarak davet ettik. Bu ve benzeri projelerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirdik. Derslerde aldığımız teorik bilgileri kulübümüz sayesinde pratiğe dökme fırsatını buldum. Yönetim kurulu başkanı olduğum süre boyunca da birçok proje ve etkinliğe liderlik ettim. Üniversitemiz, öğrencilerinin kişisel gelişimine önem veren bir üniversiteydi. Bu kapsamda birçok projede yer alma fırsatı buldum. Girişimci Koçluğu Projesi ve Meclis-i Muhabbet programı sayesinde özel sektörden ve çeşitli kurumlardan yöneticilerle bir araya geldik. Üniversitemizin lisans bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Ardından yine okulumuzda Sermaye Piyasası tezli yüksek lisans bölümüne başladım. Yüksek lisans eğitim kadrosu da alanında uzman hocalarımızdan oluşuyordu. Tez yazdığım dönemde okulumuzun ve hocalarımızın da desteğiyle çeşitli kongre ve sempozyumlarda bildiri sundum. Yakın zamanda yine üniversitemizde doktora eğitimine devam etmeyi hedeflemekteyim. Mezun olmamın ardından özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalıştım. Şimdi ise PTT Bank bünyesinde Bankacılık İşlemleri Yetkilisi olarak çalışmaktayım. Üniversitede eğitim aldığım süre boyunca kendimi her yönden geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite kişinin kariyer basamağına ilk adımı attığı yerdir. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirmeye özen gösterin. İstanbul Ticaret Üniversitesi kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz için biçilmiş kaftan. Derslerinizin yanı sıra çeşitli organizasyonlarda görev almaktan kaçınmayın. Zira dolu dolu geçirdiğiniz bir üniversite hayatının iş hayatına olan olumlu etkisi tartışılamaz.
Faruk Karagöz
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2017), Halk Yatırım Menkul Değerler - Uzman Yardımcısı
Üniversitemiz özellikle kariyer gelişimi açısından her türlü yönlendirmede öğrencinin yanında olmaktadır. Özellikle Kariyer Merkezinin beni yönlendirmesi ile İstanbul Ticaret Odasındaki 3 sene yarı zamanlı çalışma imkanı ve Borsa İstanbul’da yapmış olduğum staj  hem şuan ki çalıştığım iş yerinde hem de girdiğim mülakatlarda beni her zaman ön plana çıkarmıştır. Öğrenci kulüplerine verilen destek sayesinde kulübümüz aracılığıyla yaptığımız etkinliklerde sektörden bir çok kişiyle tanışma, kendilerinden referans alma ve staj programları için  bir çok geri bildirim ve yönlendirme aldım. Bu durum hem mülakatlarda hem de iş arayış sürecimde bana ve kariyerime çok büyük katkılar sağladı. Şuanda okuyan arkadaşlara en büyük tavsiyem muhakkak okulumuzun Kariyer Merkezini kullansınlar. Zorunlu olmasa bile  staj yapsınlar çünkü mülakatlarda konusu geçiyor. Kulüpler aracığıyla yada bireysel bölümleriyle ilgili eğitim programlarına katılsınlar. Sertifikalar çok önemsiz gibi gözükse de mülakatlarda muhakkak önem arz ediyor.  
Elif Sağlam
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2016), Sakarya Ferizli Belediyesi - Memur
Üniversitenin 2012-2016 yılları arasında Bankacılık ve Finans Bölümü mezunlarındanım. Belki kariyer planlarım arasında “Bir gün bankacı olur muyum?” sorusu hiçbir zaman olmadı fakat ben İstanbul Ticaret Üniversitesi sayesinde böyle bir bölüm okuduğumdan hiç pişmanlık duymadım.  Bir mesleğin tercihi ve meslekte başarılı olmasında eğitim, çok önemli bir etkendir. Özellikle kapsamlı ürün ve işler, sürdürülebilir bir iyileştirme, eğitimin yeterliliği ve kaliteyle tamamlanır. Öğrencileri, eğitime yönelik değerlendirmeleri, meslek eğitiminin kalite ve iş alanlarından faydalanan kişiler hakkında bir şeyler sağlar. Eğitim sürecimde yaklaşık 2,5 yıl Kariyer Planlama Merkezi aracılığıyla İTO’da çalışma imkânı sağladım. Biz mezunlar olarak, İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde eğitimine başlamak üzere olan aday öğrencilere ve üniversite bünyesindeki mevcut öğrencilere minik bir tavsiyem olacak. Fakülte veyahut yüksekokul bazında çok güzel meslek eğitimleri, farklı şekillerde gerçekleştirilen turizm gezileri de dahil olmak üzere kulüplerin düzenlediği farklı programlardan da harmanlanmış birçok karşılaştırmalı iş ve kariyer değerlemelerine katılsınlar. İş hayatına dahil olduğumda, kamuda veya özel sektörde en çok bunun faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Aday öğrencilerin de kariyer basamaklarını kolay çıkmalarını, hayat boyu başarılı olmalarını diliyorum.  
Kapat X


