MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Anasayfa

TEKNOFEST’e TİCARET Damgası

İstanbul Ticaret Üniversitesi bu sene düzenlenen TEKNOFEST’e dört takımla katıldı, iki takım finale kaldı.İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gökbora Takımı orta irtifa, Göktürk Takımı ise yüksek irtifa roketi ile yarışmaya katılırken bir takım ilk yardım ve sağlık alanında hazırladıkları Paksumatik projesi ile yer aldı. İnsansız tarım aracı üreten Space and Beyond Technology takımının projesi de yoğun ilgi gördü. Paksumatik ve Space and Beyond Technology takımları finale kaldı. İki takım yarışmayı beşinci olarak tamamladı.İstanbul Ticaret Üniversitesi Yayın Araştırma Proje Koordinasyon Kurulu (TİCARET YAPKO) bu dönemden itibaren öğrencilerinin de araştırma ve projelerine destek vermeyi kararlaştırmıştı. TEKNOFEST Yarışmasına katılmak isteyen öğrencilere 30 bin TL’ye kadar malzeme desteği veriliyor. Üniversite adına TEKNOFEST yarışmalarına katılmak ve desteklerden faydalanmak isteyen öğrenciler YAPKO’ya başvurabiliyor.

Roket İlk Yardım ve Sağlık Tarımsal İnsansız Kara Aracı
Gökbora orta irtifa                                            Göktürk yüksek irtifa Paksumatik (FİNAL) Space and Beyond Technology (FİNAL – Yarışma 4.sü)
Mustafa Nazmi Özdemir Ali Koç Samet Kılıç Emre Uçar
Kutay GUVENC Ahmet Can Eshagh Shahnavazi Eray Kırkpınar
Faik Enes Albayrak İrfan Özakış Hussein Alfakeer Burak Öztürk
Özden Özyurt Oğuzcan Tezel Durmuş Ali Anataş
Taylan Caner Alas Can Ceylandağ
Uğur durur

