İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde engelleri aşmak için el ele

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeki engelli öğrenciler yemekte bir araya geldi. Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. İsrafil Kuralay ve Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhamit Avşar tarafından düzenlenen yemeğe, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Hızır Onur Yavuz, MÜSİAD Başkan Yardımcısı Osman Çalışkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay, Genel Sekreter Erdal Cesar, Genel Sekreter Yardımcısı ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Kağan Köklen, akademik ve idari yönetici ve personel katıldı.

Üniversitemiz, engelli öğrencilerle düzenlediği anlamlı bir etkinlikte, onların eğitim hayatındaki zorlukları dinledi ve çözüm yolları üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’nın katılımıyla gerçekleşen etkinlik, engelli bireylerin topluma kazandırılması için atılan önemli adımlardan biri oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, engelli öğrencilerine yönelik farkındalık yaratmak ve onların eğitim hayatındaki sorunlarını çözmek amacıyla örnek bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Görme engelli öğrenciler ile birlikte, TBMM’ye girmiş ilk görme engelli milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’nın da katıldığı akşam yemeği, üniversitenin Sütlüce kampüsünde düzenlendi. 

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞMAK İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI ADIMLAR 

Bu anlamlı buluşmada, engelli öğrencilerin üniversitede karşılaştıkları zorluklar dinlendi ve çözüm yolları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, kendi yaşam tecrübelerini ve engellilerle ilgili çalışmaları anlatarak, katılımcılara ilham verdi.  

Üniversitede engelli öğrencilerin olmasından ve birlikte olmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren Ayva, “Engelliler eskisi gibi değiller. Türkiye’ye hizmet etmemiz gerekiyor. İlk önce mesleğimizi çok iyi öğreneceğiz. Yapabiliyorsak yüksek lisans programlarını tamamlamamız gerekiyor. Şu anda Türkiye’de 60 bin engelli üniversite öğrencisi var. Bu dünyada bir rekordur. Bu sebeple engelli bireylerin sanatta sporda ve iş hayatında başarılı olması lazım. Artık Türkiye eski Türkiye değil. Bol bol çalışmamız ve daha iyi ne yapabilirim diye kafa yormamız lazım. Şu anda Türkiye’de engelli genel müdürlerimiz, hakimlerimiz, kaymakamlarımız, diplomatlarımız var. O sebeple çok şanslı dönemdesiniz. Bu sebeple şikâyet ederek yatarak değerlendiremeyiz. Ben de her zaman emrinizdeyim” dedi.  

MÜSİAD Başkan Yardımcısı Osman Çalışkan da “Biz MÜSİAD olarak bütün ülke ve şehirlerde engelli arkadaşlarımızla bir şeyler yapmak için çaba gösteriyoruz. Bizim için önemlisiniz. Bu sebeple bir farklılık göstermelisiniz. Daha çok çalışmalısınız. Sadece engellilik durumundan yararlanıyor durumuna düşmemelisiniz. Bizler her zaman yanınızda olmak için hazırız” ifadelerini kullandı.  

İTO Meclis Üyesi Hızır Onur Yavuz, “Bu etkinliği düzenlediği için herkese çok teşekkür ediyorum. Sizler de bu imkanlardan yararlanmak için en iyi şekilde çalışmanızı arzu ediyorum. Ben de sizler gibi bu sıralardan geçiyorum. Üniversiteden bu dönem yüksek lisans programından mezun oluyorum. Sizlerin heyecanınızı da paylaşıyorum” dedi. 

Mütevelli Heyet Başkanı Dr. İsrafil Kurulay, bir işi yapmanın ilk adımı bir araya gelmekten geçtiğini söyleyerek, “Bir arada oldukça çoğalıyoruz. Güzellikleri iyilikleri paylaşıyoruz. Sıkıntılarımız varsa yapabileceğimiz kadarını yapmaya çalışıyoruz. Bu etkinliği düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, öğrencilere yaptığı konuşmasında “Bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmak çok değerli. Üniversite olarak engelli öğrencilere yönelik çalışmalar devam edecek ve bu alanda farkındalığı artırmak için daha fazla etkinlik düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Avşar, “Öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılamak ve onların eğitim sürecini en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak bizim öncelikli görevimizdir” ifadelerini kullandı. 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay öğrencilerden bir ricasını dile getirerek başladığı konuşmasında, “Engelli öğrenci biriminin başında yer alıyorum. Sizler için elimizden geldiği kadarıyla konforunuzu artırmak için gayret sarf ediyoruz. Fakat lütfen kaygılarınızı, şikayetlerinizi ve önerilerinizi rektörlük üzerinden bizlerle paylaşın. Siz de bizi lütfen yönlendirin” dedi. 

Genel Sekreter Erdal Cesar, gerek engelli gerek potansiyel engelli bütün öğrencilere elinden gelen en iyi hizmeti veremeye çalıştıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.  

GELECEĞE UMUTLA BAKAN BİR ÜNİVERSİTEYİZ 

Düzenlenen bu tür etkinliklerle engelli bireylerin topluma kazandırılması ve onların her alanda aktif rol alabilmeleri için yapılan çalışmalar, toplumda farkındalık yaratmak açısından büyük önem taşıyor. Üniversite yönetimimiz ve katılımcıların, engelli öğrencilerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımları, geleceğe umutla bakmamıza olanak tanıyor.