Kardelen CİĞERCİ
Kardelen CİĞERCİ - Girişimci ve İçerik Üreticisi
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme Bölümü'nden 2023 yılında mezun oldum. Eğitimime devam ederken, edinmiş olduğum bilgi ve tecrübeler sayesinde mezun olmadan kendi işimi kurma fırsatı buldum. Kariyer merkezimizin bizlere sağladığı staj fırsatlarıyla, ilk senemde büyük bir e-ticaret firmasında staj yaptım. Ayrıca KAMER, kariyerimizi en iyi şekilde inşa etmek için, mezun olana kadar bizleri hep desteklemeye devam etti. Saygın akademisyen kadromuzun samimi ve destekleyici tutumları da özellikle çok değerliydi. Bu sayede dersler dışında da sosyal çalışmalarda da aktif bir şekilde rol alabildim ve her geçen gün kendimi daha da geliştirmeye devam ettim. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde geçirdiğim yıllar, sadece mesleki kariyerim açısından değil, kişisel gelişimim açısından da çok değerliydi.
Kapat X


Hamidettin YÜCEL
Hamidettin YÜCEL - İstanbul Ticaret Odası - Proje ve İş Geliştirme Müdürlüğü Teşvikler ve KOBİ Destek Birimi Uzman Yardımcısı
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve aynı zamanda Üniversitemizin Çift Anadal Programı kapsamında Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. Hâlihazırda yüksek lisans eğitimime yine İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde devam etmekteyim. Üniversitemiz, İş Dünyası’nın Üniversitesi olduğunu akademik kadrolarıyla, kariyer fırsatlarıyla, staj imkânlarıyla, sosyal aktiviteleri ve kulüp faaliyetleriyle öğrencilik hayatım boyunca deneyimleme fırsatı vererek göstermiştir. Teorik bilgiyle pratik uygulamaların harmanlandığı bir müfredatla donanımlı, iş dünyasıyla doğrudan temas halinde olan akademik kadrosu sayesinde bizleri öğrencilik hayatımızın ilk anından itibaren iş dünyasının çevik, esnek ve rekabetçi ortamına hazırlaması Üniversitemizin kalitesini gözler önüne sermektedir. Tüm bunlarla birlikte zorunlu ve gönüllü staj programları, Kariyer Merkezi’nin gerçekleştirmiş olduğu projeler ve istihdam etkinlikleri çalışma hayatına hazır bir şekilde mezun olmamızı sağlamıştır. Tüm bunlarla birlikte sosyal ve zengin kampüs ortamı, öğretim görevlilerimizin samimi ve kolay iletişim kurulabilir olması hem zengin sosyal ağlar kazanmamıza hem de iletişim kabiliyeti yüksek bireyler olarak mezun olmamıza zemin hazırlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi ailesine ait olmanın verdiği mutluluk, motivasyon ve özgüvenle Üniversiteme tüm katkıları için teşekkür ediyorum.
Kapat X


Onur KOÇAK
Onur KOÇAK - KMS Endüstriyel Mutfak Makinaları - Dijital Pazarlama Uzmanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu ve özel sektör çalışanı olarak, üniversite deneyimlerimden sizlere bahsetmek isterim. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki; okulu sevmeyen bir çocuk olarak girdiğim İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden, okumaya ve eğitime aşık bir genç olarak mezun oldum. Eğitimin dinamiklerini ve eğitimde iletişimi iyi şekilde uygulayan hocalarıma minnettarım. Bizlere yaklaşımları her zaman samimi bir dost gibiydi. Üniversitemizin bana ilk hediyesi, Uluslararası Ticaret Bölümü’nde %100 burslu olarak çift anadal (ÇAP) yapma fırsatı sunması oldu. ÇAP programı ve geniş seçmeli ders müfredatından kendimi geliştirebileceğim çok yönlü dersler alma şansı yakaladım. Özellikle pazarlama ve dijital dönüşüm konusunda deneyimli hocalarımla ders işlemek keyif vericiydi. Öğrenci kulüplerinde aktif rol oynayarak iş dünyasından ve İTO bünyesinden birçok isimle tanışma fırsatım oldu. Okulumuzun sosyal ve ticari yapısı sayesinde alanında uzman kişilerle etkinlikler düzenledik. Kariyer Merkezi aracılığıyla kurumsal firmalarda staj yaparak iş tecrübesi edindim. Üniversitede oluşturduğum sosyal ağlarımın, devam eden iş hayatımda faydasını görmek beni mutlu ediyor, iyi ki Ticaret Üniversitesi'nde okumuşum diyorum.
Kapat X


