İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar öğrencilermizle buluştu

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitemizden ve İstanbul’daki diğer üniversitelerden öğrenci topluluklarının başkanları ile Sütlüce Yerleşkemizde iftar yemeğinde bir araya geldi. Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. İsrail Kuralay ile Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar’ın de eşlik ettiği iftar yemeğinde öğrencilerle aynı masada iftar açan Prof. Dr. Özvar,iftar programı sonrasında üniversitemizin konferans salonunda öğrencilerle sohbet etti.
EĞİTİM İHRACINI ÖNEMSİYORUZ
Öğrencilerin sorularını cevaplayan, görüş, öneri ve taleplerini dinleyerek notlar alan Prof. Dr. Özvar, yüksek öğretim kurumlarının kalitesinin geliştirilmesi konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı. YÖK olarak son dönemde özellikle Türkiye’nin başarılı üniversitelerindeki modellemeyi baz alarak eğitim hizmeti ihracatını önemsediklerini belirten Özvar, Azerbaycan’da Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi’nin kurulduğunu, ardından Özbekistan’da, Kazakistan’da da kurulması için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Özvar, dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin kaliteli üniversitelerinin izinin olması gerektiğini kaydetti.
NİTELİKLİ ÖĞRENCİLERİN CAZİBE MERKEZİ
Dünyada özellikle eğitim alanında ülkeler arasında büyük bir rekabet yaşandığını, Türkiye’nin son yıllarda dünyanın dört bir yanından nitelikli öğrencilerin cazibe merkezi olduğunu belirten Prof. Dr. Özvar, Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının 336 bine ulaştığını belirtti. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden mezun olduktan sonra ülkelerinde önemli görevler üstlendiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Özvar, bugün 65 ülkenin başında ABD’deki üniversitelerden mezun olan kişilerin bulunduğunu hatırlattı.

Program, Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. İsrafil Kuralay ve Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar’ın Prof. Dr. Özvar’a tablo takdimiyle sona erdi.