Bilişim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi
ANASAYFA

Teknolojik gelişmelerin ülkemiz hedef ve stratejileri çerçevesinde, kamu, özel sektör ve akademi perspektifiyle değerlendirilmesini sağlamak ve bu gelişmelerin uygulama süreçlerinde karşılaşılan ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla üniversitemiz tarafından başlatılan “Teknoloji Çalıştayları Serisi’nin” 2. Etkinliği düzenlendi.

İstanbul Kalkınma Ajansının destekleriyle yürütülen “İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı” projesinin araştırma faaliyetleri kapsamında düzenlenen çalıştayda üniversitelerin lisans ve lisansüstü programlarında sunulan “Adli Bilişim ve Siber Güvenlik” eğitim programlarına yönelik mevcut durum ve ihtiyaç analizi üzerine tartışmalar gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Sütlüce Yerleşkesinde 26 Şubat 2020 Çarşamba Günü gerçekleştirilen çalıştay programına kamu kurumu temsilcileri, adli bilişim şirketleri, siber güvenlik şirketleri ve birçok üniversitenin adli bilişim ve siber güvenlik bölüm başkanları katılım sağladı.

Toplam 36 katılımcının yer aldığı çalıştay programı 3 grup üzerinden gerçekleştirilmiştir. Toplam 5 soru üzerinden gerçekleştirilen tartışmaların sonuç raporu üniversitemiz web sitesinden yayınlanacaktır. Teknoloji Çalıştayları Serisi, blokzincir konulu çalıştay programı ile devam edecektir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, teknolojik gelişmelerin ülkemiz hedef ve stratejileri çerçevesinde, kamu, özel sektör ve akademi perspektifiyle değerlendirilmesini sağlamak ve bu gelişmelerin uygulama süreçlerinde karşılaşılan ihtiyaçlarını belirlemek için yeni bir etkinlik dizisi başlattı. Teknoloji Çalıştayları Serisi adı verilen etkinlik dizisinin ilkinde yapay zeka tartışıldı.

Teknoloji Transfer Ofisi ve Bilişim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında geliştirilen çalıştay serisinin ilki 18 Şubat 2020 Salı günü “Yapay Zeka: Yol Haritası” başlığıyla gerçekleştirildi.

Kamu kurumu çalışanları, iş dünyası temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığı çalıştay kapsamında Türkiye’nin yapay zeka çalışmalarına yönelik mevcut durumu ve ihtiyaçları tartışıldı. “Yapay Zeka: Yol Haritası” konulu çalıştay programı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanmakta olan “Ulusal Yapay Zeka Stratejisine” katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Toplam 42 katılımcının yer aldığı çalıştay dört grup üzerinden yapıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Haliç Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi gibi üniversitelerden, Kale AR-GE A.Ş., GENERAL Mobile, SMA Yazılım Teknolojileri A.Ş., VERİUS Teknoloji Limited Şirketi, P.I. WORKS, CTECH,  DİNÇER Lojistik, LEAD Machine, HUAWEI, TURİNGS CUBE, STARTUPHR, NETRD şirketlerinden, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası, TÜBİTAK BİLGEM, İstanbul Kalkınma Ajansı, Teknopark İstanbul, İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, Yazılım Sanayicileri Derneği ile Siber Güvenlik Federasyonu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Önceden hazırlanan 10 soru üzerinden yapılan tartışmaların sonuç raporu yakında üniversitemiz web sitesinde yayınlanacak. Teknoloji Çalıştayları Serisi, adli bilişim, siber güvenlik ve blokzincir konulu çalıştay ile devam edecek.

 

HABERLER
ETKİNLİKLER

Birşey Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız şey bulunamadı.


FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİSİ
DUYURULAR

Birşey Bulunamadı

Üzgünüz, aradığınız şey bulunamadı.