BENSU KAMIŞLI
BENSU KAMIŞLI
  İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Havacılık Yönetimi Bölümünden 2022 yılında mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca Sivil Havacılık Topluluğu’ nda aktif rol göstererek çeşitli sektörlerden çalışan insanları ve mesleklerini tanımaya fırsatım oldu. Üniversitemin kulüpleri sayesinde kendime bir network ağ oluşturdum. Üniversitemde aldığım teorik dersler sayesinde havacılık sektöründe kendimi daha ön plana çıkardım. Şu anda uçuş operasyon memuru olarak görev yapmaktayım ve buralara gelebildiysem çok değerli hocalarımızın kıymetli bilgileri sayesindedir. Üniversitemizin akademik kadrosu gerçekten çok başarılıdır. Üniversitemizi öğrencilerimize tavsiye ediyorum.
Kapat X


Sena Özkara
Sena Özkara,2021

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde 2016-2021 yılları arasında İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum ve şu anda hala üniversitemizin aktif olarak İngilizce işletme tezli yüksek lisans programı öğrencisiyim. Aynı zamanda tez çalışmamı Almanya Mannheim Üniversitesi'nde Ziyaretçi Master öğrencisi olarak birlikte yürütüyorum. İngilizce İşletme bölümü, öğrencilere global dünyanın dinamiklerine hazırlanmalarını ve sürdürülebilir iş hayatı ilkeleriyle yetişmelerini sağlayan çok kıymetli bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Lisans döneminde, alanındaki kıymetli hocalarımızın tecrübe ve bilgileriyle gerçekten inanılmaz bir vizyon kazandırdığını gördüm. Hayal edemeyeceğim başarıları görmemi sağlayan bir dönem oldu benim için. Öğrenciyken, derslerin zorluğu veya yoğun geçen sınav dönemlerinden şikayet edebiliyoruz, fakat İngilizce işletme bölümü alanındaki kavramları ve terminolojiyi öğrenmek, uluslararası iş dünyasında daha rekabetçi ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için önemli bir program. Bölümümüzün İngilizce olmasının bir avantajı olarak, hiç düşünmeden lisansüstü eğitimi veya global iş imkanlarını rahatlıkla düşünebiliriz. Tüm hocalarıma, bizlere kattıkları eğitim ve vizyon için içtenlikle teşekkür ediyorum.

Kapat X


Şura Mert
Şura Mert,2023
I chose Istanbul Commerce University because of its quality academic staff, strong history and the fact that it serves as a planned bridge for the best experience of theoretical knowledge in practice and commercial life, and I have not regretted it even once. During my undergraduate education, our professors, who had extensive knowledge and were well-equipped, provided selfless knowledge transfer. It was a unique opportunity for me to be with them and benefit from their knowledge. Meeting with executives of leading companies in academic matters in various programs held within our university is a great feature that distinguishes us from other universities. Hearing stories about the experiences of the managers we meet has undeniable benefits for us in business life.
Kapat X


RAMAZAN GÜNEŞ
RAMAZAN GÜNEŞ,2023
  Ben Ramazan Güneş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Havacılık Yönetimi Lisans bölümünden 2023 yılında bölüm ve fakülte ikincisi olarak mezun oldum. Üniversitemizin sunduğu imkanlar doğrultusunda eğitim hayatım boyunca aktif bir öğrencilik hayatı geçirdim. Bölüm topluluğumuz olan Sivil Havacılık Topluluğunda çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2 yıl süreyle topluluk başkanlığını yürüttüm. Bu süreçte gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar ve çalışmalar sonucunda birçok tecrübe ve network elde etmeyi başardım. Yalnızca sınıf arkadaşlarımla değil tüm bölümdeki arkadaşlarımla etkileşim halinde bulunarak çok verimli bir 4 sene geçirmiş oldum. Gerek bölüm hocalarımız gerek sektörün içinden gelen deneyimli hocalarımız olmak üzere çok kaliteli ve deneyimli bir akademik kadrodan eğitim almış oldum. Yalnızca akademik olarak değil hocalarımızla kurduğumuz yakın ilişkilerle aramızda samimi bir bağ oluştu. Bizleri yalnızca öğrenci olarak değil; kendi çocukları, kardeşleri gibi gördüler. Elde ettiğim networkler sayesinde birçok staj ve çalışma deneyimim oldu. Yalnızca hocalarımız değil üniversitemiz idari personeli de her alanda bize destek oldular. Şu anda da üniversitemizin sunmuş olduğu bir diğer imkân olan çift anadal programı ile Psikoloji Lisans Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Eğitim hayatımı tamamladığımda 5 yılda iki diploma sahibi olmuş olacağım. Üniversitemizin bize sunduğu gibi yetkin ve çok yönlü bir öğrenci olarak ve birçok anıyla birlikte okulumuza veda edeceğim. Yerimize gelecek arkadaşlara sunulan tüm imkânları değerlendirmelerini ve farklı işler yapmak için çabalamalarını önerir, hepsine şimdiden başarılar dilerim.
Kapat X


