İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube

Kazak Öğrenciler İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Kahvaltıda Buluştu.

İstanbul’da eğitim gören Kazakistan vatandaşı öğrenciler, İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından düzenlenen kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Almat Altay, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. İsrafil Kuralay, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Genel Sekreteri Erdal Cesar katıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesinde gerçekleşen kahvaltılı toplantı, üniversitemizde eğitim gören ve diğer Üniversitelerde eğitim gören Kazakistanlı öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlendi.

‘‘Bu Samimi Etkinlikte Bulunmaktan Mutluyuz’’

Toplantıda söz alan Başkonsolos Altay, ‘‘Burada çok samimi bir atmosferde ağırlandık. Değerli öğrencilerle bir araya gelmekten dolayı mutluyuz. İstanbul Ticaret Üniversitesi yönetimine bu organizasyon için çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

İstanbul’da öğrenci olmanın büyük bir fırsat olduğunu ifade eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. İsrafil Kuralay ise şöyle konuştu: ‘‘Üniversitemizde 87 farklı ülkeden öğrencimiz var. Tüm öğrencilerimize önerim, diğer ülkelerden gelen arkadaşlarınızla iletişiminizi iyi tutmanız ve uluslararası ilişkiler kurmanız. İş dünyasının size çok ihtiyacı var. Kendinizi çok yönlü olarak geliştirmeniz çok değerli. Bunun yanında kendi müteşebbis ruhunuzu da ortaya koyarak, ticari faaliyetler geliştirmekten de geri durmayın. İstanbul, gelişmek isteyenlere büyük fırsatlar sunuyor’’ şeklinde konuştu.

Mütevelli Heyet Başkanımızdan ‘Aziz İstanbul’ Hediyesi

Yahya Kemal Beyatlı’nın Aziz İstanbul adlı eserini öğrencilere hediye eden Dr. Kuralay, şairin ‘Bir Başka Tepeden’ isimli şiirini seslendirdi. Yahya Kemal’in çok büyük bir değer olduğunu vurgulayan Dr. Kuralay, öğrencilere özellikle İstanbul’u okumak adına Yahya Kemal Beyatlı’yı ve Türk Edebiyatının seçkin eserlerini hatırlattı.

‘‘İlişkilerimizin Gelişmesi Memnuniyet Verici’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar ise etkinliğe katılan Başkonsolos ve Kazak öğrencilere teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: ‘‘Türk dünyasındaki devletler arası ilişkiler, pek çok açıdan tarihin en iyi dönemini yaşıyor. Bu çok değerli. Ülkelerimiz arasında sosyal ve kültürel çalışmalar ortaya koyarak, kardeşlik hukukumuzu pekiştirmeliyiz. Bu bağlamda sizlerin burada olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak tüm misafir öğrencilerimizin nitelikli bir eğitim hayatı geçirmeleri için gayret ediyoruz’’

 

Kazakistanlı öğrencilerin, Türkiye’deki gözlemlerini, İstanbul’a dair düşüncelerini ve izlenimlerini ifade etme fırsatı bulduğu toplantı, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.