İŞLETME FAKÜLTESİ HAVACILIK YÖNETİMİ
Anasayfa
Havacılık Yönetimi
Havacılık Yönetimi Bölümü İşletme Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçedir. Lisans eğitimi Sütlüce yerleşkesinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde hava trafiğinde ve taşınan yolcu sayısındaki artış, hava ulaştırma sektörüne olan ilgi ve talebi de beraberinde getirmiştir. Hava ulaştırma sektörü bu gelişmelere paralel olarak, nitelikli insan gücüne daha çok ihtiyaç duymaya başlamıştır. Sektörün gereksinim duyduğu personelin aranan niteliklerinde de değişim ve farklılaşmalar nedeni ile yoğun İngilizce ile desteklenmiş, somut alan becerilerinin kazandırılması anlayışına sahip, staj ve işyeri eğitimi ile bilgi, beceri ve yetkinliklerin sentezine olanak tanıyan güçlü bir eğitim müfredatı oluşturulmuştur.
Havacılık sektörünün uluslararası niteliği ve sektörde yabancı dilin önemli olması nedeniyle, programda her yarıyıl verilen İngilizce dersler ile öğrencilerin sektöre hızlı bir şekilde girmeleri ve kurumlarına kolay uyum göstermeleri amaçlanmaktadır.
Havacılık yönetimi dört yıllık lisans programı ile havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolu, havaalanı ve diğer havacılık işletmelerinde sektöre yönelik temel bilgi ve becerilerle donanmış bireylerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Mezun olan öğrencilerimiz Türk Hava Yollarında, TGS Yer Hizmetleri Şirketleri’nde, Havaş şirketinde, Turkish DOCO, Çelebi Ground Handling, TAV ve diğer özel havayolu şirketlerinde uzman ve profesyonel yönetici olarak çalışabilmektedirler.
Bu pozisyonlar, uzmanlık ve sorumluluk mevkilerinden başlayıp ilk kademe yönetim, orta kademe yönetim ve zamanla üst kademe yönetim düzeylerine doğru genişleyebilmektedir.
Havacılık Yönetimi bölüm mezunları havacılık işletmelerinde değişik unvanlar altında çalışabilmektedirler. Bu bölümler ve çalışılan iş unvanlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 

Harekat Bölümü: Havayolu Yönetimi: Bilet Satış ve Rezervasyon Bölümü:
Terminal Haberleşme Sorumlusu Havalimanı Yöneticisi Bilet Satış Sorumlusu
Güvenli Hava Sahası Görevlisi Apron Hizmetleri Yöneticisi Rezervasyon Sorumlusu
Yolcu ve Bagaj Taşıma Yöneticisi Havaalanı Gözetim Uzmanı Seyahat Acente Yöneticisi
Hava Trafik Koordinatörü Havaalanı Temsil Yöneticisi Seyahat Dokümantasyon Uzmanı
Kule İdari İşler Sorumlusu Uçak Özel Güvenlik Hizmet ve Denetim Yöneticisi
Pist İdari İşler Sorumlusu Emniyet Sistem Yöneticisi
Ramp Ekip Şefi Kalite Güvence Yöneticisi
Ramp Uzmanı Havayolu Temsil Uzmanı
Ramp Yöneticisi
Uçuş Operasyon Yöneticisi
Uçak Hat Bakım Yöneticisi
Uçuş Harekât Sorumlusu (Dispatcher)
Operasyon Uzmanı

Doç. Dr. Okşan Kibritçi Artar
Bölüm Başkanı V.

BÖLÜM HABERLERİ
BÖLÜM ETKİNLİKLERİ

FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
BÖLÜM DUYURULARI
7
Kas
İşletme Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi Vize Sınav Programı(04.11.2021 ta ...
8
May
Lisans Programlarında Yarıyıl Sonu Sınavlarının Online Yapılması Hk.
30
Nis
Duyuru (Kayıt Dondurma Hk.)
22
Nis
Resmi Tatiller Hakkında Duyuru
11
Şub
Havacılık Kitapları