Elif Ötgen
Elif Ötgen
Türkiye Emlak Katılım Bankası – Budget Assistant Specialist
İktisat bölümündeki neredeyse her hocamın farklı bir alana mensup olmasından ötürü farklı bakış açılarıyla iktisattın teori kısmından öte, aynı zamanda uygulama alanlarıyla ilgili de birçok bilgi edinilebilmektedir. Hem okuldan kürsüden yetişen hem sektörlerden, politikadan, bankacılık alanından gelen birçok hocamızın malumatını farklı kaynaklardan öğrenmek biz öğrencilerin bilgi birikimini güzel bir şekilde zenginleştirerek kitabi bilginin dışında farklı bakış açıları kazanmamıza yol açmakta ve ileriki kariyerimiz içinde bir nevi ışık tutmaktadır. İktisattan mezun bir öğrenci olarak bölümüm sayesinde birçok açıdan teorik bilginin dışında, sahada da yardımcı olacak bilgiler öğrendiğimi söyleyebilirim. Öğrenim gördüğüm dönemler boyunca, birçok farklı alanda makale formatında yazılar hazırlayarak öğrendiğim her bilgiyi unsurlarla desteklemenin faydalarından yararlandım. Ödev, not, ders ya da herhangi bir sorun yaşadığımda bununla alakalı her türlü desteği bu zamana kadar hep gördüm. Üniversitemizde genel olarak hocalarımızın kimi zaman bir ağabey/abla, kimi zamanda desteğini esirgemeyen bir arkadaş, kimi zamanda sorularına cevap bulduğun hepsi birbirinden değerli hocalarım oldu.
Kapat X


Ece Melisa Arslan
Ece Melisa Arslan
Stajyer Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat ve İşletme (ÇAP) bölümlerinden mezun oldum. Mezun olduğumda SMMM Staja giriş sınavımı kazanarak mali müşavirlik stajıma başladım. Muhasebe ve Denetim tezli yüksek lisans programında eğitimime devam etmekteyim. Eğitim hayatımda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin saygın akademik kadrosu sayesinde kendimi çeşitli alanlarda geliştirdim. Öğrenci asistanlığı sayesinde çeşitli araştırmalar ve YAPKO projesinde faaliyet gösterdim. Okulumuzun sağlamış olduğu sertifika programları sayesinde kendimi geliştirme imkanı buldum. Hocalarımızın cana yakınlığı ve bizimle birer dost olmaları her zaman bizim daha da gelişmemizi sağladı. Derslerimizi sadece ders olarak değil, “kendimize ne katarız?” düşüncesi ile geçirdik. Derslerimizde çeşitli bilgisayar programları öğrendim, bu programlar sayesinde iktisadın temel öğretilerini bilgisayar ortamında yaptığımız analizler ile öğrenme şansı yakaladım. Ayrıca okulumuzda gerçekleştirilen sosyal aktiviteler, konferanslar ve çeşitli seminerlerin de iş hayatımda faydasını gördüm. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimimi İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde aldığım için çok memnunum.
Kapat X


Görkem Ilık
Görkem Ilık, 2023
2023 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans (%30 İngilizce Destekli) bölümünden mezun oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin akademik kadrosu ve iş dünyasıyla olan bağlantıları gerçekten benzersizdir. Bu süreçte, üniversitenin sunduğu eşsiz olanaklardan yararlanarak kariyerime sağlam bir temel attım. Akademik bilgiyi pratik deneyimle birleştirmemde büyük rol oynayan staj fırsatları ve kariyer etkinlikleri, beni iş dünyasına hazırlarken aynı zamanda kendimi geliştirmeme olanak sağladı. Mezun olduktan kısa bir süre sonra, üniversitemizin Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nde yeni işime başladım. Öğrencilik yıllarımda güzel ilişkiler kurduğum ve kaliteli vakitler geçirdiğim ve aile sıcaklığını hissettiren bu kurumda şimdi bir profesyonel olarak çalışmak beni daha da motive ediyor. Mezun olduktan sonra bile burada geçirdiğim yılların değerini her zaman hissediyorum. Ve unutmayın! İstanbul Ticaret Üniversitesi sadece iş hayatından önceki bir son değil, aynı zamanda muhteşem bir başlangıçtır.
Kapat X


