Üniversitemiz FORESIGHT Başlıklı AB projesini yürütmeye hak kazandı.

İş dünyasının üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesi yeni bir AB projesi daha yürütmeye hak kazandı. Üniversitemiz liderliğinde Hollanda’dan Fontys Academy of Creative Industries, Macaristan’dan Metropolitan University, İspanya’dan Del Pais Üniversitesi ve Belçika’dan Karel de Grote Üniversitesi ile birlikte Avrupa Birliği’ne başvurusu yapılan FORESIGHT projesi vakıf üniversiteleri tarafından yapılan başvurular içerisinde destek almaya hak kazanan tek proje oldu.

77 proje başvurusunun yapıldığı ve 10 projenin destek almaya hak kazandığı hibe program kapsamında üniversitemiz, 332.000 Euro destek ile ikinci en yüksek miktarda hibe almaya hak kazanan projenin sahibi oldu.

İşletme Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Demir koordinatörlüğünde hazırlanan proje kapsamında beş üniversiteden akademisyenler iklim değişikliği, yaşlanma, dijitalleşme gibi küresel konuların öğrencilerin daha inovatif olması için nasıl kullanılabileceği üzerine çalışacaklar. Proje kapsamında üniversitemizden 15 öğrenci proje süresince bu ülkelerde “gelecek araştırmaları ve inovasyon” konusunda yapılacak eğitimlere katılacak.

Proje kapsamında geliştirilecek online eğitimler ile iş dünyasının ihtiyaç duyduğu yenilikçi insan kaynağının yetiştirilmesine çalışılacak.

Üç yıl sürecek proje kapsamında üniversitemiz öğrencileri de aktif bir şekilde yer alarak proje deneyimini birebir elde etmiş olacak.