TR EN

Haberler

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türk Devletleri Teşkilatı – Türk Üniversiteler Birliği Üyesi Oldu

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 20 Mayıs 2024 tarihinde Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı’na bağlı Türk Üniversiteler Birliği’nin (TÜRKÜNİB) 7.Genel Kurulu’nda üyeliğe kabul edildi. Azerbaycan’dan düzenlenen Genel Kurul’a; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Macaristan’dan üst düzey yetkililer ve birliğe üye üniversitelerin temsilcileri katıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, ‘‘Üniversitemizin Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Türk Üniversiteler Birliği’ne üyeliğinin kabulü bizim için çok anlamlı ve değerlidir. Üniversitemiz son yıllarda uluslararasılaşması çalışmalarını hızlandırmış ve 87 ayrı ülkeden öğrenciye kapılarını açmıştır. İstanbul Ticaret Odası’nın güçlü desteğini her zaman hisseden Üniversitemiz, ata yurtlarımız olan Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrenci kardeşlerimizin de ortak evidir’’ dedi.

Geçtiğimiz akademik dönemde Türk Dünyası Üniversiteleri ile ortak derslerin başlatıldığını da hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, ‘’Buhara Devlet Üniversitesi ile yapılan ortak derslerimizde her iki Üniversitemizde ortak müfredat takip edilmiştir. Karşılıklı sınıflarla etkileşimli olarak yapılan derslerimiz sayesinde, Türk Dünyası Üniversitelerinde bir ilk gerçekleşmiştir. Eğitimde sınırları ortadan kaldırmanın gururunu yaşıyor ve benzer çalışmaları geliştirme hedefini daima taşıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Avşar,‘‘İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği üyeliği sürecimizdeki destekleri için T.C. Dışişleri Bakanlığı’na ve Türk Devletler Teşkilatı Genel Sekreterliği’ne teşekkür ederiz’’ ifadelerini kullandı.

TÜRKÜNİB, Türk dünyasındaki üniversiteler arasında iş birliğini güçlendirmek; ortak eğitim, öğretim ve ar-ge çalışmaları geliştirmek, öğrenci ve personel değişim programları planlamak, uluslararası bilimsel etkinlikler düzenleyerek akademik bilgi ve tecrübe aktarımı sağlamak gibi çok sayıda amaç için faaliyet yürütüyor.

Bu çerçevede Türk Üniversiteler Birliği, üye üniversiteler arasında akademik ve kültürel iş birliğini geliştirmek, bilgi paylaşımı ve iş birliğini arttırmak hedefleriyle; Türk Dünyası Yükseköğretim Veri Bankası, Eğitim-Öğretim Komitesi, Bilimsel Komite, Türk Dünyası Eğitim Portalı ve Yükseköğretim Kalite Güvence Kurulu gibi yapılar oluşturarak, eğitimde ortak standartlar geliştirmeyi ve yükseköğretim kalitesini artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, Orhun Değişim Programı aracılığıyla öğrenci ve akademik personel hareketliliğini de teşvik ediyor.

DİĞER Haberler

18 Temmuz 2024
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi 18 Temmuz 2024
KOSGEB eğitimlerini alan öğrencilerimize sertifikaları takdim edildi 17 Temmuz 2024
Öğrencilerimiz TEKNOFEST 2024’te iki kategoride yarışacak 17 Temmuz 2024
Üniversitemiz öğrencilerinin TÜBİTAK Efficiency Challenge’daki başarısı ve inovatif çalışmaları 17 Temmuz 2024
Üniversitemiz öğrencilerinin yeni başarısı: BroTECH Takımı 16 Temmuz 2024
Ticaret Fest harika etkinliklere ev sahipliği yaptı 11 Temmuz 2024
İSAV Yöneticilerinden Ahmet Yıldız ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. Aydın Özkan ziyarette bulundu 11 Temmuz 2024
Türkiye Maarif Vakfı Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ziyarette bulundu 11 Temmuz 2024
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Zonguldak’ın ulaşım sorunlarına çözüm önerileri sunuyor 10 Temmuz 2024
Kalite Komisyonu Toplantısı Yapıldı