Dr. Orhan Albayrak

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini de yine aynı üniversitenin Kontrol ve Bilgisayar programında tamamlamıştır.
Doktorasını İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde, siyasi katılım ve siyasi partiler üzerine yazdığı tezi ile almıştır.
Tezinde, Türkiye’nin iki ana siyasi parti üyelerinin siyasi katılım düzeyleri ve parti içi demokrasiye dair tutumlarını hem nitel hem nicel metotlar kullanarak incelemiştir. Diğer akademik ilgi alanları arasında toplum ve siyaset ilişkisi, yeni toplumsal hareketler ve dijital demokrasi bulunmaktadır.

1982-1984 yılları arasında TÜBİTAK-Gebze Araştırma Merkezi’nde Araştırma Asistanı olarak çalıştı.
Daha sonra ABD’de University of Florida’da bir buçuk yıl bir ağ projesinde görev aldı.
2009–2013 yılları arasında AER (Assembly of Europe Regions) Üyesi-İstanbul Temsilcisi olarak görev yaptı. Burada insanların uygun istihdam edilmesi projesi kapsamında İstanbul’da da uygulama alanı bulan bir projenin gerçekleştirilmesi aşamasında Girişimciler Çalışma Grubunda iki yıl Başkanlık görevinde bulundu.

2004–2009, 2009–2014 yılları arasında İstanbul Ticaret Odası’nda hem meclis üyesi hem de Eğitim Komite Başkanlığı yaptı.
2018’den beri İTO Meclis Üyeliği görevini Eğitim Sektöründe sürdürmektedir.
2004–2009 yılları arasında İstanbul Ticaret Odası Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
2004–2014 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği görevinde bulundu.
Ayrıca 2018’den beri İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği görevini sürdürmektedir.
2009–2013 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclis Üyesi ve 2009–2011 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclis Başkan Vekili görevlerinde bulundu.

2011 yılından başlamak üzere, üç yıl Özel İdare Meslek Kursları Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Yaklaşık 20 bin kişiye istihdam imkânı oluşturan bu proje, Malezya’da yapılan Dünya Ticaret Odaları Proje Yarışması’nda dünya birincisi seçilmiştir.

Ailesi adına kurduğu Faik-Gülüzar Albayrak Ferdi İhya Toplumu İnşa Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.

2018 yılından beri Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği devam etmektedir.

Halen halka açık ülkemizin ilk yabancı GYO’su Trend GYO’nun bağımsız yönetim kurulu üyesidir. PAL Enerji AŞ.’nin ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İngilizce ve Osmanlıca bilen Orhan Albayrak evli ve üç çocuk babasıdır.