Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Herkese Bilgisayar Kullanım Olanağı
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi kuruluşunda en büyük yatırımı Bilgi Teknolojilerine yapmıştır. Bu alanda akademik personelin çalışmalarını rahat bir ortamda yapmaları için hepsine en son teknolojili multimedya PC’ler verilmiştir. Bilgi Teknolojileri için gerekli olan programlar satın alınmış (SPSS, Autocad,...) ve akademik personelin kullanımına sunulmuştur.


Microsoft Kampüs Antlaşması

Programların yenileri çıktığı anda Üniversitemizde kullanılması için Microsoft ile kampüs antlaşması yapılmış, bu sayede yeniliklerin anında takip edilmesi sağlanmıştır.

Güçlü Network

Üniversite ortamında çok hızlı çalışmak ve ileride telekonferans görüşmelerinin sorunsuz ve hızlı yapılabilmesi için Network altyapısına çok büyük önem verilmiş hiç bir harcamadan kaçınılmamıştır. Binamızda katlar arasında Fiber-Optic bağlantılar kullanılarak merkeze olan bağlantıların 2 Ghz olması sağlanmıştır. Binanın Network altyapısında aktif cihaz olarak Dünya lideri olan CISCO ve HP Switch ve Router kullanılmıştır.

Güçlü Koruma

Üniversite Network’ünde bulunan bilgisayarların internet ortamından gelecek saldırılara karşı Hardware Firewall ile korunması sağlanmıştır. Bu sayede Server’ların ve PC’lerin güvenliği sağlanmıştır.  Internet ortamından veya dışarıdan gelecek bilgisayar virüslerine karşı PC’lerimizi korumak amacı ile virüs programında  dünya lideri olan F-Secure Antivirüs programı tercih edilmiştir. Bu program sayesinde maillerle bulaşan virüsler kullanıcılara ulaşmadan temizlenecektir.

İnternet Bağlantısı

Akademik personelin ve öğrencilerimizin internet bağlantı hızlarının düşük olmaması için ULAKNET bağlantısından ayrı olarak Türk Telekom aracılığı ile 30 MB ayrı bir Internet bağlantısı alınmış ve bu sayede hız ikiye katlanmıştır.

Herkese E-mail

Öğrencilerimize okula kayıt oldukları anda e-mail adresi verilecektir. Bu sayede öğrencilerle Akademik personelin devamlı iletişimde olmaları sağlanacak, duyurular ve haberler anında bilgi alabilecektir.

Laboratuvarlarımız

Üniversitemizde toplam 360 PC’den oluşan 10 Bilgisayar Laboratuvarı ve ayrıca 90 PC’den oluşan serbest çalışma yapılabilecek 3 adet de internet laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlarda öğrencilerimizin kullanımına açık tarayıcı ve yazıcılar kullanıma sunulmuştur. Ayrıca, İletişim Fakültesince kullanılmak üzere PowerMac ve Imac'lerden oluşan Macintosh Laboratuvarı kurulmuştur. 

Serverlarımız

Bilgi işlem ihtiyacını karşılamak ve ileriye yönelik ihtiyaçlara cevap vermek üzere HP’nin çıkartmış olduğu Rack 2U’luk server’lardan 7 adet  satın alınmıştır.  Server’larda güvenliğin yüksek olmasına özen gösterilmiş ve bu nedenle RAID  sistemi ile çalışan 6 adet Harddisk kullanılarak bilgilerin kaybolmaması sağlanmıştır. Bununla da yetinilmeyip bilgilerin devamlı Backup’larının alınması için özel Network Backup Ünitesi alınmıştır.

Windows 2008 Ailesi

Üniversite olarak Microsoft Windows 2008 ailesi tercih edilmiştir. Üniversitede 2008 Active Directory kurularak personelin ve öğrencilerimizin bilgiye istedikleri yerden ulaşmaları sağlanmıştır. Server tarafında Windows 2008 Advanced Server, Mail Server olarak 2007 Exchange Server tercih edilmiştir. 2010 Exchange Server ile üniversite  içi otomasyon da sağlanmıştır.

Web Hizmetleri, Öğrenci İşleri ve Kütüphane Otomasyonu

Öğrencilerimiz ve Akademik personelimizin kendilerine ait Web sayfalarını oluşturabilmeleri amacı ile bir adet Windows 2008 Server bu hizmete ayrılmıştır. Öğrenci işleri programımız Web ortamına aktarılmıştır.  Böylece öğrencilerimiz, durumlarını internet ortamından istedikleri gibi takip edebileceklerdir. Kütüphane programının da Web ortamına aktarılmasıyla, kullanıcıların kütüphane bilgilerine istedikleri yerde, Web ortamından ulaşmaları sağlanmıştır.