FAKÜLTE HABERLERİ
FAKÜLTE ETKİNLİKLERİ
MEZUN ÖĞRENCİ YORUMLARI
Selin Altuncu
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2021), Sultanbeyli Belediyesi - Endüstri Mühendisi
Endüstri Mühendisliği 2021 yılı mezunuyum. Üniversite tercih zamanımda kapsamlı bir araştırma sonucunda seçimimi yaptım ve sonra hep iyi ki dedim. Üniversitem, çok kıymetli akademik kadrosu, eğitim kalitesi, değerli kuruluşlarla yaptığı iş birlikleri ve insanların gözündeki itibarı ile gönlümde önemli bir yere sahip. Endüstri Mühendisliği bölümü zaten önü açık, herkesin gözünde çok saygın bir konumda olan kıymetli bir bölüm. Eğitim hayatım boyunca her biri alanında çok başarılı, bizleri gelecekteki meslektaşları olarak gören saygıdeğer hocalarım sayesinde mesleğime, iş hayatına dair çok değerli bilgiler edindim. Okulumuz kulüplerinden Genç Gönüllüler Topluluğu'nun yönetim kadrosunda yer alma imkanım oldu ve ekip arkadaşlarımla birlikte düzenlediğimiz etkinliklerle insanların hayatlarına dokunup manevi tatmini yaşadık. Üniversite hayatım boyunca birçok güzel anı biriktirdim. İşini özveriyle yapan değerli Kariyer Merkezi ekibi sayesinde mezuniyetimden üç ay kadar sonra bir kamu kurumunun Strateji Geliştirme Departmanı'nda işe başladım. Sevgili öğrenciler, sizlere; dersler haricinde de hocalarımızın yanına giderek onların her türlü bilgi ve tecrübelerinden faydalanmanızı; kulüp, seminer, eğitim vb. gibi etkinliklere katılıp sosyal ve mesleki yönde becerilerinizi geliştirmeyi, stajlarınıza gereken özeni gösterip mümkün olduğunca birçok alanı deneyimlemenizi ve eğer imkanınız varsa erasmus programlarına katılmanızı tavsiye ediyorum. Hepinize başarılı bir üniversite hayatı ve akabinde iş hayatı dilerim.
Pınar Aysal
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2021)
İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisans programından 2021 yılında mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca çeşitli firmalarda staj imkanı bularak almış olduğum teorik dersleri, pratik uygulamalarla pekiştirdim. Yalnızca teorik bilgiyle yetinmeyip, iş hayatından da örnekler verilerek işlenen derslerle profesyonel hayata kendimizi hazır hissetmemiz sağlandı. Güçlü akademik kadromuzun da desteğiyle eğitim hayatımızda kariyer hedeflerimiz doğrultusunda yönlendirmeler yapıldı. Kendini geliştirmeyi ve öğrenmeyi seven bireylere çok faydalı olacağını düşündüğüm eğitim içeriği ve akademik kadrosuyla Üniversitemizi öğrencilere tavsiye ederim.  
Gizem Kündür
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2020), Vakıfbank - İş Analisti
İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 2020 mezunuyum. Mezun olduktan sonra bankada iş analisti olarak meslek hayatıma başladım. Üniversite dönemimde bölümümüzün zorunlu stajlarının yanında birçok gönüllü staj tecrübem oldu. Kariyer Merkezi, zorunlu ve gönüllü stajlarımı bulma sürecimde çok büyük destek verdi. Çeşitli kurumlarla imzalanan protokoller ile dönem içerisinde de uzun dönem staj yapabilme fırsatı yakalayabilmiştim. Yaptığım stajlar ve edindiğim tecrübeler, iş başvurularında öne çıkmama fayda sağladı. Bölümümüzün güçlü akademik kadrosu ile teorik ve pratik anlamda kaliteli bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Hocalarımızın sektördeki güncel duruma göre yönlendirmeleri benim için çok faydalı oldu, bilişim sektöründe ilerleme kararımı bu sayede alabilmiştim. Üniversitemizin Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlarıma Kariyer Merkezimizin sunduğu olanaklardan faydalanmalarını ve bölüm derslerinde verilen projelerle kendilerini geliştirmelerini tavsiye edebilirim. Bölümümüzde okuyan veya tercih edecek tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.  
Elif Nur Kuralay
Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) Lisans Programı (2017), Belbim - Elektrik ve Elektronik Mühendisi
2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği (İngilizce) bölümüne başladım. Ben ve diğer sınıf arkadaşlarım bu bölümün ilk öğrencileriydik. O zamanlar Üsküdar’da bulunan kampüsümüzde İngilizce hazırlığı tamamladıktan sonra Küçükyalı’da bölüm derslerine giriş yaptım. Gerek bölümün zorluğu gerekse öğrenim dilinin İngilizce olması bir hayli zorlasa da bu süreci okulumuzun ve hocalarımızın desteğiyle tamamladık. Dersten sonra kalıp çalışabileceğimiz laboratuvarlarımızın, kütüphanelerimizin olması ve en önemlisi derste anlayamadığımız kısımları tekrar anlatmak için hocalarımızın okulda bulunması bizler için büyük şanstı. Hafta sonları çoğunluğu yabancı olan hocalarla seçmeli dil dersleri ayrıca hem eğitici hem de keyifliydi. Dil derslerimiz Sütlüce kampüsünde veriliyordu. O kampüsümüz daha yeni olduğu için daha geniş ve kullanışlı bir kütüphaneye sahipti. 7/24 açık kısmında istediğimiz zaman kalıp ödevlerimizi yapabilir ya da sınavlara çalışabilirdik arkadaşlarımızla. Mezun olduktan sonra Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş’de işe başladım ve dört senedir burada çalışmaya devam etmekteyim. Bana tekrar öğrenci olsan neleri farklı yapardın diye sorarsanız size ders çalışmanın yanında daha sosyal bir öğrenci olmak isterdim derim. Bu düşünceyle beraber hem okulu hem de öğrenci olmayı özlediğim için geçen sene yine üniversitemizde bulunan Medya ve İletişim bölümünde tezli yüksek lisans yapmaya başladım. Bu bölümde de çok kaliteli ve yardımsever hocalarımızla beraber, derslerimiz yarı online, yarı yüz yüze olmak üzere devam ediyor. Okulumuzun öğrenci kulüpleri, kişisel gelişim eğitimleri, etkinlikleri mevcut. Sadece ders odaklı olmayıp okulun imkanları kapsamında, kendinizi her anlamda geliştirmenizi tavsiye ederim.
Ömer Yalap
Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı (2021), İstanbul Ticaret Üniversitesi - Bilgi İşlem
İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum. Mühendislik fakültesinin kaliteli eğitimi sonucunda problemlere karşı etkili çözüm üretme becerisi elde ediliyor. Bunun  yanında verilen eğitimlerin realitede bir karşılığı var. Zaten reel sektöre hazırlık için gerek yapılan laboratuvar dersleri gerek yapılan projelerden dolayı donanımlı bir şekilde mezun olmaktayız. Bu bakış açısından dolayı iş hayatına hızlı bir şekilde adapte olabilmekteyiz. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin diğer iyi yanlarından bir tanesi ise Kariyer Merkezi ekibi gerek staj için gerek iş arama süreci içerisinde her zaman yanınızda oluyor. Bundan dolayı da bu süreçlerde hiçbir zaman kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz.  
Ezgi Çifçi
Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı (2017), Madame Coco - İş Analisti
2013-2017 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi aldım. Yine 2017- 2021 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansımı Tezli olarak bitirdim. İkiside beni hayata hazırlayan, ileride ne yapacağıma karar vermemde önemli yeri olan iki güzel bölüm oldu. Bilgisayar mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi iken şu an yapmakta olduğum iş analisti görevine karar vermiştim. Aldığımız eğitim ile mesleğin içinden gelen donanımlı hocalarımız ile karar vermem çok da zor olmadı. Aldığım kariyer planı kararımdan sonra hocalarım Bilgisayar Mühendisliği eğitimim üzerine Endüstri Mühendisliği Yüksek lisansı yapmamı tavsiye ettiler. Şu anda hala bu tavsiyenin ve doğru yönlendirmelerin ekmeğini yemekteyim. Mezuniyet törenim daha gerçekleşmeden iş hayatına girmiş bulunmaktaydım. Bizleri öğrenciyken staj yapmaya yönlendiren okulumuzun faydasını görmüş oldum. Acıbadem Sağlık Grubunda İş analisti olarak kariyer hayatıma başladım. Nuevo Yazılım Çözümlerinde Proje ekibinde Proje Yöneticisi olarak çalıştım. Şu an da Madame Coco firmasında İş analisti olarak kariyerime devam etmekteyim. İstanbul Ticaret Üniversitesinde okurken hayatta ne yapmanız gerektiğini çok net görüp buna yönelme şansınız oluyor. Mesleğin içindeki akademisyen kadrosu da birçok yerde bulamayacağınız kadar değerli eğitimciler oluyor. Bölüm seçimi kişiliğinizi tanımanız ve ben ne yapmak istiyorumu bulmanız adına çok önemli. Sevdiğiniz işiniz doğru bölüm seçiminden geçmektedir. Doğru kariyer planlaması ise hayatta ne kadar mutlu olacağınızla direk paralel ilerleyen bir süreçtir. Sevdiğiniz bölümü seçip doğru adımlarla hayatınızı planlayın. İnsanlara imrenen değil çevresine bakamayacak kadar yoğun ama kendi içinde inanılmaz mutlu bir insan olarak hayatınıza devam edin.
Kapat X


