İstanbul Ticaret Üniversitesi Facebook İstanbul Ticaret Üniversitesi Twitter İstanbul Ticaret Üniversitesi Instagram İstanbul Ticaret Üniversitesi LinkedIn İstanbul Ticaret Üniversitesi Youtube
Sıkça Sorulan Sorular
2021 – 2022 Güz Dönemi Ders İşleyişi ve Yerleşkeye Girişlerle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kampüslerdeki bazı kafeler açıldı. Sağlık Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun koyduğu kurallar buralarda da aynı şekilde uygulanmaktadır. Kafelerde bulunan masalara çapraz oturma düzeni getirilmiştir. Buna göre arada bir boşluk kalacak şekilde oturulması önerilmektedir. Ayrıca masalarda bulunan tuz, biber, peçete, bardak, ekmeklikler ve kürdanlıklar kaldırılmıştır.

Akademisyenlerin ve idari personelin okula girebilmesi için aşı olması veya haftada bir kez sonucu negatif PCR testini ibraz etmesi zorunludur.

Öğrenciler HES kodu kontrolü ile kampüslere alınmaktadır. HES kodlarından temaslı veya hasta oldukları belirlenmektedir.

Kütüphaneler öğrencilerin kullanımına salgın tedbirlerine uymak şartıyla açılmıştır. Burada da öğrencilerin aynı masada yakın oturması yasaktır.

Bu konuda henüz bir karar alınmamıştır, Üniversite Senatosu yakın zamanda YÖK ve Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda öğrenciler için en doğru kararı alacaktır.

Kampüslerdeki açık ve kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.

Online olan derslerin yüz yüze olmasına yönelik talep olan Fakültelerimizde, dekanlıklar talepleri toplayarak durumu değerlendirip gerekli düzenlemeyi yaptılar. Bunun dışında gidişata göre gerekli değişiklikler YÖK’ten gelen görüşler doğrultusunda yapılacaktır.

Mesafe şartlarına uymak kaydıyla SKS Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla odalar kullanılabilecektir.

Bu durumda İl Sağlık Müdürlüğü’nün temaslılar için belirttiği prosedür aynen uygulanacaktır.

Yüz yüze yapılan derslerde de devam zorunluluğu aranmayacak, bu dersler eş zamanlı olarak canlı yayınlanacaktır. Hasta veya temaslı öğrencilerimiz evlerinden çevrimiçi olarak dersleri takip edebilecektir.

Bu konuda alınmış bir karar bulunmamaktadır. YÖK ve Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda salgının seyrine göre karar alınacaktır.

Ofis Saatleri (65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan Akademisyenler hariç) yüz yüze olacaktır. 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı sebebiyle okula gelemeyen hocalarımız ofis saatlerine çevrimiçi devam edecektir.

Servis hizmeti devam etmektedir. Kampüsler ve servis araçları düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Servis içerisinde maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Servislerde klimalar ancak uygun şartlar dâhilinde çalıştırılacaktır.

Yüz yüze yapılacak derslerin eş zamanlı şekilde uzaktan eğitim sistemi üzerinden çevrim içi olarak yayınlanması ile öğrencilere her dersi çevrimiçi takip etme olanağı sunulmaktadır. Dersler çevrimiçi izlenebileceği gibi istenirse daha sonra kayıttan da izlenebilir.

Yüz yüze ve çevrimiçi derslerde devam zorunluğu bulunmamaktadır. Ancak dersin hocaları ders takibini not verirken ölçü alabilirler.