İŞLETME FAKÜLTESİ HAVACILIK YÖNETİMİ
Tarihçe

Tarihçe

2012 yılında Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü kurulmuştur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Havacılık Programları olan Hava Lojistiği ve Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi öğrencilerinin stajları sonucunda kuruma vermiş oldukları geri bildirimler dikkate alınarak genel bir değerlendirme ile, öğrencilerin diğer üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olan öğrencilerden farklılaştırılması hedeflenmiştir. İlgili bölümlerin uygulama ağırlıklı yapılandırılması, sertifika programlarına yönelik eğitimler ile zenginleştirilmesi düşünülmüştür. Ancak iki yıl süreli programlar yeterli görünse de sektörün beklentileri tam olarak karşılanamamıştır.

Sektörün mezun öğrenci profilini değerlendirmesi olumlu olmakla birlikte, öğrencilerin her konuda sınırlı ölçüde bilgiye sahip olmaları nedeniyle daha büyük ve genel bir resim üzerinde çalışma gereği ortaya çıkmıştır.

Mevcut Önlisans programlarının uzmanlaşmaya imkân verecek şekilde geliştirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.  Öğrencilerin dikey geçişlerinde olumsuz bir durum oluşturmaması amacıyla dört yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programının açılması ve önceki programların bu ad altında birleştirmesi yoluna gidilmiştir.

2016-2017 öğretim döneminde YÖK tarafından iki yıllık önlisans programları Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve dört yıllık lisans bölümleri ise Havacılık Yönetimi olarak isimlendirilmiştir. Bu karar çerçevesinde sekiz yarıyıldan oluşan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünün adı Havacılık Yönetimi olarak güncellenmiştir.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölüm başkanı Doç. Dr. Okşan Kibritci Artar Uygulamalı Bilimler Fakültesinin kuruluş tarihi olan 2012 yılından 24 Mayıs 2016 tarihine kadar Bölüm Başkanlığı görevine devam etmiştir. Bu süreçte Bölüm öğretim üyelerinden Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve sektör yetkililerinden oluşan Danışma Kurulu bölüm müfredatlarını sertifikasyon sürecine uyumlu hale getirmiştir. 2016 Mayıs ayı itibariyle üniversite Uygulamalı Bilimler Fakültesini kapatarak bünyesinde bulunan bölümleri İşletme Fakültesine aktarmıştır.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hüner Şencan 24/Mayıs/2016 tarihinden itibaren Bölüm Başkanlığı görevine getirilmiştir. 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminde 14 öğrenci ile eğitim hayatına başlamış olan bölüm; 2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminde 22, 2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminde 25, 2016-2017 Eğitim-Öğretim döneminde 29, 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde 35, 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde 54 yeni kayıt yaptıran öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına yoğun İngilizce destekli Türkçe program ile devam etmiştir. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi itibariyle havacılık bölümünün toplam öğrenci sayısı 150’dir. Bölüm ilk mezunlarını Haziran 2017’de vermiştir. Mezun öğrenciler  sektörde çoğunlukla THY, TGS, Çelebi ve TAV bünyesinde yer hizmetleri ve hava kargo faaliyet alanlarında görev yapmaktadırlar.

Prof. Dr. Hüner Şencan’ın ayrılmasıyla birlikte 2017 Nisan ayından itibaren Havacılık Yönetimi Bölüm Başkanlığı görevine tekrar Doç. Dr. Okşan Kibritci atanmıştır. Bu süreçte, 25/07/2017 tarihi itibariyle bölüme Havayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığı Eğitimi verme yetki belgesi alınarak, öğrencilere mezuniyet öncesi sertifika verme imkanı sağlanmıştır.

Havacılık Yönetimi Bölümüne özel olarak üniversite rektörlüğü tarafından tahsis edilmiş olan E103 no’lu derslik Havacılık Yönetimi Bölümü Sınıfı olarak düzenlenmiş, uygulama laboratuvarı haline getirilmiştir.

Bölümde faal halde olan Sivil Havacılık Topluluğu ile Uçak ve Uzay Bilimleri Topluluğu adı altında iki öğrenci kulübü vardır.

BÖLÜM HABERLERİ
BÖLÜM ETKİNLİKLERİ

FOTOĞRAF GALERİSİ
VİDEO GALERİ
BÖLÜM DUYURULARI
27
Ara
2021/2022 Güz Dönemi Final Sınav Programı Yayınlandı
7
Kas
İşletme Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi Vize Sınav Programı(04.11.2021 ta ...
8
May
Lisans Programlarında Yarıyıl Sonu Sınavlarının Online Yapılması Hk.
30
Nis
Duyuru (Kayıt Dondurma Hk.)
22
Nis
Resmi Tatiller Hakkında Duyuru