Selin Altuncu
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2021), Sultanbeyli Belediyesi - Endüstri Mühendisi
Endüstri Mühendisliği 2021 yılı mezunuyum. Üniversite tercih zamanımda kapsamlı bir araştırma sonucunda seçimimi yaptım ve sonra hep iyi ki dedim. Üniversitem, çok kıymetli akademik kadrosu, eğitim kalitesi, değerli kuruluşlarla yaptığı iş birlikleri ve insanların gözündeki itibarı ile gönlümde önemli bir yere sahip. Endüstri Mühendisliği bölümü zaten önü açık, herkesin gözünde çok saygın bir konumda olan kıymetli bir bölüm. Eğitim hayatım boyunca her biri alanında çok başarılı, bizleri gelecekteki meslektaşları olarak gören saygıdeğer hocalarım sayesinde mesleğime, iş hayatına dair çok değerli bilgiler edindim. Okulumuz kulüplerinden Genç Gönüllüler Topluluğu'nun yönetim kadrosunda yer alma imkanım oldu ve ekip arkadaşlarımla birlikte düzenlediğimiz etkinliklerle insanların hayatlarına dokunup manevi tatmini yaşadık. Üniversite hayatım boyunca birçok güzel anı biriktirdim. İşini özveriyle yapan değerli Kariyer Merkezi ekibi sayesinde mezuniyetimden üç ay kadar sonra bir kamu kurumunun Strateji Geliştirme Departmanı'nda işe başladım. Sevgili öğrenciler, sizlere; dersler haricinde de hocalarımızın yanına giderek onların her türlü bilgi ve tecrübelerinden faydalanmanızı; kulüp, seminer, eğitim vb. gibi etkinliklere katılıp sosyal ve mesleki yönde becerilerinizi geliştirmeyi, stajlarınıza gereken özeni gösterip mümkün olduğunca birçok alanı deneyimlemenizi ve eğer imkanınız varsa erasmus programlarına katılmanızı tavsiye ediyorum. Hepinize başarılı bir üniversite hayatı ve akabinde iş hayatı dilerim.
Kapat X


