İslam Ekonomisi ve Ekonomik Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi
Anasayfa

Detaylara linkten ulaşabilirsiniz.

https://katilimgencgelisim.cbfo.gov.tr/

 

 

Bugün (24 Mayıs 2023) saat 18:00-20:00 arasında Merkez müdürümüz Prof.Dr.Necdet Şensoy moderatörlüğünde Kuveyt Türk HR Business Partner Muhammet Ali Erdoğan ve Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr.Ahmet Albayrak’ın katılımıyla Zoom üzerinden çevrimiçi olarak ‘İslam Ekonomisi ve Katılım Bankacılığında Yönetişim’ konulu etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte gerçekleştirilen sunum için tıklayınız.

 

 

 

Dijitalleşen ve küreselleşen dünyada iktisadi konular akademide ve uygulamada yeni alanlara açılmaktadır. Hayatın her noktasına dokunan ekonomi biliminin önemini ve değerini yitirmeyeceği ve sürekli şekilde gelişeceği bilinmektedir.

İslam İktisadı bir dünya görüşü olarak insan davranışlarına dayanmaktadır. İktisat bilimi, kıt kaynakları sınırsız ihtiyaçlar ile uyumlaştırmak üzerine çalışırken, İslam İktisadı; tüm insanlığa yetecek kaynağın evrende mevcut olduğunu ve ihtiyaçları sonsuz yapan ihtirasın dengelenmesi gerektiğini savunan çalışmalar ortaya koymaktadır. Bunun yanında, İslami ilkelere uygun finansal kurumlar ve araçlar, günümüz dünyasında hem ulusal hem de uluslararası bakımdan fark edilir bir hacme ulaşmıştır. Son yıllarda akademik çevrelerde İslami Finans, Katılım Bankacılığı konularına ilgi artmakta ve bu konuda literatür gelişmektedir. İslam Ekonomisi ve Ekonomik Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, değişen ve gelişen ekonomik sistem sürecini izleyip değerlendirmekte aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar beraberinde etkinlikler düzenlemektedir.

Üniversitemiz adına İslam Ekonomisi ve Ekonomik Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin düzenleyici ortaklığında 12. Uluslararası FIFC (İslam Finansının Temelleri Konferansı) organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Uluslararası akademik katılımı yüksek konferans; üniversitemiz ev sahipliğinde yüz yüze olarak Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda Endonezya, Malezya ve  Pakistan başta olmak üzere çok sayıda ülkeden iştirakçileri ile gerçekleştirilmiştir.

12.FIFC’de yapılan tema konuşmaları (keynote speeches)

1.Prof.Dr.Ishaq Bhatti, La Trobe University-Australia

Bhatti

2.Ayşe Nazlıca, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)-Sürdürülebilirlik Koordinatörü

12th FIFC TSKB Presentation 08.10.2022 by Ayşe Nazlıca

 

HABERLER

FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
DUYURULAR
3
Nis
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Tarafından Düzenlenen Katılım Genç Gelişim Özel Programı ...
3
Eki
İslam Ekonomisi Merkezi tarafından 8 Ekim’de 12.FIFC organizasyonu gerçekleştiri ...
9
Mar
III.Uluslararası İslam İktisadı ve Finansı Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu
11
Eki
27-28 Ekim’de Uluslararası Ahilik Anlayışı İle Hayata Dokunuş Sempozyumu gerçekl ...
16
Eyl
17-19 Eylül tarihlerinde İKAM tarafından 9. İslam İktisadı Atölyesi daveti