İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

     İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

İç Mimarlık ve Çevre tasarımı; insan ve mekânın buluştuğu tüm mekânların ve yüzeylerin istenilen estetik ve işlevsel değerlere göre düzenlenmesi ve biçimlendirilmesi üzerine çalışan bir bilim ve sanat dalıdır. İnsanın bulunduğu mekanı ve yakın çevresini konu alarak iç ve dış mekanların düzenlenmesi, kurgulanması, giydirilmesi ve sirkülasyon organizasyonu üzerine çalışır.

     İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi altında yer alan dört yıllık bir lisans bölümüdür. Bu alandan mezun olmuş yetkin kişiye “İç Mimar” unvanı verilir. Dört yıllık aldığı eğitim üzerine uzmanlaşmak istediği alana göre yüksek lisans ve Doktora eğitimi alarak Yüksek İç Mimar ve Dr. unvanı alınabilmektedir.

     İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bir tasarım eğitimidir ve öğrencilere yeni bir anlatım dili kazandırmaktadır. Bölümde;

  • Tasarım stüdyosu,
  • Teknik çizim,
  • Proje dersleri,
  • Teknik Donatım,
  • Yapı ve strüktür,
  • Sunum teknikleri,
  • Aydınlatma,
  • Koruma ve Restorasyon,
  • Maliyet ve Proje yönetimi,
  • Çeşitli seçmeli dersler

gibi birçok konunun eğitimi verilmektedir.

     İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İç Mimarlar; Yaşam boyu öğrenme sürecinin ilk adımı olarak, lisans eğitiminin başlangıç
yılından itibaren edindiği mesleki kültürel ve sosyal bilgileri; iş hayatlarına aktararak iç mekân tasarımı ve çevresel alan tasarımı konularında, toplumsal yaşamı da göz önünde bulundurarak planlayabilen, maliyet hesaplarını, iş planını çıkartabilen ve şantiyesini yönetebilen donanımlı verimli, özgün, sürdürülebilir, yeni konseptler üretebilmektedir.

     İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bölüm mezunları; ikinci ve üçüncü yılsonunda, yaz stajlarını yapmaya başladıkları dönemde ilk kariyer yolu ile karşılaşırlar. Mezun olduklarında ise, kendi kurdukları ofislerde veya sektördeki mimarlık ve iç mimarlık tasarım ofislerinin uygulama ve koordinasyon ekiplerinde, inşaat ekiplerinin içerisinde ve özel veya devlet kurumlarını kapsayan geniş yelpazede çalışma imkânına bulabilmektedir. Bunların yanı sıra mobilya tasarımından fuar, vitrin, stant, sahne ve stüdyo dekorları gibi daha hızlı sonuçlandırılan projelere, konut, otel gibi çok farklı fonksiyonları bir arada bulunduran kompleks yapıların tasarlanması, projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi süreçlerinde görev alabilirler. Lisans eğitimleri sonrasında eğitim hayatlarına devam ederek ilgili alanlarda akademik kariyeri de tercih edebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akademik Kadro

“*” 2547 sayılı kanunun 40-A ve 40-B maddesi uyarınca görevlendirilmiştir. “**” 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca görevlendirilmiştir.