Sude Dündar
Sude Dündar, PWC - Denetim Asistanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni onur belgesi ve derece ile tamamlamış bulunmaktayım. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih etmemdeki en önemli sebepler İstanbul Ticaret Odası tarafından desteklenmesi, staj imkanları ve akademik kadrosuydu. Okulun Kariyer Merkezi sayesinde mezun olmadan önce İstanbul Ticaret Odası ve Volkswagen Doğuş Finansman gibi önemli iş yerlerinde staj yapma imkânı buldum. İlk yıllarımdan itibaren okul kulüplerinde aktif olarak görev aldım. Son senemde hocalarımızın da desteği ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nde yarı zamanlı görev aldıktan sonra mezun oldum. Okulda aktif görev almam, yaptığım stajlar ve hocalarımın desteği sayesinde mezun olmadan iş buldum ve uluslararası bir şirkette denetçi olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Okul hayatına ve kariyerine nereden başlayacağını bilmeyenler için yeni mezun olmuş biri olarak kendi deneyimlerim ile bazı önerilerde bulunmak isterim. Okulda aktif olarak görev almanız kendinizi geliştirmenizi sağlayacak ve iletişimlerinizi güçlendirecektir, hocalarım her zaman ulaşılabilir ve desteklemeye hazır olduğu için akademik ve iş hayatım için tavsiye almaktan asla çekinmedim bu yüzden hocalarınızın yanına gitmekten çekinmeyin. Son olarak; iş mülakatlarında anlatabilmeniz, kendinize bir şeyler katabilmeniz ve ne istediğinize mezun olmadan karar verebilmeniz için staj imkanlarından olabildiğince faydalanın.
Kapat X


Doğukan Hodancı
Uluslararası Ticaret Lisans Programı (2020), DHL Supply Chain - Uluslararası Nakliye Uzmanı
İstanbul Ticaret Üniversitesi arkasında İstanbul Ticaret Odası gibi bir kurumun desteğiyle ve deneyimiyle harmanlanmış ve iş dünyasının bu büyük kurumunun da desteğiyle öğrenciyi iş hayatına yönlendirme ve destekleme konusundaki sayılı vakıf üniversitelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Üniversitemizde alanında birçok tecrübeli hocalarımızın bulunması ve birçoğunun iş dünyasıyla daha önceden çok yakın ilişkiler içinde bulunmuş olması kendi derslerimde gözlemlediğim ve bu yüzden teorikte aldığımız dersleri gerçek hayattaki vakalarla ve kendi kişisel hayatlarındaki tecrübeleriyle harmanlamaları açıkçası öğrencilik dönemim boyunca şanslı olduğumu düşündüğüm konulardan biriydi. Mezuniyetim sonrası dahi engin deneyimlerinden yararlanmaya devam ettiğim çok kıymetli hocalarımız Üniversitemizin bana göre bana kazandırdığı başlıca değerleridir. Yine çok kıymetli hocalarımız, Prof. Dr. Beliz Ülgen, Doç. Dr. Oğuz Demir, Prof. Dr. Öykü İyigün,  Prof.Dr Figen Yıldırım gibi isimlerin uğraşları ve destekleri sayesinde ve Üniversitemizin katkılarıyla birden fazla prestijli uluslararası projede ve yarışmada yer alma, seyahat etme ve parçası olma fırsatını yakaladım ve bu deneyimlerim sayesinde kendimi iş dünyası için bir adım daha öne çıkarabilme fırsatım oldu. Üniversite benim için sadece derse girip, dersten çıkma ile kalmasın diye Üniversitemizin sunmuş olduğu katkılarla birden fazla öğrenci kulübünde birden fazla görevde bulunarak ve çok sayıda sosyal sorumluluk, organizasyon ve çeşitli projeler üreterek her etkinlikte hem hayatlara olumlu anlamda dokunup hem de kendi hayatıma ve tecrübelerime bir yenisini ekleminin de bana çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bunlar ve okul dışında yapmış olduğum faaliyetler, çalışmalarım ve emeklerim sayesinde mezun olur olmaz alanının en iyisi olan uluslararası bir firmada çalışmaya başlama şansım oldu ve halen bu firmada da almış olduğum eğitimin ve vermiş olduğum emeklerin yansımasını gözlemlemekteyim. Yeni mezun olacak, halen okumakta olan ve iş hayatına hazırlanmak için nerden başlayacağına bilmeyen arkadaşlara naçizane tavsiyem; araştırmaları, bol bol emek vermeleri. Sadece Üniversite eğitimi ile yetinmemeleri birden fazla staj tecrübesine sahip olmaları, dernek çalışmaları ve faaliyetlerinde bulunmaları, derslerini geçmek için çalışmak yerine gerçekten anlayarak ve sindirerek öğrenmeleri. Dört sene içerisinde en azından bir kere olsa dahi Kariyer Merkezine uğramaları, sundukları olanaklardan yararlanmak için iletişime geçmeleridir. Çünkü araştırmadan veya emek vermeden ve farkındalık oluşturmadan maalesef Üniversitemizin sağlamış olduğu bu olanaklarından da faydalanmayı gözden kaçırabilirsiniz. Ülkemizin geçtiği zor günlere rağmen emeğin olduğu yerde hiçbir şey umutsuz veya olanaksız değil.
Kapat X


