İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube

Girişimcilik Zirvesi’nde duayen isimler gençlere girişimcilik ruhu aşıladı

12’nci Girişimcilik Zirvesi, girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerini ve genç girişimci adaylarını bir araya getirdi. Zirve, Avane Cloud Kitchen’ın kurucusu ve melek yatırımcı Ahmet Orhon, Interrail Türkiye Platformu’nun kurucusu ve gezgin Bestami Köse ve GZT Genel Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer gibi alanlarında uzman konuşmacıların katılımıyla gençlere girişimcilik ruhunu aşıladı.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından bu yıl 12.si düzenlenen Girişimcilik Zirvesi, yoğun bir ilgiyle karşılandı. Zirveye Avane Cloud Kitchen’ın Kurucusu ve Melek Yatırımcı Ahmet Orhon, Interrail Türkiye Platformu Kurucusu ve Gezgin Bestami Köse ve GZT Genel Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer konuşmacı olarak katıldı.
GİRİŞİMCİLİK ARTIK HAYATIN MERKEZİNDE
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, girişimciliğin artık hayatın merkezine yakın bir kavram haline geldiğini belirterek, “Girişimcinin en önemli özelliği orijinal yeni bir düşünce üretebilmektir. Ayrıca bir değer üretebilmektir. Daha da önemlisi bir girişimcinin ürettiği ürünün riskini üstlenip üstlenmeyeceği de sonucu belirleyen çok önemli bir unsur. Hayatta zorluk olmazsa hayatın bizatihi kendisinin değeri olmaz. Bu sebeple girişimciler, sabırlı ve sebatlı olabildikleri takdirde başarılı olabilir. Ne kadar değerli fikriniz olursa olsun eğer harekete geçmezseniz, hiçbir anlamı yoktur” dedi.
“PARA HİÇBİR ZAMAN MOTİVASYON KAYNAĞI OLAMAZ”
Etkinliğin ilk oturumunda söz alan Ahmet Orhon, Türkiye’de Erasmus programı ile yurtdışına giden ilk öğrenci olduğunu belirterek, girişimciliğin DNA’sını açıkladı. Yaptığı hata ve deneyimlerden çıkardığı dersleri paylaşan ve hayatının şekillenmesinde nasıl etkisi olduğunu anlatan Orhon, Türkiye’de girişimciliğin doğuş hikayesini anlattı. Orhon, Türkiye’de girişim hikayelerinin belirli bir yıldan sonra yüzde 99 oranında battığı bilgisini vererek,” Girişimcilikte asıl amacınız para kazanmak olmasın. Zaten para kazanmak için girişimci oluyorsanız yanlış yoldasınız. Bu işin manasını çözmeniz gerekiyor. Para yeterli bir motivasyon kaynağı hiçbir zaman olmayacak. Hayatınızın manasını bulmadan yaptığınız işin hiçbir anlamı yoktur. Orta yaş krizine girmenin bence asıl sebebi de budur. Geriye dönüp baktığında sadece para kazanmak için çalışmanın ve başka hiçbir şey yapmamanın duygusal çöküntüsüdür” ifadelerini kullandı.
YURTDIŞINA ÇIKMAK İÇİN CESARET YETERLİ
Etkinliğin ikinci oturumunda Bestami Köse ise gezgin olmanın hayatında dönüm noktası olduğunu ve dünyayı gezmenin kişinin kendi gelişimi için önemine değindi. Köse, yurtdışına çıkmak için cesaretin yeterli olduğunu kaydederek, vize almak için gerekli tüyoları katılımcılarla paylaştı. Interrail Türkiye platformunu kurmaktaki amaçlarının gezginlerin dünyada yaşadıkları sorunları çözmek ve yardımlaşmak olduğunu belirten Köse, geçen süre zarfında binlerce insan ile tanıştıklarını ve bu gezilerden çok keyif aldığını söyledi.
DİJİTAL DÖNÜŞÜM ARTIK HERKES İÇİN ŞART
Etkinliğin son oturumunda GZT platformu Genel Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer söz aldı. Gezer, dijital dönüşümün artık herkes için şart olduğunun altını çizerek, “Artık iş mülakatlarında sosyal medya hesapları önem kazandı. Kurumda yaptığımız iş görüşmelerinde sosyal medya hesaplarında yaptıkları bizim için önemli. Sosyal medyası güçlü kişileri alıyoruz” dedi. Sosyal medya şirketlerinin yeni starlarını aradığını vurgulayan Gezer, “Geçmiş dönemde sosyal medya şirketleri gelir paylaşımını azalttı. Artık geçmişte yüksek para kazanan fenomenler iş birlikleri ile yola devam ediyorlar. Düzenli olarak değişen algoritmalara kullanıcılar ayak uydurmak zorunda yoksa 1 milyon gösterim alan postların binlere düşmesi söz konusu” dedi.