Pınar Aysal
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2021)
İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisans programından 2021 yılında mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca çeşitli firmalarda staj imkanı bularak almış olduğum teorik dersleri, pratik uygulamalarla pekiştirdim. Yalnızca teorik bilgiyle yetinmeyip, iş hayatından da örnekler verilerek işlenen derslerle profesyonel hayata kendimizi hazır hissetmemiz sağlandı. Güçlü akademik kadromuzun da desteğiyle eğitim hayatımızda kariyer hedeflerimiz doğrultusunda yönlendirmeler yapıldı. Kendini geliştirmeyi ve öğrenmeyi seven bireylere çok faydalı olacağını düşündüğüm eğitim içeriği ve akademik kadrosuyla Üniversitemizi öğrencilere tavsiye ederim.  
Kapat X


Gizem Kündür
Endüstri Mühendisliği Lisans Programı (2020), Vakıfbank - İş Analisti
İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 2020 mezunuyum. Mezun olduktan sonra bankada iş analisti olarak meslek hayatıma başladım. Üniversite dönemimde bölümümüzün zorunlu stajlarının yanında birçok gönüllü staj tecrübem oldu. Kariyer Merkezi, zorunlu ve gönüllü stajlarımı bulma sürecimde çok büyük destek verdi. Çeşitli kurumlarla imzalanan protokoller ile dönem içerisinde de uzun dönem staj yapabilme fırsatı yakalayabilmiştim. Yaptığım stajlar ve edindiğim tecrübeler, iş başvurularında öne çıkmama fayda sağladı. Bölümümüzün güçlü akademik kadrosu ile teorik ve pratik anlamda kaliteli bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Hocalarımızın sektördeki güncel duruma göre yönlendirmeleri benim için çok faydalı oldu, bilişim sektöründe ilerleme kararımı bu sayede alabilmiştim. Üniversitemizin Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlarıma Kariyer Merkezimizin sunduğu olanaklardan faydalanmalarını ve bölüm derslerinde verilen projelerle kendilerini geliştirmelerini tavsiye edebilirim. Bölümümüzde okuyan veya tercih edecek tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.  
Kapat X


Elif Nur Kuralay
Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce) Lisans Programı (2017), Belbim - Elektrik ve Elektronik Mühendisi
2011 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği (İngilizce) bölümüne başladım. Ben ve diğer sınıf arkadaşlarım bu bölümün ilk öğrencileriydik. O zamanlar Üsküdar’da bulunan kampüsümüzde İngilizce hazırlığı tamamladıktan sonra Küçükyalı’da bölüm derslerine giriş yaptım. Gerek bölümün zorluğu gerekse öğrenim dilinin İngilizce olması bir hayli zorlasa da bu süreci okulumuzun ve hocalarımızın desteğiyle tamamladık. Dersten sonra kalıp çalışabileceğimiz laboratuvarlarımızın, kütüphanelerimizin olması ve en önemlisi derste anlayamadığımız kısımları tekrar anlatmak için hocalarımızın okulda bulunması bizler için büyük şanstı. Hafta sonları çoğunluğu yabancı olan hocalarla seçmeli dil dersleri ayrıca hem eğitici hem de keyifliydi. Dil derslerimiz Sütlüce kampüsünde veriliyordu. O kampüsümüz daha yeni olduğu için daha geniş ve kullanışlı bir kütüphaneye sahipti. 7/24 açık kısmında istediğimiz zaman kalıp ödevlerimizi yapabilir ya da sınavlara çalışabilirdik arkadaşlarımızla. Mezun olduktan sonra Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş’de işe başladım ve dört senedir burada çalışmaya devam etmekteyim. Bana tekrar öğrenci olsan neleri farklı yapardın diye sorarsanız size ders çalışmanın yanında daha sosyal bir öğrenci olmak isterdim derim. Bu düşünceyle beraber hem okulu hem de öğrenci olmayı özlediğim için geçen sene yine üniversitemizde bulunan Medya ve İletişim bölümünde tezli yüksek lisans yapmaya başladım. Bu bölümde de çok kaliteli ve yardımsever hocalarımızla beraber, derslerimiz yarı online, yarı yüz yüze olmak üzere devam ediyor. Okulumuzun öğrenci kulüpleri, kişisel gelişim eğitimleri, etkinlikleri mevcut. Sadece ders odaklı olmayıp okulun imkanları kapsamında, kendinizi her anlamda geliştirmenizi tavsiye ederim.
Kapat X