Ali Eren Yılmaz
Uluslararası Ticaret Lisans Programı (2021), Levent Ofis - Kategori Yönetimi
2021 Uluslararası Ticaret bölümü mezunuyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tercih etme sebebim tamamen gelecek odaklıydı, hayalim hep iş dünyası içerisinde aktif olmak, üretmek ve ürettirmekti ve bu sebeple üniversite tercihimi iş dünyasının üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesinden yana kullandım. Tercih yapmak için danışmanlarla görüşmeye geldiğimde üniversitenin atmosferi beni çok etkiledi, hocaların bölüm hakkında bilgilendirici konuşmaları ve tercih danışmanlarının üniversite ve bölümler hakkında objektif cevapları kafamdaki tüm soruları sildi ve ardından ilk tercihim olan bölümüme yerleştim. Hazırlık okuluna başlamamdan itibaren etkinlikler, seminerler ve kurslarla dolu dolu bir eğitim hayatı yaşadım. Yazılım, Dil, Office programları, mülakat teknikleri, işaret dili eğitimi gibi sayısız eğitime girerek sertifika sahibi oldum. Kulüplerin yapmış olduğu etkinliklere katılarak sosyal çevremi genişlettim, bir kulübün başkanlığını yapıp yönetimdeki arkadaşlarımla birlikte yeni etkinlikler yaptık. Aktif bir sosyal yaşantı içerisindeyken Kariyer Merkezi ile iletişime geçerek gönüllü stajımı alanında öncü bir firmada yaptım ve yine Kariyer Merkezi aracılığıyla İstanbul Ticaret Odası’nın etkinliklerine katıldım. Mevcut öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem Üniversitedeki imkanlardan sonuna kadar yararlanmaları ve sosyal çevrelerini genişletmeleridir. Üniversite sonuna kadar öğrencilerinin ve mezunlarının arkasında olduğunu hissettiriyor. Bunu öğrencilerin iyi değerlendirmesini tavsiye ediyorum.
Kapat X


Edip Çağtay Güleray
İşletme (İngilizce) Lisans Programı (2017), Şişli Amerikan Life Dil Okulları - İdari İşler Sorumlusu
İstanbul Ticaret Üniversitesi ile serüvenim 2012 yılının eylül ayında başladı. İlk başta özel bir üniversiteye gidip gitmemek arasında çok kararsız kalmıştım. Ama sonrasında yanıldığımı anladım. Üniversitede çok güzel 5 senem geçti. Öncelikle Üsküdar kampüsünde hazırlık eğitimimi tamamladım. Sonrasında Sütlüce kampüsünde İngilizce İşletme bölümünde eğitimimi tamamladım. Eğitim ve öğretim hayatım boyunca çok fazla proje yapma imkanım oldu. Bu konuda kendimi çok geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite hayatımda en çok gelişimime katkı sağlayan şeylerden biri de topluluklar olmuştur. Tiyatro topluluğunda yer aldım çok güzel oyunlar sahneye koyduk. Hatta okulumuzun sağladığı imkanla beraber Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine turne yapmaya bile gittik. Benim için çok güzel bir deneyim oldu diyebilirim. ÜNİFEB yani Üniversite Fenerbahçeliler Topluluğuna üye oldum. Orada pankart boyama etkinlikleri beraber maç izleme aktiviteleri gibi sosyal etkinliklere katılım sağladım. Atatürkçü Düşünce Topluluğunun okulda kurulmasında ve etkin rol almasında çalışmalara katıldım. Tarihçi yazarlar ile söyleşiler gerçekleştirdik. Ankara’ya Anıtkabir’e ziyaretler düzenledik. Burada kendi organizasyon yeteneğimi geliştirdim. Son olarak ise Girişimcilik Topluluğu Sosyal Sorumluluk Proje Liderliği görevinde bulundum. Burada ekibimle beraber ‘’HAYALLER GERÇEK OLSA ‘’ isimli sosyal sorumluluk projesine imza attık. Her sene düzenlediğimiz ‘’GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’’ ne çok fazla girişimcinin katılmasını ve öğrencilerimizin onların yanında stajlar yapmasını sağladık. Burada da kendimi sosyal alanda çok fazla geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite hayatım boyunca Kariyer Merkezinin yapmış olduğu tüm etkinliklere katılım sağladım. İşaret Dili eğitimi ile işitme engelli insanları anlamanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Psikodrama eğitimi ile korkularımla yüzleşmeyi ve kendimi tanımayı öğrendim. Girişimci Koçluğu projesi ile İTO da görev alan saygıdeğer insanlarla tanıştım. Meclis-i Muhabbet ile İTO’nın bir toplantısında rahmetli başkanımız İbrahim Çağlar benim görüşlerimi paylaşmam için konuşma yapmama izin verdi. Kariyer Günleri etkinliği ile bir çok firmanın insan kaynakları sorumluları ile iletişim kurma şansı elde ettim. Firma ziyaretleri kapsamında Vakıfbank 2. Bölge Merkezinde düzenlenen toplantıya katılım sağladım. Gçnüllü staj programı ile İstanbul Marriott Hotel Asia Finans Departmanında 3 ay gönüllü staj yaptım ve bunun gibi çok fazla güzel etkinliğe ve projelere katılım gösterdim. Üniversitemizi kazanan ve orada eğitimine devam eden öğrencilere naçizane birkaç tavsiyem olacaktır.
 • İş dünyasının en büyük üniversitesinde olduğunu sakın unutmayın.
 • Kariyer Merkezinin tüm imkanlarından sonuna kadar faydalanın.
 • Topluluklara kesinlikle katılın ve aktif rol alın.
 • Kendinizi geliştireceğini düşündüğünüz şeyleri dile getirmekten korkmayın.
 • Gönüllü stajlar yapın.
 • Her türlü etkinliğe katılım gösterin ve bol bol sunumlar yapın.
 • Tabi tüm bunları yaparken kendinize de zaman ayırmayı unutmayın.
Hepiniz sağlıcakla kalın.  
Kapat X


