TİCARET’e yurtdışında yoğun ilgi

Haber Tarihi: 24.10.2018
İstanbul Ticaret Üniversitesi, global bir üniversite olma yolunda attığı adımlara yenisini ekliyor. Bu amaçla üniversite uluslararası eğitim fuarlarına katılıp yeni işbirlikleri oluşturuyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Cenevre’deki EAEI 2018 Yükseköğretim Fuarı ile Bakü’deki 12. Azerbaycan Uluslararası Eğitim Fuarı’nda büyük ilgi gördü.


İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önce bölgesel ardından da global bir üniversite olma yolunda yürüttüğü çalışmalar meyvelerini, farklı ülkelerden üniversiteler ile yaptığı ikili anlaşmalarla veriyor.  Üniversite hali hazırda Erasmus + kapsamında 20 ülkeden 80 üniversiteyle var olan anlaşmalara yenilerini ilave etmekle kalmıyor, Asya’dan Afrika’ya Amerika’dan Avrupa’ya pek çok üniversite ile de akademik işbirlikleri yapıyor.   

TİCARET EAEI 2018’de

İstanbul Ticaret Üniversitesi ikili ilişkiler açısından iyi bir platform oluşturan uluslararası eğitim fuarlarında da yoğun ilgi görüyor. Nitekim Ticaret, İsviçre’nin Cenevre kentinde 95 farklı ülkeden 8 bine yakın yükseköğretim mensubunun katılımıyla, 30’uncusu düzenlenen ve dünyanın en büyük ikinci uluslararası yükseköğretim zirvesi olan Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği (EAEI) konferans ve fuarında da yerini aldı. 

EAEI 2018’de Study in Turkey çatısı altında Türkiye, DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Aydın başkanlığında 23 üniversite, Ticaret Bakanlığı ve YÖK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 60 kişilik bir heyet ile temsil edildi.  

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni temsilen Uluslararası Ofis’ten Fatma Kabaoğlu ve İsrafil Boyacı’nın katılımıyla dünyanın birçok ülkesinden üniversiteler ile yeni işbirliği projeleri üzerinde görüş alışverişi yapıldı. Üniversitenin 80 üniversiteden oluşan Erasmus+ ağının genişletilmesi yönünde yeni kurumlar ile görüşmeler yapıldı. Farklı ikili anlaşmalar için de olumlu adımlar atıldı. 

AZERBAYCAN EĞİTİM FUARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Azerbaycan’ın en büyük uluslararası eğitim fuarı olan ve bu yıl 12 ülkeden 62 kurumun katılımı ve yaklaşık 13.000 ziyaretçiyle başkent Bakü’de yapılan Azerbaycan Uluslararası Eğitim Fuarı’nda da yerini aldı. Fuarda Türkiye’yi DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Zeki Şengil başkanlığında 11 üniversiteden oluşan 30 kişilik bir heyet temsil etti.

İstanbul Ticaret Üniversitesini temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Uluslararası Ofis’ten Fatma Kabaoğlu ve İsrafil Boyacı öğrenci adayları ile bir araya gelerek üniversitenin eğitim imkânları hakkında detaylı bilgi verdiler .               

                                  

Fuar çalışmalarının yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu Western University Rektörü Natig Pasha ve Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ile işbirliği imkânları üzerine görüşmeler yaptı.


FUARDA SÜRPRİZ

Fuarda İstanbul Ticaret Üniversitesi temsilcileri bir de sürpriz yaşadı. 2015 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku Yüksek Lisans programından burslu olarak mezun olan uluslararası öğrencilerden Cabir Süleymanlı standı ziyaret etti. Stantta görevli personel ile öğrencilik yıllarının yanı sıra kariyer hayatı üzerine de sohbet eden Cabir, Azerbaycan’ın önde gelen petrol şirketlerinden birinde uzman olarak çalıştığını anlattı.