Ömer Yalap
Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı (2021), İstanbul Ticaret Üniversitesi - Bilgi İşlem
İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum. Mühendislik fakültesinin kaliteli eğitimi sonucunda problemlere karşı etkili çözüm üretme becerisi elde ediliyor. Bunun  yanında verilen eğitimlerin realitede bir karşılığı var. Zaten reel sektöre hazırlık için gerek yapılan laboratuvar dersleri gerek yapılan projelerden dolayı donanımlı bir şekilde mezun olmaktayız. Bu bakış açısından dolayı iş hayatına hızlı bir şekilde adapte olabilmekteyiz. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin diğer iyi yanlarından bir tanesi ise Kariyer Merkezi ekibi gerek staj için gerek iş arama süreci içerisinde her zaman yanınızda oluyor. Bundan dolayı da bu süreçlerde hiçbir zaman kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz.  
Kapat X


Ezgi Çifçi
Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı (2017), Madame Coco - İş Analisti
2013-2017 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi aldım. Yine 2017- 2021 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansımı Tezli olarak bitirdim. İkiside beni hayata hazırlayan, ileride ne yapacağıma karar vermemde önemli yeri olan iki güzel bölüm oldu. Bilgisayar mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi iken şu an yapmakta olduğum iş analisti görevine karar vermiştim. Aldığımız eğitim ile mesleğin içinden gelen donanımlı hocalarımız ile karar vermem çok da zor olmadı. Aldığım kariyer planı kararımdan sonra hocalarım Bilgisayar Mühendisliği eğitimim üzerine Endüstri Mühendisliği Yüksek lisansı yapmamı tavsiye ettiler. Şu anda hala bu tavsiyenin ve doğru yönlendirmelerin ekmeğini yemekteyim. Mezuniyet törenim daha gerçekleşmeden iş hayatına girmiş bulunmaktaydım. Bizleri öğrenciyken staj yapmaya yönlendiren okulumuzun faydasını görmüş oldum. Acıbadem Sağlık Grubunda İş analisti olarak kariyer hayatıma başladım. Nuevo Yazılım Çözümlerinde Proje ekibinde Proje Yöneticisi olarak çalıştım. Şu an da Madame Coco firmasında İş analisti olarak kariyerime devam etmekteyim. İstanbul Ticaret Üniversitesinde okurken hayatta ne yapmanız gerektiğini çok net görüp buna yönelme şansınız oluyor. Mesleğin içindeki akademisyen kadrosu da birçok yerde bulamayacağınız kadar değerli eğitimciler oluyor. Bölüm seçimi kişiliğinizi tanımanız ve ben ne yapmak istiyorumu bulmanız adına çok önemli. Sevdiğiniz işiniz doğru bölüm seçiminden geçmektedir. Doğru kariyer planlaması ise hayatta ne kadar mutlu olacağınızla direk paralel ilerleyen bir süreçtir. Sevdiğiniz bölümü seçip doğru adımlarla hayatınızı planlayın. İnsanlara imrenen değil çevresine bakamayacak kadar yoğun ama kendi içinde inanılmaz mutlu bir insan olarak hayatınıza devam edin.

SPOTIFY PODCASTFOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
FAKÜLTE DUYURULARI
24
May
Yaz Okulunda Açılması İstenen Dersler Anketi
1
Eyl
2021-2022 Mühendislik Fakültesi Yaz Okulu Final Sınav Programı Revize
7
Kas
Mühendsilik Fakültesi 2021-2022 Güz Dönemi Vize Sınav Programı (05.11.2021 tarihi itib ...
27
Nis
Mühendislik Fakültesi 2019-2020 Akademik Yılı Güz Dönemi Ortalama Yükseltme Sınav Duyurusu
27
Nis
Mühendislik Fakültesi 2019-2020 Akademik Yılı Güz Dönemi Tek Ders Sınav Duyurusu
27
Nis
Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinin Dikkatine!
27
Nis
2019-2020 Akademik Yılı Güz Dönemi Mühendislik Fakültesi Vize Mazeret Sınavı Hakkında ...