Ali Ammar Dinler
İşletme (İngilizce) Lisans Programı (2018), İstanbul Invest - İhracat Satış Sorumlusu
İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü mezunuyum. Öğrenciliğim boyunca hocalarımızla hala devam eden çok güzel ilişkiler kurduk. Ayrıca kulüplerimiz ve okulumuz tarafından düzenlenen etkinliklerle verimli bir lisans hayatı geçirdik. Mezuniyet sonrasında da Kariyer Merkezi’nin desteğini hep arkamda hissettim. Her şey için Üniversiteme teşekkür ediyorum ve herkese İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni tavsiye ediyorum.  
Kapat X


Mustafa Yaman
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2017), Ptt Bank - Bankacılık İşlemleri Yetkilisi
İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni ilk olarak lisemize yaptıkları ziyaret esnasında tanıma fırsatı buldum. Üniversiteden gelen ekip bizlere hem okulu tanıttı hem de doğru bir tercih için yapılması gerekenleri anlattı. Lise zamanlarında finans alanında bir bölümde okumak en büyük hayalimdi. İstanbul Ticaret Üniversitesinin hayallerimi gerçekleştirme de en büyük destekçim olacağını biliyordum. Böylece 2013 yılında Bankacılık ve Finans bölümünü kazanmam ile birlikte İstanbul Ticaret Üniversitesinde serüvenim başlamış oldu. Hocalarımız derslerde bizimle çok ilgililerdi. İstediğimiz zaman randevu almadan onlarla iletişim kurabilme imkanımız vardı. Üniversitemizde ilk yıllarda yine hocalarımızın önerisiyle okulun en aktif kulüplerinden birisi olan Bankacılık ve Finans Kulübünü tanıdım. Kulübün amacı; bankacılık ve finans alanındaki gelişmelere katkıda bulunmak, öğrencilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yapmak, projeler üretmek, akademik programı tamamlayıcı nitelikte faaliyetlerde bulunmaktı. Kendimi en iyi seviyede geliştirebileceğimi düşüncesiyle Bankacılık ve Finans kulübü yürütme kurulunda aktif olarak görev almaya başladım. Ardından yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığım kulüpte, 2016 yılında yönetim kurulu başkanı seçildim. Kulüp olarak okulumuzun da desteğiyle bankalara, finansal kurumlara eğitim gezileri düzenledik. Üniversitemizde özel sektörden ve kamu kurumlarından alanında uzman olan kişileri konuşmacı olarak davet ettik. Bu ve benzeri projelerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirdik. Derslerde aldığımız teorik bilgileri kulübümüz sayesinde pratiğe dökme fırsatını buldum. Yönetim kurulu başkanı olduğum süre boyunca da birçok proje ve etkinliğe liderlik ettim. Üniversitemiz, öğrencilerinin kişisel gelişimine önem veren bir üniversiteydi. Bu kapsamda birçok projede yer alma fırsatı buldum. Girişimci Koçluğu Projesi ve Meclis-i Muhabbet programı sayesinde özel sektörden ve çeşitli kurumlardan yöneticilerle bir araya geldik. Üniversitemizin lisans bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Ardından yine okulumuzda Sermaye Piyasası tezli yüksek lisans bölümüne başladım. Yüksek lisans eğitim kadrosu da alanında uzman hocalarımızdan oluşuyordu. Tez yazdığım dönemde okulumuzun ve hocalarımızın da desteğiyle çeşitli kongre ve sempozyumlarda bildiri sundum. Yakın zamanda yine üniversitemizde doktora eğitimine devam etmeyi hedeflemekteyim. Mezun olmamın ardından özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalıştım. Şimdi ise PTT Bank bünyesinde Bankacılık İşlemleri Yetkilisi olarak çalışmaktayım. Üniversitede eğitim aldığım süre boyunca kendimi her yönden geliştirdiğimi düşünüyorum. Üniversite kişinin kariyer basamağına ilk adımı attığı yerdir. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirmeye özen gösterin. İstanbul Ticaret Üniversitesi kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz için biçilmiş kaftan. Derslerinizin yanı sıra çeşitli organizasyonlarda görev almaktan kaçınmayın. Zira dolu dolu geçirdiğiniz bir üniversite hayatının iş hayatına olan olumlu etkisi tartışılamaz.
Kapat X


