Akademisyenimizin belgeseline İtalya’dan ödül

16 Temmuz 2021

Yapımcılığını üniversitemiz akademisyenlerinden Doç. Dr. Nurdan Tekeoğlu’nun yaptığı Trabzon’un Karakısrak Yaylası’nda 37 yıldır tek başına yaşayan ve yörede ‘Robinson Nine’ olarak tanınan 87 yaşındaki Fadime Kayacı’nın hayatını anlatan belgesel, İtalya’daki NuoviMondi Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Trabzon’un Tonya ilçesinin 1900 rakımlı Karakısrak Yaylası’nda yaz aylarını geçiren Fadime Kayacı, 1984’te yanına gelen yeğeni Ali Haydar Kayacı’nın (14), sara nöbeti geçirerek ölmesinin ardından yakınlarının ısrarına rağmen bir daha köyüne dönmedi. Kayacı, zorlu kış mevsiminde kimsenin kalmadığı yaylayı, kendine yurt edindi.

Akademisyenlerimizden Doç. Dr. Nurdan Tekeoğlu yapımcılığında, yönetmen Orhan Tekeoğlu tarafından yörede ‘Robinson Nine’ olarak bilinen Kayacı’nın, hayatını belgesele taşındı.

Tekeoğlu çiftinin bir ayda çekimlerini yaptığı belgeselde Kayacı, kamera karşına geçti ve yayladaki zorlu hayatı anlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ‘Fatma Kayacı’nın bilinmeyen hikâyesi’ adlı belgesel İtalya’da düzenlenen NuoviMondi Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

Jüri Fadime Kayacı için “Kahramanın radikal ve aşırı hayat tarzı seçimi, hassas, şiirsel ve asla retorik olmayan bir şekilde anlatılıyor. Belgeselin sonunda hepimiz kahramanın tarafına geçiyoruz” ifadelerini kullandı.