20’nci Yıl Coşkusu

16 Haziran 2021

20’nci Yıl Coşkusu

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 20’nci yılını Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda salgın tedbirlerine uygun olarak sınırlı katılımla düzenlediği törenle kutladı. Salgın nedeniyle daha önce yapılamayan 2019-2020 dönemi mezuniyet töreni de sınırlı katılımla gerçekleştirildi.

Üniversitenin 20’nci Yıl Törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve mütevelli heyet üyeleri, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, rektör yardımcıları Prof. Dr. Elçin Aykaç Alp ve Abdul Halim Zaim ile dekanlar ve enstitü müdürleri katıldı.

Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu İstanbul Ticaret Odası tarafından İstanbul Ticaret Odası tarafından 2001’de iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak ve akademiye katkı sağlamak amacıyla kurulduğunu hatırlatarak bugün 9 bin öğrencisi ile sayılı vakıf üniversiteleri arasına girdiğini söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin pandemi döneminde de başarılarını katlayarak sürdürdüğünün altını çizen Rektör Prof. Dr. Oğurlu, doluluk oranlarıyla vakıf üniversitelerinin ortalamasının üstüne çıkarak devlet üniversitelerinin seviyesine geldiklerini kaydetti. Marketing Türkiye tarafından yapılan araştırmada yılın en itibarlı eğitim kurumunun İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak tespit edildiğini belirten Rektör Oğurlu, üniversitenin marka değerinin her geçen yıl arttığını ifade etti.

Prof. Dr. Oğurlu, İTO’nun desteğinin ve güçlü bir mütevelli heyetinin varlığının İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne güç kattığını belirterek İTO yönetimine ve mütevelli heyet üyelerine teşekkür etti.

İDDİA SAHİBİ ÖĞRENCİLER İÇİN KURULDU

Daha sonra söz alan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 20 yılın çok şey ifade ettiğini belirterek 20 yaşın dünyayı kuracak taze bir güce işaret ettiğini söyledi. Üniversitenin İTO’nun eğitim dünyasına vurduğu bir mühür olduğunu ifade eden Avdagiç, geçen 20 yılda önemli başarılar sağladığını, 20 bine yakın mezun verildiğini kaydetti.

Yaptıkları temaslarda önemli yerlerde TİCARET mezunlarını görmenin kendilerine büyük bir sevinç yaşattığını belirten Avdagiç, Eminönü’nde üniversiteye ait binanın yenilenme çalışmalarının 2022’de tamamlanarak yeniden eğitime tahsis edileceğini söyledi.

İTO olarak üniversiteye bir ticari işletme olarak bakmadıklarını ifade eden Avdagiç, iddia sahibi bir nesli yetiştirecek bir kurum olarak gördüklerini ifade etti. Avdagiç, “İddia sahibi bir öğrenci, iddia sahibi bir girişimci, iddia sahibi bir yönetici ve iddia sahibi bir iş insanı demektir” dedi.

ÖNCÜLER YETİŞTİRİYOR

Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran ise 20’ci yılı kutlayarak başladığı konuşmasına dünyada yeni bir inşa ve gelecek tasavvuruna ihtiyaç olduğunu belirtti. Baş döndürücü hızda gelişmelerin yaşandığı dönemde bu gelişmelere öncü olmak ile onları takip etmek arasında doğru tercih için üniversitelere büyük iş düştüğünü kaydeden Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin de 20’nci yılında yeni ufuklara yelken açtığını ve öncüler yetiştirdiğini söyledi.

Öztürk Oran, bu öncülerin aynı zamanda çevreye duyarlı, irfan sahibi insanlar olduğunu belirterek üniversiteye bugüne kadar katkı sağlayanlara teşekkür etti.

“GENÇLER FATİH’İN İSTANBUL’U FETHETTİĞİ YAŞTA”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında İstanbul’u fethettikten sonra yaptığı ilk işin bir medrese kurarak üniversitenin temellerini attığını hatırlattı. Öğrencilere seslenerek kendilerinin de Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta olduklarını belirten Vali Yerlikaya, girişimci olmaları tavsiyesinde bulundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin her sene büyüyerek ve başarılarını arttırarak 20’nci yılına geldiğini belirten Vali Yerlikaya, üniversiteye destek veren kurum ve kişilere teşekkür etti.

MEZUNİYET TÖRENİ

20’nci Yıl Töreninin hemen ardından salgın nedeniyle yapılamayan 2019-2020 Mezuniyet Töreni de gerçekleştirildi. Salgın tedbirleri kapsamında sadece üniversite ve fakülte birinci öğrencilerin katıldığı töreni diğer öğrenciler çevrimiçi izledi.

Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oren ve Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu üniversiteyi derece ile bitiren öğrencilere plaket verirken dekanlar da birer konuşma yaparak fakülte birincilerine başarı belgesi takdim etti.

  1. YIL PROJE YARIŞMASI VE HATIRA ORMANI HATIRA ORMANI

Törende Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdul Halim Zaim, 20’nci yıla özel İstanbul konulu proje yarışmasını da duyurdu. Akademisyenler ve öğrencilere yönelik iki farklı etapta yapılacak yarışmada ilk üçe girenlere çeşitli ödüller verilecek. 20’nci Yıl Töreninde ayrıca 2020 yılında en çok yayın veren akademisyenlere de teşekkür belgesi takdim edildi.

Bu arada Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında düzenlenen protokolle üniversite adına bir hatıra ormanı oluşturulacak. Hatıra ormanında mütevelli heyet üyeleri, akademik ve idari personel ile mevcut ve mezun öğrencilerin her birisi için birer fidan dikilecek. Protokol kapsamında ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri ile fidan dikme etkinlikleri de yapılacak.