Faruk Karagöz
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2017), Halk Yatırım Menkul Değerler - Uzman Yardımcısı
Üniversitemiz özellikle kariyer gelişimi açısından her türlü yönlendirmede öğrencinin yanında olmaktadır. Özellikle Kariyer Merkezinin beni yönlendirmesi ile İstanbul Ticaret Odasındaki 3 sene yarı zamanlı çalışma imkanı ve Borsa İstanbul’da yapmış olduğum staj  hem şuan ki çalıştığım iş yerinde hem de girdiğim mülakatlarda beni her zaman ön plana çıkarmıştır. Öğrenci kulüplerine verilen destek sayesinde kulübümüz aracılığıyla yaptığımız etkinliklerde sektörden bir çok kişiyle tanışma, kendilerinden referans alma ve staj programları için  bir çok geri bildirim ve yönlendirme aldım. Bu durum hem mülakatlarda hem de iş arayış sürecimde bana ve kariyerime çok büyük katkılar sağladı. Şuanda okuyan arkadaşlara en büyük tavsiyem muhakkak okulumuzun Kariyer Merkezini kullansınlar. Zorunlu olmasa bile  staj yapsınlar çünkü mülakatlarda konusu geçiyor. Kulüpler aracığıyla yada bireysel bölümleriyle ilgili eğitim programlarına katılsınlar. Sertifikalar çok önemsiz gibi gözükse de mülakatlarda muhakkak önem arz ediyor.  
Kapat X


Elif Sağlam
Bankacılık ve Finans Lisans Programı (2016), Sakarya Ferizli Belediyesi - Memur
Üniversitenin 2012-2016 yılları arasında Bankacılık ve Finans Bölümü mezunlarındanım. Belki kariyer planlarım arasında “Bir gün bankacı olur muyum?” sorusu hiçbir zaman olmadı fakat ben İstanbul Ticaret Üniversitesi sayesinde böyle bir bölüm okuduğumdan hiç pişmanlık duymadım.  Bir mesleğin tercihi ve meslekte başarılı olmasında eğitim, çok önemli bir etkendir. Özellikle kapsamlı ürün ve işler, sürdürülebilir bir iyileştirme, eğitimin yeterliliği ve kaliteyle tamamlanır. Öğrencileri, eğitime yönelik değerlendirmeleri, meslek eğitiminin kalite ve iş alanlarından faydalanan kişiler hakkında bir şeyler sağlar. Eğitim sürecimde yaklaşık 2,5 yıl Kariyer Planlama Merkezi aracılığıyla İTO’da çalışma imkânı sağladım. Biz mezunlar olarak, İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde eğitimine başlamak üzere olan aday öğrencilere ve üniversite bünyesindeki mevcut öğrencilere minik bir tavsiyem olacak. Fakülte veyahut yüksekokul bazında çok güzel meslek eğitimleri, farklı şekillerde gerçekleştirilen turizm gezileri de dahil olmak üzere kulüplerin düzenlediği farklı programlardan da harmanlanmış birçok karşılaştırmalı iş ve kariyer değerlemelerine katılsınlar. İş hayatına dahil olduğumda, kamuda veya özel sektörde en çok bunun faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Aday öğrencilerin de kariyer basamaklarını kolay çıkmalarını, hayat boyu başarılı olmalarını diliyorum.  

FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
BÖLÜM DUYURULARI
28
May
2023-2024 Bahar Dönemi Final Sınav Programı
24
Oca
İşletme (İngilizce) 2023-2024 Bahar Dönemi Vize Sınav Programı
3
Oca
İşletme (İngilizce) 2023-2024 Güz Dönemi Final Sınav Programı
17
Kas
2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi Vize Sınav Programı
30
May
Bahar Dönemi Final Sınav Programı